Adwokat na prokuratora generalnego? Adwokatura widzi taką możliwość

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o prokuraturze na stanowisko prokuratora generalnego mogłaby zostać powołana osoba, która ma co najmniej 20-letni staż jako prokurator lub sędzia w stanie czynnym. NRA alarmuje jednak, że przy okazji pominięto adwokatów i radców prawnych, którzy przeszli do prokuratury lub sądów. Postuluje też zmianę projektu w tym zakresie, bo jak podkreśla, nieuwzględnienie tych grup narusza konstytucję.

02.09.2024

Sędzia Niewiadomski: Sprawy frankowe rozpatrujemy szybciej, ale potrzebne uproszczenia w procedurze

Wymiar sprawiedliwości

Dzięki wprowadzeniu ponad rok temu przepisu, pozwalającego pozwy konsumentów, dotyczące kredytów walutowych, kierować nie tylko do sądu właściwego dla siedziby banku, do naszego wydziału wpływa teraz mniej spraw i także dzięki temu „pokrywamy wpływ”, czyli rozpatrujemy tyle samo lub więcej spraw niż na bieżąco wpływa – mówi sędzia dr Tomasz Niewiadomski, przewodniczący XXVIII Wydziału Cywilnego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ale zastrzega, że dalsze zwiększenie efektywności ułatwiłyby także pewne uproszczenia w procedurze.

31.08.2024

KRS o nietransparentności wyboru sędziów dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa chciała zaopiniować kandydatów na sędziów sądów dyscyplinarnych, ale zabrakło jej czasu, a minister sprawiedliwości powołał ich, mimo braku tej opinii - tak KRS uzasadnia swój sprzeciw wobec działania prof. Adama Bodnara. Wskazuje, że sędziowie dyscyplinarni zostali powołani w sposób arbitralny, nietransparentny i z rażącym naruszeniem prawa.

30.08.2024

Minister finansów o krok od wzruszenia zasady równości płac sędziów i prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W ocenie ministra finansów czas odejść od dotychczasowych uregulowań wynagrodzeń prokuratorów, bo jak podkreśla - już teraz w wielu przypadkach przewyższają wynagrodzenia sędziów. Pod rozwagę rządu daje więc wprowadzenie odrębnej, samodzielnej regulacji w tym zakresie, która nie będzie odwoływać się do innych grup pracowniczych, np. sędziów czy sędziów Sądu Najwyższego. Prokuratorzy mówią, że to niebezpieczna próba odejścia od podstawowej zasady równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów.

30.08.2024

Przemysław Walas: Mowa nienawiści wobec grup ludności też powinna być karana

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mowa nienawiści i przestępstwa motywowane nienawiścią dotyczą zarówno konkretnych osób, jak i całych grup należących do społeczności LGBT+. Dobrze, że projektowane zmiany w prawie karnym będą pozwalały na karanie za to, ale zabiegamy jeszcze o poprawkę umożliwiającą karanie także za ataki na grupy ludności – mówi Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa w Kampanii Przeciw Homofobii.

30.08.2024

Błąd urzędniczy nie wystarczy do cofnięcia kontrasygnaty premiera

Wymiar sprawiedliwości

Kontrasygnata premiera, uregulowana przez prawo konstytucyjne, jest nie do ruszenia, nawet jeśli u jej podstaw leżał błąd urzędniczy - podkreślają konstytucjonaliści. Co więcej - w ich ocenie - nie powinno być procedury umożliwiającej wycofanie się premiera z takiego podpisu, gdyż uderzałoby to w pewność prawa i skutkowało chaosem. Można jedynie pociągnąć do odpowiedzialności samego urzędnika.

29.08.2024

Neo-sędzia prezesem Izby Cywilnej? Kontrasygnata premiera uprościła sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk urzędniczym błędem wytłumaczył swoją kontrasygnatę pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu na przewodniczącego Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej sędziego Krzysztofa Andrzeja Wesołowskiego. Sędzia jest tzw. neo-sędzią, a podpis premiera - jak wskazują prawnicy - przesądza, że i prezesem Izby Cywilnej będzie neo-sędzia. Dodatkowo - dodają - wybór będzie trudny do podważenia, bo procedurę legitymizuje właśnie kontrasygnata szefa rządu.

29.08.2024

SN: Dostęp do akt sędziego i jego obrońcy nie zagraża śledztwu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Sędzia, co do którego złożono wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, ma prawo zapoznać się z dokumentami włączonymi do akt. Odmowa udostępnienia dokumentacji w sprawie obwinionego o niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych nie została dostateczne uzasadniona i brak było podstaw do uwzględnienia zastrzeżenia Prokuratora Regionalnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

28.08.2024

Wybór prezesa Izby Cywilnej SN - neo-sędzia na czele zgromadzenia z kontrasygnatą premiera

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył na przewodniczącego Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej, które ma wybrać kandydatów na stanowisko prezesa tej Izby sędziego Krzysztofa Andrzeja Wesołowskiego, a postanowienie kontrasygnował premier Donald Tusk. Problem jednak w tym, że chodzi o sędziego powołanego przy udziale neo-KRS i w momencie, gdy trwają pracę nad systemowym uregulowaniem statusu neo-sędziów. Prawnicy nie kryją zaskoczenia decyzją premiera, część mówi o legitymizacji neo-sędziów.

