Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 138) odznaczeni zostają:
KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
1. ks. Czachor Stanisław, 2. Tokarz Helena,
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
3. Masianis Serafin Czesław, 4. ks. Rykała Henryk,
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
5. Aleksiejew Margarita Maria, 6. Cieśliński Zbigniew, 7. ks. Darłak Edward Bolesław, 8. Drzycimski Andrzej Józef,
9. Dzięgielewski Zbigniew Henryk, 10. Gustowicz Tadeusz, 11. de Junosza Załuski Andrzej Jan, 12. Klempous Ryszard Zbigniew, 13. Kozakowska Sylwia Teresa, 14. Mielczarek Daniela Urszula, 15. Mikołajewska Krystyna, 16. Mróz Stanisław,
17. Oleksyn Jacek, 18. Osinska Anna Jadwiga, 19. Pęksyk Małgorzata, 20. Sidor-Świech Elżbieta Teresa, 21. Socha Barbara,
22. Szewczyk Elżbieta Maria, 23. Topczewski Wojciech Jerzy, 24. Walesiak Elżbieta,
pośmiertnie
25. Bąk Szczepan, 26. Ciesielski Andrzej Maksymilian, 27. Kaczyński Marcin Jan, 28. Lakwa Małgorzata Hanna,
29. Mantojfel Jan, 30. Ochędzan Adam Mieczysław,
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
31. Barzowski Jerzy, 32. Brzęcki Andrzej Tadeusz, 33. Chruszcz Sylwester Arkadiusz, 34. Data Bogumiła Barbara,
35. Gaca Teodora, 36. Garbulewski Lech Franciszek, 37. Grudzień Krzysztof Stanisław, 38. Jażdżewska Ewa, 39. Kaczorowska-Budek Agnieszka Irena, 40. Kałuża Jarosław Adam, 41. Kołaczyński Jan, 42. Kuczyńska Barbara, 43. Kurasiewicz Ryszard, 44. Kurowski Edward Stefan, 45. Lis Stanisława Zofia, 46. Lubańska Krystyna Helena, 47. Lubińska Halina,
48. Łogiewa Andrzej Wiktor, 49. Matysiak Andrzej Ryszard, 50. Meks Lech Tadeusz, 51. Milewski Leszek Tadeusz,
52. Misiak Jan, 53. Niewęgłowska Janina Teresa, 54. Pawelec Mariusz Jarosław, 55. Pelc Janusz Wacław, 56. Piórek Mirosław, 57. Reliszko Janina, 58. Sandecki Jerzy Wojciech, 59. Szafrański Włodzimierz Tadeusz, 60. Toczyłowska Maria Aleksandra, 61. Wianecki Andrzej Edward, 62. Wieczorek-Smolińska Małgorzata Anna, 63. Wnuk-Lipiński Stanisław Kazimierz, 64. Wysokiński Zenon Julian, 65. Żurawski Wiesław Jerzy,
pośmiertnie
66. Bożyk Eugeniusz, 67. Fischer Teresa, 68. Kotecki Franciszek Eugeniusz, 69. Kuczyński Stanisław Tadeusz,
na wniosek Wojewody Świętokrzyskiego
za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
70. Borowiec Witold, 71. Czechowski Czesław Zygmunt, 72. Jarmołowicz Jerzy Stanisław.
4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025Resort pracy nie podjął nawet próby oszacowania, jak reklasyfikacja umów cywilnoprawnych i B2B na umowy o pracę wpłynie na obciążenie sądów pracy i długość postępowań sądowych. Tymczasem eksperci wyliczyli, że w wariancie skrajnym, zakładającym 150 tys. nowych spraw rocznie, skala powstałych zaległości rośnie do ponad 31 miesięcy dodatkowej pracy lub koniecznego zwiększenia zasobów sądów o 259 proc. Sprawa jest o tyle ważna, że na podobnym etapie prac są dwa projekty ustaw, które – jak twierdzą prawnicy – mogą zwiększyć obciążenie sądów.
25.11.2025Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym - poinformował w środę rzecznik rządu Adam Szłapka. Przygotowana przez resort zdrowia propozycja zakłada, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł w 2025 r. otrzymać dodatkowo około 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego. MZ chce również, by programy inwestycyjne dla projektów strategicznych były zatwierdzane przez ministra zdrowia, a nie jak dotychczas, ustanawiane przez Radę Ministrów. Zamierza też umożliwić dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez gminy w całości ze środków Funduszu Medycznego.
19.11.2025Przedstawiciele środowiska psychologów i psychoterapeutów wskazują na ograniczanie możliwości przedstawiania przez nich opinii do rządowego projektu ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów, nad którym pracuje sejmowa podkomisja nadzwyczajna. Może to wywoływać poczucie deficytu demokracji, zwłaszcza gdy procedowane regulacje dotyczą konkretnych zawodów i grup społecznych, a tym samym także praw i obowiązków osób do nich należących.
19.11.2025| Identyfikator: | M.P.2021.1022 |
| Rodzaj: | Postanowienie |
| Tytuł: | Nadanie orderów i odznaczeń. |
| Data aktu: | 24/08/2021 |
| Data ogłoszenia: | 08/11/2021 |