Sędzia Miczek: Czy telewizję publiczną można poddać skutecznej restrukturyzacji sądowej?

Wymiar sprawiedliwości

Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego dużego podmiotu jest skomplikowane, bo jest to przede wszystkim proces ekonomiczny, a dopiero w następnej kolejności proces prawny. A skoro jest to proces ekonomiczny, to wymaga właściwych i sprawnych narzędzi, co odnosi się nie tylko do samych regulacji prawnych, ale także sposobu i możliwości ich stosowania - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

10.01.2024

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego już "ściga" sędziów za Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie Jakub Iwaniec zdecydował z urzędu o czynnościach wyjaśniających w sprawie ewentualnych przewinień dyscyplinarnych sędziów lub asesorów sądowych, których przedmiotem było wszczęcie i prowadzenie postępowania wykonawczego w sprawie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

09.01.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza nabór na członków zespołu do spraw dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powołany zostanie siedmioosobowy zespół ekspertów do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Nabór na członków zespołu potrwa do 31 stycznia 2024 r.

09.01.2024

KRS pracuje dalej i planuje posiedzenia nawet na czerwiec

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium KRS przedstawiło we wtorek swoje stanowisko - odpowiedź na uchwałę Sejmu dotyczącą niekonstytucyjności wyboru do Rady 15 członków. Zdecydowanie też powtórzyło, że rezygnować z działalności, do końca kadencji, nie zamierza - czego przejawem jest choćby przedstawiony przez przewodniczącą Rady Dagmarę Pawełczyk-Woicką plan posiedzeń m.in. na czerwiec. Wśród sędziów widać jednak niejednomyślność, co najmniej jeden z nich jest gotowy na rozmowy o możliwych rozwiązaniach.

09.01.2024

TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

O losach Kamińskiego i Wąsika powinna decydować Izba Pracy SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.

09.01.2024

Po rozwód do notariusza? W ocenie prawników to dobry sposób na odciążenie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Wielomiesięczne oczekiwania na 20-minutową rozprawę - to aktualnie rzeczywistość przy polskich rozwodach i to nawet tych, w których nie ma konfliktu między rozstającymi się partnerami. W ocenie prawników, w tym też sędziów, można byłoby to zmienić, umożliwiając w niektórych przypadkach rozwód przed notariuszem. Podstawą miałoby być zgodne oświadczeń małżonków nieposiadających wspólnych małoletnich dzieci.

09.01.2024

KRS zbiera się pierwszy raz po uchwale Sejmu, sędziowie nie zamierzają składać broni

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 9 stycznia, Krajowa Rada Sądownictwa ma rozpocząć swoje styczniowe posiedzenie. Obrady mogą być burzliwe, bo to pierwsze spotkanie po uchwale Sejmu, w której wskazano, że sędziowska część składu Rady została wyłoniona niezgodnie z Konstytucją, w związku z czym powinna niezwłocznie zaprzestać swej działalności w KRS. A chodzi m.in. o opiniowanie kandydatur na stanowiska sędziowskie, bo choć nowe konkursy mają być wstrzymane, to wiele z nich jest w toku.

09.01.2024

Prof. Bosek: Bez zmiany ustawy o KRS nie będzie trwałej sanacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie może być tak, że bardzo wąska grupa 25 sędziów związanych z władzą wykonawczą wskazuje Sejmowi kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dysfunkcjonalność tego modelu potwierdziło orzecznictwo, ponieważ liczba uchylonych przez Sąd Najwyższy uchwał KRS przez ostatnie lata sięgała nawet 80 procent – uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego, orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Cywilnej, b. prezes Prokuratorii Generalnej.

09.01.2024

Czy byli szefowie CBA są posłami? Dalsze kroki w Sejmie i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę, 10 stycznia, zbiera się Sejm RP. Powstaje pytanie: czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną wpuszczeni do Sejmu po wydaniu dwóch orzeczeń w ich sprawie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, które uchylały wygaszanie mandatów poselskich przez Marszałka Szymona Hołownię. Jednocześnie tego dnia zbiera się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN , aby rozpoznać odwołanie Kamińskiego.

