Rosja-Polska. Umowa o współpracy w zwalczaniu zanieczyszczeń morza olejami i innymi szkodliwymi substancjami na obszarze Morza Bałtyckiego, włączając Zalew Wiślany/Kaliningradzki. Warszawa.2010.12.06.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w zwalczaniu zanieczyszczeń morza olejami i innymi szkodliwymi substancjami na obszarze Morza Bałtyckiego, włączając Zalew Wiślany/Kaliningradzki,
podpisana w Warszawie dnia 6 grudnia 2010 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Federacji Rosyjskiej zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

uznając, że w przypadku sytuacji powodującej zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego lub ryzyka jego wystąpienia należy niezwłocznie przedsięwziąć efektywne środki w celu organizacji i koordynacji działaś dla zapobieżenia i zwalczenia zanieczyszczeń,

mając na uwadze ustalenia Międzynarodowej Konwencji o gotowości do zwalczania zanieczyszczeń morza spowodowanych olejami oraz współpracy w tym zakresie z 1990 roku,

mając na uwadze fakt, że państwa Umawiających się Stron są członkami Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego z 1992 roku (Konwencja Helsińska),

pragnąc poprzez podjęcie środków z zakresu zapobiegania zanieczyszczeniom i ich zwalczania nie dopuścić do spowodowania szkód w środowisku Morza Bałtyckiego,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Dla celów niniejszej Umowy stosuje się terminy i określenia zawarte w Konwencji Helsińskiej.

Artykuł  2
1.
Strefami odpowiedzialności państw Umawiających się Stron są wody Morza Bałtyckiego, które stanowią wewnętrzne wody morskie, morze terytorialne państwa odpowiedniej Umawiającej się Strony oraz obszar morski poza granicami morza terytorialnego, na terenie którego państwo Umawiającej się Strony realizuje swoje prawa suwerenne i jurysdykcję w zgodzie z prawem międzynarodowym.
2.
W ramach niniejszej Umowy za strefę odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej uznaje się jedynie wewnętrzne wody morskie, morze terytorialne oraz obszar morski poza granicami morza terytorialnego Federacji Rosyjskiej, na terenie którego realizuje ona swoje prawa suwerenne i jurysdykcję w zgodzie z prawem międzynarodowym, który przylega do wybrzeża Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.
3.
Granica strefy odpowiedzialności państw Umawiających się Stron przebiega po linii rozgraniczenia obszarów morskich pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Federacją Rosyjską.
Artykuł  3
1.
Kompetentnymi organami Umawiających się Stron odpowiedzialnymi za realizację niniejszej Urnowy są:

ze strony Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Infrastruktury;

ze strony Federacji Rosyjskiej - Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej.

Umawiające się Strony informują się wzajemnie drogą dyplomatyczną o zmianach dotyczących kompetentnych organów,

2.
Służbami odpowiedzialnymi za organizację i realizację na morzu operacji związanych z usuwaniem zanieczyszczeń (w dalszej części nazywanych odpowiedzialnymi służbami) są:

ze strony Rzeczypospolitej Polskiej - Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa;

ze strony Federacji Rosyjskiej - Federalny Urząd Państwowy "Państwowa morska awaryjna i ratowniczo-koordynacyjna służba Federacji Rosyjskiej" (FGU "Gosmorspassłużba Rossii").

Odpowiedzialne służby prowadzą bezpośrednią współpracę w kwestiach przygotowania i prowadzenia operacji usuwania zanieczyszczeń morza.

Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony udzielają sobie wzajemnie pomocy w zwalczaniu przypadków zanieczyszczeń, które mogą dotyczyć stref odpowiedzialności państw Umawiających się Stron, niezależnie od tego, gdzie może dojść do takich sytuacji. Pomocy takiej udziela się zgodnie z niniejszą Umową. W tym celu kompetentne organy Umawiających się Stron opracują wspólny Plan wzajemnych działań w przypadku zanieczyszczenia w obszarze Morza Bałtyckiego (zwany dalej Planem), który wejdzie w życie po zawarciu umowy pisemnej pomiędzy kompetentnymi organami.
2.
Plan będzie realizowany przez odpowiedzialne służby Umawiających się Stron, Kompetentne organy Umawiających się Stron mogą wprowadzać zmiany w Planie zgodnie z procedurami przedstawionymi w Pianie.
Artykuł  5
1.
Wspólne działania w ramach zwalczania przypadków zanieczyszczeń, przewidziane w Planie podejmowane są zgodnie z ustawodawstwem państw Umawiających się Stron. Wymagane w przypadku każdego incydentu działania wyznaczane są przez odpowiedzialne służby Umawiających się Stron w zgodzie z niniejszą Urnową oraz Planem.
2.
Działania mające na celu zwalczanie zanieczyszczenia morza olejami i innymi szkodliwymi substancjami w strefie odpowiedzialności państwa każdej Umawiającej się Strony będą realizowane w zgodzie z krajowym ustawodawstwem państwa tej Umawiającej się Strony oraz Konwencją Helsińską.
Artykuł  6