27.08.2024

Listem żelaznym w areszt? Na przeszkodzie sprzeciw prokuratora

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura szykuje list gończy, obrona - wniosek o list żelazny. Takie sytuacje stają się coraz częstsze w przypadku tzw. "białych kołnierzyków". Prawnicy podkreślają, że przyczyną jest m.in. nadużywanie aresztów. Wskazują też, że nadszedł czas na zmianę praktyki lub przepisów i częstsze stosowanie w sprawach karnych gospodarczych wolnościowych środków zapobiegawczych. Sędziowie z kolei zwracają uwagę, że po noweli procedury karnej z 2021 r., prokurator przy liście żelaznym pełni rolę nadsędziego.

27.08.2024

Referendarze pomogą przy sprawach frankowych? Nie mówią "nie"

Wymiar sprawiedliwości

Trwa poszukiwanie rozwiązań, które rozładowałyby frankowe korki w sądach. Pracuje nad nimi m.in. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Projekt zmian dotyczących procedury cywilnej, powinien być gotowy już jesienią. Sami sędziowie proponują m.in., by część zadań związanych z rozpatrywaniem tych spraw, przekazać referendarzom. Chodzi m.in. o zatwierdzanie ugód zawartych przed mediatorem.

27.08.2024

Prof. Kocot: Komisja kodyfikacyjna na początek sprząta w prawie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja gospodarczych i konsumenckich postępowań odrębnych, ujednolicenie terminów przedawnienia, ochrona słabszej strony także w relacjach między przedsiębiorcami, likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia – takie m.in. zadania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przedstawia w rozmowie z Prawo.pl jej wiceprzewodniczący prof. Wojciech Kocot.

26.08.2024

Od 1 stycznia 2025 roku wyższe urzędówki za alimenty

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by najpóźniej od 1 stycznia 2025 roku o 100 proc. wzrosły stawki w 11 kategoriach spraw. Chodzi m.in. o te z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, postępowań dotyczących nieletnich, spraw alimentacyjnych, o nakaz wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka, o stwierdzenie nabycia spadku czy o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Deklaracja zapadła podczas spotkania z przedstawicielami NRA. Adwokatura postuluje natomiast, by wzrost objął też sprawy karne.

26.08.2024

W referacie sędziego 700 spraw, pierwsza rozprawa i po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie alarmują, że sądowe wydziały cywilne są obecnie w stanie śmierci klinicznej, a pełnomocnicy potwierdzają, że nie tylko na wyrok, ale i na pierwszą rozprawę czeka się latami. Sytuację miały poprawić zmiany wprowadzone rok temu - m.in. zwiększenie do 100 tys. zł wartości sporu właściwości rzeczowej sądów rejonowych. Tak się jednak nie stało - sądy okręgowe nie czują specjalnej ulgi, a rejonowe zmagają się z większym wpływem. Do tego dochodzą pogłębiające się problemy kadrowe.

26.08.2024

Rozwód przed notariuszem? W związkach bez małoletnich dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa możliwość wprowadzenia pozasądowego rozwiązywania małżeństw. Podczas spotkania z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyjaśniła, że ta instytucja dotyczyć będzie wyłącznie spraw bezspornych, występujących w związkach bez małoletnich dzieci stron.

24.08.2024

Jest śledztwo w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

22 sierpnia 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie przekraczania w okresie od czerwca 2018 r. do maja 2024 r. uprawnień przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego dwóch zastępców. Chodzi tu o o czyn z art. 231 par. 2 k.k. w zw. z art. 12 par. 1 k.k. – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

23.08.2024

Jest śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez I prezes SN

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień - podczas prac Kolegium Sądu Najwyższego - przez I prezes SN Małgorzatę Manowską. Chodzi o przeprowadzanie głosowań członków Kolegium Sądu w trybie obiegowym, po tym jak we wrześniu 2021 r. "starzy" sędziowie SN opuścili obrady. Był to protest wobec powołania Izby Dyscyplinarnej oraz niewykonania orzeczeń TSUE.

23.08.2024

Piotr Prusinowski: Jedna Izba SN od 3 września bez prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Pan Prezydent przyśle nam osobę pełniącą obowiązki, wyłonioną przez siebie z sędziów Sądu Najwyższego, bez kontrasygnaty premiera, to ta czynność będzie dotknięta poważną wadą prawną. Prezydent RP ma prawo powoływać prezesów Sądu Najwyższego, ale nie ma uprawnień do powoływania pełniących obowiązki prezesa SN - podkreśla dr Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.08.2024

Prokuratura Generalna w rękach "swoich"? Prokuratorzy krytycznie o projekcie

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy prokuratur regionalnych mają zastrzeżenia do projektu rozdzielającego funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, choć sam kierunek chwalą. Chodzi o przepisy związane z likwidacją Prokuratury Krajowej, przenoszeniem jej prokuratorów na niższy szczebel i kształtowaniem kadry Prokuratury Generalnej, która ma ją zastąpić. W ich ocenie propozycja zmierza do petryfikacji tego szczebla prokuratury, a regulacja dająca prokuratorom możliwość odwoływania się do sądu pracy jest iluzoryczna.

23.08.2024

Zeznania na piśmie i posiedzenia niejawne mają przyspieszyć sprawy frankowe

Wymiar sprawiedliwości

Ograniczenia w składaniu i modyfikowaniu pozwów, przesłuchanie na piśmie strony będącej konsumentem, wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli powództwo jest oczywiście uzasadnione. Do tego ugody inicjowane i zatwierdzane przez referendarzy, którzy rozpatrywaliby też wnioski o zabezpieczenia. Takie m.in. zmiany w procedurze dla spraw frankowych analizuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

23.08.2024