Egipt-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Kair.2011.06.15.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Kairze dnia 15 czerwca 2011 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Arabskiej Republiki Egiptu, zwane dalej "Stronami";

Świadome znaczenia turystyki dla rozwoju gospodarczego i społecznego;

Pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwijania przyjaznych stosunków między państwami Stron;

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą rozwijały współpracę w dziedzinie turystyki na zasadach równości, wzajemnych korzyści i zgodnie z prawem obowiązującym w państwach Stron.

Artykuł  2

Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi i egipskimi przedsiębiorcami i organizacjami działającymi w dziedzinie turystyki.

Artykuł  3

Strony będą zachęcać do:

1)
wymiany materiałów informacyjnych, broszur, publikacji i danych statystycznych dotyczących turystyki;
2)
udziału w targach i festiwalach oraz wymiany wykazów imprez turystycznych, organizowanych w obu państwach;
3)
organizacji pobytów studyjnych dla przedstawicieli administracji turystycznej, dziennikarzy i przedstawicieli różnych środków masowego przekazu w celu zapoznania się z potencjałem turystycznym i kulturalnym w obu państwach;
4)
podejmowanie wspólnych przedsięwzięć w celu organizacji obsługi turystów, zwłaszcza w zakresie turystyki zdrowotnej i pobytów w uzdrowiskach.
Artykuł  4
1.
Strony będą sprzyjać wymianie informacji, ekspertów oraz organizowaniu szkoleń dla pracowników sektora turystyki w zakresie zarządzania obiektami hotelarskimi oraz innymi obiektami turystycznymi.
2.
Strony będą zachęcać do wymiany programów szkoleniowych i edukacyjnych, realizowanych przez wydziały turystyczne i hotelarskie szkół wyższych, instytuty, inne szkoły i ośrodki szkoleniowe w obu państwach.
3.
Strony podejmą działania w zakresie wprowadzenia możliwości wzajemnego zatrudniania specjalistów.
4.
Strony będą działać na rzecz zapewnienia ułatwień i pomocy dla przedstawicieli i rezydentów biur podróży drugiej Strony.
Artykuł  5

Strony będą sprzyjać wymianie informacji i ekspertów z zakresu inwestycji turystycznych, zagospodarowania turystycznego, zwłaszcza w obszarze turystyki zdrowotnej, warunków inwestowania oraz gwarancji dla inwestorów podejmujących inwestycje w zakresie turystyki w państwach Stron.

Artykuł  6

Strony będą popierać wymianę informacji na temat aktów prawnych regulujących działalność turystyczną, w szczególności dotyczących kategoryzacji obiektów hotelarskich, systemów kontroli jakości i działalności stowarzyszeń turystycznych.

Artykuł  7

Każda ze Stron będzie sprzyjać powstawaniu na terytorium swojego państwa ośrodków informacji turystycznej drugiej Strony,

Artykuł  8

Strony będą wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniami związanymi z ich udziałem w pracach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  9
1.
Strony utworzą Komisję Wspólną, której zadaniem będzie zapewnienie należytego wykonania postanowień niniejszej Umowy oraz proponowanie rozwiązań problemów, które mogą powstać w toku jej realizacji.
2.
Komisja Wspólna składać się będzie z jednakowej liczby przedstawicieli Stron. Obrady prowadzić będzie przewodniczący delegacji z kraju przyjmującego.
3.
Komisja Wspólna spotykać się będzie w miarę potrzeb, na pisemny wniosek jednej ze Stron, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Arabskiej Republice Egiptu.
Artykuł  10
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem obowiązującym w państwach Stron, o czym Strony poinformują się wzajemnie w drodze wymiany not.
2.
Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
Artykuł  11
1.
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji, najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
2.
Wypowiedzenie Umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia rozpoczęte i realizowane zgodnie z Umową w czasie jej obowiązywania, aż do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Kairze, dnia 15 czerwca 2011 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc.

W razie rozbieżności w interpretacji, tekst w języku angielskim będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024