Haczkowska: Lepsza indywidualna niż ustawowa weryfikacja neosędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura z uznaniem przyjęła dwa warianty projektu ustawy mającej uregulować status sędziów powoływanych po 2018 roku. Jesteśmy jednak za większym zakresem indywidualnej weryfikacji w tej procedurze oraz szerszym prawem do wnioskowania o wznawianie spraw, w których orzekali sędziowie powołani z udziałem KRS ukształtowanej na mocy noweli z 8 grudnia 2017 - mówi dr hab. Monika Haczkowska, adwokat, współautorka opinii.

05.03.2025

SN: Prokurator niewinna przewlekłości, choć sąd wypłacił odszkodowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od września do grudnia 2018 roku podejrzany był na wolności, a mimo to prokurator nie przeprowadziła z nim wymaganych czynności procesowych. Oskarżyciel zarzucił jej rażącą obrazę prawa, ale sąd dyscyplinarny przy prokuraturze generalnym uniewinnił obwinioną. Chociaż Skarb Państwa musiał zapłacić pokrzywdzonemu 3,5 tys. zł odszkodowania z tytułu przewlekłości postępowania.

04.03.2025

Sędzia Śliwińska-Buśkiewicz: Problem ze statusem "neo" czyli jak pozbyć się 1700 sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat wmawia się społeczeństwu, że największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości są tzw. neo-sędziowie. Masowo uchylane są wyroki z uwagi na fakt, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia, który uzyskał nominację po 2018 r. i to nawet wówczas, gdy strony nie miały zastrzeżeń co do składu sądu w toku postępowania i nie podnosiły tego w środku odwoławczym. Całkowicie pomija się przy tym treść orzeczeń trybunałów europejskich - pisze sędzia Kinga Śliwińska-Buśkiewicz z Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

04.03.2025

Senacki projekt: Milczące uwzględnienie skargi na przewlekłość

Wymiar sprawiedliwości

Projekt ma na celu usprawnienie procedury składania skarg na przewlekłość postępowania sądowego. Chodzi o zapewnienie obywatelom realnej ochrony ich prawa do rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie oraz zwiększenie efektywności działania wymiaru sprawiedliwości – deklaruje senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

03.03.2025

Senat będzie pracował nad wzajemnymi doręczeniami przez portal sądowy

Wymiar sprawiedliwości

Senat będzie kontynuować prace nad petycją Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie elektronicznych doręczeń przez portal informacyjny sądu. Konkretnie nad tym, by w sprawach cywilnych adwokaci, radcy prawni oraz Prokuratoria Generalna RP mogli doręczać sobie nawzajem e-pisma. Od stycznia w opiniowaniu jest projekt MS, zakładający wnoszenie przez portal m.in. apelacji w sprawach karnych.

03.03.2025

Apelacja to dodatkowe koszty, ale w sprawach frankowych zwykle się opłaca

Wymiar sprawiedliwości

Kredytobiorcy frankowi przeważnie wygrywają w pierwszej instancji. W sporadycznych przypadkach, gdy przegrywają, ratunkiem może być droga odwoławcza. Prawnicy podkreślają, że taki krok często przynosi efekt, ale decyzja o złożeniu apelacji zawsze wymaga indywidualnego podejścia i weryfikacji sprawy, gdyż w niektórych rodzajach spraw zwycięstwo nie jest oczywiste.

03.03.2025

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Sądy potrzebują zmian w kognicji

Wymiar sprawiedliwości

Już Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Zapewnienie sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” dot. lat 2013-2023 diagnozując problemy sądownictwa wskazała na konieczność zmian w kognicji sądów. Zleciliśmy analizę w tym zakresie Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości i liczymy, że przełoży się na konkretne projekty legislacyjne. A możliwości są duże – począwszy od części wykroczeń po rozwody i sprawy spadkowe – mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych.

03.03.2025

Sędzia Grzegorczyk nie musi orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy sąd administracyjny nie może kontrolować postanowienia prezydenta RP w sprawie wyznaczenia sędziego do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Rzeczniczka prezydenta RP Diana Głownia zapowiedziała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego od orzeczenia WSA z 28 lutego br. Ponadto sąd zasądził na rzecz sędziego Grzegorczyka 597 złotych tytułem zwrotu kosztów.

02.03.2025

Tydzień polski w Trybunale w Luksemburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W nadchodzącym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpozna kilka polskich spraw. Są wśród nich tak istotne problemy, jak zgodność z prawem unijnym zwolnienia sędziego z obowiązku rozpoznania spraw będących w jego referacie, a także kwestie związane z organizacją wycieczki i nieuczciwe praktyki banku w umowach konsumenckich. Najważniejsza sprawa, bo związana z antyeuropejskimi wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, odbędzie się 11 marca br.

01.03.2025

RPO: Referendarz powinien móc odwołać się od decyzji w sprawie jego czynności

Wymiar sprawiedliwości

Trudno racjonalnie uzasadnić brak jakiejkolwiek ścieżki odwoławczej od decyzji istotnie zmieniających zakres obowiązków referendarza w sytuacji, gdy jest on pracownikiem sądu, a każdy inny pracownik ma taką możliwość - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie prac nad odpowiednią nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. To efekt skarg samych referendarzy, którzy wskazują, że takie arbitralne decyzje prezesów sądów powodują nadmierne obciążenie ich pracą orzeczniczą.