Odpowiedzialna służba jednej z Umawiających się Stron niezwłocznie powiadomi odpowiedzialną służbę drugiej Umawiającej się Strony o sytuacji powodującej zanieczyszczenie, która może dotyczyć strefy odpowiedzialności państwa drugiej Umawiającej się Strony, jak również o planowanych przez nią działaniach w ramach zwalczania zanieczyszczeń. Takie powiadomienie powinno być przeprowadzone w zgodzie z procedurami przewidzianymi przez Plan.

Artykuł  7
1.
Kompetentne organy Umawiających się Stron regularnie wymieniają informacje i wzajemnie konsultują się w celu zapewnienia odpowiedniej współpracy między odpowiedzialnymi służbami Umawiających się Stron w zakresie dotyczącym działalności odnoszącej się do niniejszej Umowy.
2.
Odpowiedzialne służby Umawiających się Stron zapewniają stałą wymianę informacji o będących w ich dyspozycji środkach reagowania w ramach zwalczania przypadków zanieczyszczeń, jak również informacji o kosztach udzielenia pomocy zgodnie z ustaleniami Planu.
Artykuł  8
1.
Plan stosuje się w przypadku każdego zdarzenia powodującego zanieczyszczenie, które dotyczy lub zagraża strefom odpowiedzialności obu państw Umawiających się Stron lub dotykającego bezpośrednio strefy odpowiedzialności tylko jednej z Umawiających się Stron, gdy ma ono takie rozmiary, które uzasadniają zwrócenie się o pomoc do drugiej Umawiającej się Strony.
2.
W przypadku, jeśli któraś z Umawiających się Stron otrzyma zawiadomienie o zdarzeniu na morzu, w rezultacie którego zanieczyszczenie lub zagrożenie zanieczyszczeniem dotyczy strefy odpowiedzialności jej państwa, ta Umawiająca się Strona podejmuje odpowiednie środki reagowania w przypadku zanieczyszczenia niezależnie od tego, czy zwrócono się o pomoc do drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł  9

Każda z Umawiających się Stron stara się udzielić wymaganej pomocy w jak najszybszym czasie, przy użyciu dostępnych jej środków reagowania i możliwości ich zastosowania w przypadku prośby o pomoc.

Artykuł  10
1.
Umawiająca się Strona wzywająca pomocy powinna w maksymalnym stopniu ułatwiać przybycie i odprawę środków reagowania, udostępnionych przez Umawiającą się Stronę udzielającą pomocy, w celu przeprowadzenia operacji reagowania w sytuacji powodującej zanieczyszczenie.
2.
Umawiająca się Strona udzielająca pomocy, powinna być niezwłocznie poinformowana o wszelkich nieodzownych formalnościach związanych z udzieleniem tej pomocy. Środki reagowania państwa Umawiającej się Strony udzielającej pomocy nie będą przekraczać granicy państwowej państwa drugiej Umawiającej się Strony proszącego o pomoc, do momentu otrzymania odpowiednich zezwoleń.
3.
Przekroczenie granicy państwowej państwa jednej z Umawiających się Stron przez środki reagowania państwa drugiej Umawiającej się Strony odbywa się zgodnie z krajowym ustawodawstwem państwa Umawiającej się Strony wzywającej pomocy.
Artykuł  11
1.
Umawiająca się Strona wzywająca pomocy niezwłocznie poinformuje Umawiającą się Stronę udzielającą pomocy o niezbędnym zakresie tej pomocy.
2.
Umawiająca się Strona udzielająca pomocy może całkowicie lub częściowo przerwać jej udzielanie, jeśli wymagają tego okoliczności o charakterze wewnątrzpaństwowym i jeśli uzna to za konieczne. Powiadomienie o przerwaniu pomocy przekazywane jest kompetentnemu organowi Umawiającej się Strony wzywającej pomocy.

