Szkolenia online Cyber Resilience Act (CRA) - cyberbezpieczeństwo wpisane w oznakowanie CE. Jak przygotować produkty cyfrowe? 27.08.2026 r., godz. 12:00
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

RODO: Skan umowy wysłany przez WhatsApp to nie jest dobry pomysł

Współpracownik spółki Energa-Obrót otrzymał ponad 10 tysięcy złotych kary pieniężnej, ponieważ jego przedstawiciele handlowi przesyłali niezabezpieczone skany umów z klientami z wykorzystaniem popularnego komunikatora. Tak wynika z decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

email edoreczenie
Źródło: iStock

Mirosław Wróblewski, prezes UODO, stwierdził m.in. niedopełnienie obowiązków przez Energa-Obrót Sp. z o.o. (spółkę-córkę giełdowego koncernu Energa S.A.). Przedstawiciele partnerów biznesowych spółki odwiedzali klientów w ich domach i proponowali im m.in. aneksy do dotychczasowych umów. Nieprawidłowości do UODO zgłosiła sama spółka, która odkryła, że były przedstawiciel handlowy i jego współpracownicy miesiącami używali do komunikacji aplikacji WhatsApp. Na prywatnym telefonie handlowca, oprócz poleceń służbowych, znaleziono skany i zdjęcia umów zawartych z co najmniej 15 klientami spółki handlującej energią elektryczną. Administrator przeprowadził wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, podczas którego stwierdził naruszenie ochrony danych osobowych. Tego samego dnia wysłał zgłoszenie do UODO. Wskazał w nim m.in., że komunikacja przez WhatsAppa odbywała się częściowo poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Zdaniem Wróblewskiego spółka - jako administrator danych - nie wdrożyła odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych. Ponadto nie zweryfikowała w sposób właściwy podmiotu przetwarzającego - czy zapewnia wystarczające gwarancje wdrożenia wskazanych wcześniej środków. Nieprawidłowości zostały stwierdzone również po stronie podmiotów, którym administrator powierzył przetwarzanie danych osobowych.

Czytaj też w LEX: Powierzenie przetwarzania danych osobowych >

Nieautoryzowana przez administratora aplikacja była przez wiele miesięcy narzędziem przetwarzania danych osobowych, co jest niezgodne z prawem. W związku z tym spółka Energa-Obrót otrzymała upomnienie, a podmiot przetwarzający dane - upomnienie i administracyjną karę w wysokości 10 145 złotych (decyzja nr DKN.5131.7.2022).

Czytaj też w LEX: Audyt aplikacji mobilnych pod kątem cyberbezpieczeństwa i prywatności - przewodnik po wymogach wynikających z RODO, NIS 2, AI Act, wytycznych OWASP i norm ISO >

Akurat na komunikację przez WhatsApp UODO jest wyjątkowo uczulone, gdyż co pewien czas ostrzega, że oszuści podszywają się pod pracowników urzędu informując o wycieku danych i konieczności weryfikacji telefonu. W tym celu prosi o kontakt przez WhatsApp. UODO prosi, aby nie kontynuować takich rozmów i nie udzielać żadnych informacji. Urząd nie korzysta ze wspomnianego komunikatora, a kanały komunikacji z urzędem są wskazane w zakładce „Kontakt” na stronie internetowej UODO. Nie ma tam internetowych komunikatorów, choć jest e-skrzynka, a nawet faks.

Czytaj też w LEX: Korzystanie z pomocy zewnętrznej (wolontariusze, darczyńcy, firmy zewnętrzne) a ochrona danych osobowych >

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy książki biznesowe