07.01.2024

Trzeba dostrzec problem Izby Kontroli SN

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie zaczyna się dostrzegać problem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Sprawa Publicznych, jednak od momentu utworzenia tej Izby, Iustitia na wszelkie sposoby próbowała zwracać uwagę na skutki działania tego organu. Ten organ przesądzić może o wynikach wyborów. Jednak nie jest w stanie wydać żadnego, ważnego orzeczenia, co do ważności wyborów parlamentarnych w Polsce — mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

06.01.2024

Sąd Najwyższy w kryzysie - szykują się podwójne orzeczenia w sprawach Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej o uchyleniu wygaszenia przez marszałka Sejmu mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego nie kończy, a podgrzewa, kryzys w Sądzie Najwyższym. Prawnicy i m.in. "starzy" sędziowie SN mówią, że orzeczenie to, podobnie jak tożsame dotyczące Macieja Wąsika, zostało wydane przez Izbę, która w myśl wyroków TSUE i ETPCz, nie jest sądem. To z kolei oznacza, że według nich nie obowiązuje. Piłka jest nadal w grze, po stronie Izby Pracy i marszałka Sejmu.

06.01.2024

Izba Kontroli SN uchyla postanowienie marszałka w sprawie Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To już drugie postanowienie wydane w trybie błyskawicznym na posiedzeniu niejawnym przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego dotyczące wygaszenia mandatu poselskiego. Izba ta 5 stycznia br. uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie mandatu posła Mariusza Kamińskiego. Orzeczenia wydaje Izba, która nie jest sądem – twierdzą sędziowie zgodnie wyrokami TSUE i ETPCz. A prezes Prusinowski dodaje, że to droga do anarchii.

05.01.2024

Bodnar: Przygotowane dwa projekty ustaw dotyczące praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Mamy przygotowane dwa projekty ustaw, które są związane z wypełnieniem tzw. kamieni milowych i odblokowaniem środków z KPO, a także z innymi kwestiami kluczowymi w kontekście praworządności - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Adam Bodnar, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny. Zapewnił też, że rząd jest w stałym dialogu z Komisją Europejską i przygotowuje się do zmian legislacyjnych.

05.01.2024

Polska Prokuratura przystępuje do Prokuratury Europejskiej - dokumenty podpisane przez ministra Bodnara

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar podpisał w piątek dokumenty o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. Komisja Europejska ma teraz cztery miesiące na uznanie notyfikacji. 28 grudnia 2023 r. pozytywnie zaopiniowała to Komisja UE. EPPO prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT.

05.01.2024

Posłowie PiS składają zawiadomienie i skarżą się do Prokuratury na marszałka Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

Posłowie PiS złożyli do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o marszałka Sejmu Szymona Hołownię i dyrektora generalnego jego gabinetu Stanisława Zakroczymskiego. Twierdzą, że marszałek Sejmu przekroczył swoje uprawnienia poprzez próbę wpłynięcia na ustalenie składu Sądu Najwyższego.

05.01.2024

Kamiński i Wąsik ostatecznie dzielą Sąd Najwyższy

Wymiar sprawiedliwości

To już nie konflikt, a wojna - tak sędziowie SN komentują to, co stało się w sprawie odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od wygaszenia im mandatów poselskich. "Starzy" sędziowie nie mają wątpliwości, że decyzje, które zapadły, są niezgodne z przepisami i dowodzą tego, że "nowy" skład działa zgodnie z wolą polityczną. "Nowi" uważają, że wszystko przebiega zgodnie z ustawą. A prawnicy podkreślają, że oto mamy... dwa Sądy Najwyższe, które wydają sprzeczne ze sobą orzeczenia.

05.01.2024

Themis o rozporządzeniu w sprawie wyłączenia neosędziów: początek odbudowy zaufania do sądów

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Themis nie ma zastrzeżeń do projektu zmian w rozporządzeniu - Regulamin urzędowania sądów powszechnych, które zakładają m.in., że wniosku o wyłączenie neosędziego nie będzie mógł rozpatrywać sędzia wybrany w taki sam sposób, czyli z udziałem KRS powołanej na podstawie noweli z 2017 r. Co więcej uważa, że daje ono szansę na odbudowę zaufania obywateli do sądów.

05.01.2024

Decyzja o wygaśnięciu mandatu posła Wąsika uchylona, ale przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zdecydowała w czwartek, na posiedzeniu niejawnym, o uchyleniu postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA. 10 stycznia sprawą ma zająć się... Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

04.01.2024

Regulamin nie jest skutecznym narzędziem do porządków w sądach - alarmują sędziowie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, zaproponowany już przez nowego ministra, miał być szybkim sposobem na uporządkowanie sprawy wyłączenia neo-sędziów oraz zachęcenia sędziów do stosowania prawa europejskiego. Sędziowie, w tym także Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, mają do propozycji zastrzeżenia. Głównie sprowadza się do tego, że kwestie te nie powinny być regulowane regulaminem, a jego nadużycie może uderzać w niezawisłość sędziowską.

04.01.2024