Po otrzymaniu takiego zawiadomienia Umawiająca się Strona wzywająca pomocy odprawia w możliwie najkrótszym czasie przydzielone jej środki reagowania.

3.
Umawiająca się Strona wzywająca pomocy niezwłocznie informuje Umawiającą się Stronę udzielającą pomocy, kiedy potrzeba dalszej pomocy wygasa i w możliwie najkrótszym czasie odprawia środki reagowania przydzielone jej przez Umawiającą się Stronę udzielającą pomocy.
Artykuł  12

Kierowanie wspólnymi operacjami z zakresu zwalczania przypadku zanieczyszczenia wykonywane jest przez Umawiającą się Stronę, w której strefie odpowiedzialności państwa doszło do zdarzenia powodującego zanieczyszczenie lub której takie zdarzenie dotyczy.

Artykuł  13

Umawiająca się Strona wzywająca pomocy zwraca Umawiającej się Stronie, która pomocy udzieliła, koszty związane z udzieleniem takiej pomocy. Wysokość pokrycia kosztów rozpatruje się zgodnie ze stawkami i w walucie, które określa Umawiająca się Strona udzielająca pomocy. W pozostałych przypadkach prowadzenia wspólnych operacji zwalczania przypadków zanieczyszczeń, przy pokryciu kosztów Umawiające się Strony kierują się postanowieniami przepisu 9 Załącznika VII do Konwencji Helsińskiej.

Artykuł  14

Odpowiedzialne służby Umawiających się Stron współpracują w zakresie opracowania środków i metod zwalczania zanieczyszczeń oraz szkolenia personelu biorącego udział w operacjach zwalczania zanieczyszczeń zgodnie z niniejszą Umową.

Artykuł  15

Odpowiedzialne służby Umawiających się Stron okresowo prowadzą wspólne ćwiczenia w zakresie zwalczania zanieczyszczeń oraz spotkania specjalistów, zgodnie z Planem.

Koszty udziału we wspólnych ćwiczeniach, każde z państw Umawiających się Stron pokrywa ze środków własnych.

Artykuł  16

Ustalenia niniejszej Umowy nie naruszają praw i obowiązków państw Umawiających się Stron wynikających z innych międzynarodowych umów, których uczestnikami są państwa Umawiających się Stron.

Artykuł  17

Spory wynikające z interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze negocjacji przez kompetentne organy Umawiających się Stron.

W przypadku nie osiągnięcia porozumienia, spory będą rozstrzygane w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  18

Do niniejszej Umowy, za wzajemną zgodą Umawiających się Stron, mogą być wprowadzane zmiany sformułowane w postaci oddzielnych protokołów.

Artykuł  19

Dla celów realizacji współpracy w ramach niniejszej Umowy, językiem roboczym jest język angielski.

Artykuł  20
1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie po 30 dniach od otrzymania ostatniego pisemnego powiadomienia o wypełnieniu przez Umawiające się Strony procedur wewnątrzpaństwowych niezbędnych dla jej wejścia w życie.
2.
Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę w drodze pisemnego zawiadomienia drugie] Umawiającej się Strony. Niniejsza Umowa utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania takiego zawiadomienia przez drugą Umawiającą się Stronę.
3.
Wypowiedzenie niniejszej Umowy nie dotyczy operacji zwalczania zanieczyszczeń prowadzonych zgodnie z niniejszą Umową i nie zakończonych do momentu jej wygaśnięcia.
Sporządzono w Warszawie 6 grudnia 2010 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2013.54

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rosja-Polska. Umowa o współpracy w zwalczaniu zanieczyszczeń morza olejami i innymi szkodliwymi substancjami na obszarze Morza Bałtyckiego, włączając Zalew Wiślany/Kaliningradzki. Warszawa.2010.12.06.
Data aktu: 06/12/2010
Data ogłoszenia: 01/02/2013
Data wejścia w życie: 20/05/2011