01.03.2025

Wiadomo, kto w prokuraturze zajmie się pismem ws. „zamachu stanu”

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Małgorzata Szeroczyńska, zastępca prokuratora okręgowego w Warszawie, zajmie się sprawą zawiadomienia Bogdana Święczkowskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, mówiącego o podejrzeniu zamachu stanu. Jak poinformował rzecznik tej jednostki, Piotr Skiba, obecnie trwa analiza zawiadomienia.

28.02.2025

Prezydent: Działania wokół KRS to marnotrawstwo sił i bezcennego czasu

Wymiar sprawiedliwości

Działania podejmowane w zakresie KRS, próba dewastowania organów państwa, kwestionowania statusu sędziów i ich orzeczeń, przeciągające się spory, skupiające się jedynie na argumentach politycznych, uderzające w fundamenty demokratycznego państwa prawa oraz prawa i wolności obywateli, są skandalicznym marnotrawstwem sił i bezcennego czasu - napisał w liście na obchody 35-lecia Krajowej Rady Sądownictwa prezydent Andrzej Duda.

28.02.2025

Prokuratura zajmie się kampanią "Sprawiedliwe sądy" z 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości

Do prokuratury skierowano zawiadomienie w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy", jak również nawiązania współpracy przez Polską Fundację Narodową z firmą Solver sp. z o.o. i z dwoma domami mediowymi na jej realizacje. Nieprawidłowości mają dotyczyć "działań PFN, jej byłych członków zarządu i pełnomocników osób uprawnionych do działania w imieniu Fundacji w ramach projektów takich jak +Sprawiedliwość+, +I Love Poland+ (projektu wcześniej nazwanego Polska 100) oraz Portalu Polska i projektu Polskie Dziedzictwo Wschód".

28.02.2025

SN: Bank może stosować zatrzymanie wobec frankowicza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, czyli bank może korzystać z prawa zatrzymania. Uchwałę podjęto po pytaniu Rzecznika Finansowego, z braku merytorycznej odpowiedzi TSUE na pytania prejudycjalne skierowane przez Izbę Cywilną SN w październiku 2023 r. Uchwała ta na pewno wpłynie na wiele prowadzonych sporów.

28.02.2025

Sędzia Kozielewicz: Potrzebne kryteria stosowania wyroków nieistniejących

Wymiar sprawiedliwości

Za wyrok nieistniejący, co do zasady, uznaje się takie orzeczenie sądu, które prawnie nie istnieje, gdyż brak mu elementów i warunków, pozwalających, według ustawy procesowej, na nadanie charakteru i skutków wyroku sądu. Konstrukcja wyroku nieistniejącego, znana od dziesięcioleci w teorii prawa, w praktyce była bardzo rzadko stosowana. Zmieniło się to po roku 2015. Od tego czasu jest wybiórczo wykorzystywana zarówno przez władzę wykonawczą, jak i wymiar sprawiedliwości - mówi sędzia Wiesław Kozielewicz, prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

28.02.2025

Sędzia Krzysztof Wiak nowym prezesem Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek sędziego Krzysztofa Wiaka na nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W czwartek upływa kadencja dotychczasowej prezes tej Izby Joanny Lemańskiej. Sędzia Wiak jest od 2011 r. profesorem nadzwyczajnym na KUL, a od 2010 r. kierownikiem tamtejszej Katedry Prawa Karnego.

27.02.2025

Będą zmiany dotyczące funkcjonowania ośrodka w Gostyninie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W resorcie sprawiedliwości trwają prace nad gruntownymi zmianami w zakresie funkcjonowania ośrodka w Gostyninie - zapowiedziała Maria Ejchart, wiceszefowa MS, podczas konferencji zorganizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, a dotyczącej tego, "czy kompleksowa reforma kodeksu karnego wykonawczego jest potrzebna".

27.02.2025

Adwokaci za bardziej indywidualną weryfikacją tzw. neo-sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Adwokatury lepszym rozwiązaniem problemu statusu sędziów powołanych po 2018 r. jest weryfikacja z udziałem "nowej", powołanej zgodnie z Konstytucją KRS - wynika z opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, dotyczącej projektów zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Adwokaci uważają jednak, że taka weryfikacja powinna objąć wszystkie osoby, które były opiniowane przez KRS w obecnym składzie.

27.02.2025

Asesorzy miesiącami czekają na awans na sędziego - RPO interweniuje u KRS

Wymiar sprawiedliwości

Na rozpoznanie przez Krajową Radę Sądownictwa oczekują obecnie 133 wnioski asesorów sądowych o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Przyczyn dłuższego czasu oczekiwania należy - według Rady - upatrywać w dużej liczbie postępowań nominacyjnych do SN i NSA oraz zmianie regulaminu KRS. Chodzi o to, że kandydaci są obligatoryjnie wysłuchiwani przed zespołem członków KRS. Asesor, który zwrócił się do RPO, na rozpoznanie swojego wniosku czeka już ponad 5 miesięcy, a nie ma terminu granicznego.

27.02.2025

Sądy odchudzone o wykroczenia i bezsporne rozwody? MS szykuje zmiany w kognicji

Wymiar sprawiedliwości

Sądy są przytłoczone sprawami i problemami kadrowymi, co przekłada się na czas oczekiwania obywatela na rozstrzygnięcie. Pomóc miałyby zmiany w ich kognicji. Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje m.in. skierowanie części wykroczeń do innych organów - np. policji, ale też rozszerzenie kompetencji notariuszy w sprawach spadkowych i "wyciągnięcie" z wydziałów rodzinnych zgód na zawieranie małżeństw czy przymusowego kierowania na odwyk. Sami sędziowie postulują, by odciążyć ich też od rozstrzygnięć wpadkowych, związanych m.in. z akceptacją wynagrodzenia biegłych.

27.02.2025