Możliwość uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego.

OGŁOSZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 5 stycznia 2011 r.
o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego

Na podstawie art. 34 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531, z późn. zm. 1 ), w porozumieniu z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ogłaszam informację o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego.
I.
Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o dokonanie zmiany, w trybie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego, 4 koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych.

Zmiana będzie polegała na rozszerzeniu koncesji na rozpowszechnianie programu w sposób rozsiewczy satelitarny, o charakterze określonym w udzielonych koncesjach, polegającym na przyznaniu prawa do rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy, w okresie do daty wygaśnięcia obecnie obowiązującej koncesji, z zachowaniem poniższych warunków:

1.
Dla potrzeb dokonania zmian koncesji użyte zostaną kanały telewizyjne przeznaczone do wykorzystania dla telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T (standard EN 300 744 VI.6.1 2009 Europejskiego Instytutu Standardów Telekomunikacyjnych - ETSI), w pierwszym ogólnopolskim multipleksie, wymienione i szczegółowo określone w załączniku do zarządzenia nr 21 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 września 2007 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-862 MHz (Dz. Urz. UKE Nr 27, poz. 139), zmienionego zarządzeniem nr 11 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 4 maja 2010 r. (Dz. Urz. UKE Nr 10, poz. 22). Stacje nadawcze przeznaczone do rozpowszechniania programu będą zlokalizowane na poszczególnych obszarach wykorzystania częstotliwości wskazanych w powyższym planie zagospodarowania częstotliwości lub poza tymi obszarami w odległości nie większej jednak niż 50 km od granicy obszarów. Wartości parametrów technicznych stacji nadawczych, w tym mocy promieniowanej, będą zawierały się w takich granicach, aby dopuszczalny sumaryczny poziom natężenia pola sygnałów zakłócających, wyznaczony zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Sektora Radiokomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego - ITU-R (Porozumienie Regionalne w sprawie planowania naziemnej radiodyfuzji cyfrowej w Regionie 1 (w części Regionu 1 położonej na zachód od południka 170°E i na północ od równoleżnika 40°S, z wyłączeniem terytorium Mongolii) oraz Islamskiej Republice Iranu, w pasmach częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MHz - Genewa 2006), tzn. obliczony metodą ITU R.P1546 dla 1 % czasu, 50 % miejsc, na wysokości 10 m n.p.t. nie przekraczał na granicy wspólnokanałowego obszaru wykorzystania częstotliwości wartości 46 dBμV/m.
2.
Sygnał multipleksu pierwszego tworzyć będzie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, przy czym składowa wizji sygnału telewizyjnego nadawana będzie z wykorzystaniem algorytmu kompresji H264/AVC.
3.
Sygnał multipleksu pierwszego, poza 4 programami, których nadawcy, w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania, uzyskają prawo do umieszczenia ich w sygnale multipleksu pierwszego, będą tworzyć następujące programy:
-
programy TVP 1, TVP 2 oraz jeden z programów regionalnych TVP S.A. rozpowszechniane na podstawie decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE Nr DZC-WTV-5157-4/09 (180) z dnia 30 września 2009 r. wydanej TVP S.A. - do daty upływu ważności ww. decyzji rezerwacyjnej (lub do daty zaprzestania ich rozpowszechniania w sygnale multipleksu pierwszego);
-
3 (lub 4) programy o charakterze wyspecjalizowanym, rozpowszechniane na podstawie koncesji wydanych przez Przewodniczącego KRRiT i zmienionych w wyniku przeprowadzenia postępowania, o którym mowa w art. 34 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, poprzez przyznanie prawa do umieszczenia programu w sygnale multipleksu pierwszego - od daty upływu ważności decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE Nr DZC-WTV-5157-4/09 (180) z dnia 30 września 2009 r. wydanej TVP S.A. (lub od daty zaprzestania rozpowszechniania programów TVP 1, TVP 2 oraz jednego z programów regionalnych TVP S.A. w sygnale multipleksu pierwszego) do końca terminu ważności koncesji oraz decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE.

Wyspecjalizowany charakter programów będzie stanowić uzupełnienie bezpłatnej oferty programowej w naziemnej telewizji cyfrowej. Postępowanie, o którym mowa powyżej, będzie przeprowadzone w terminie zapewniającym nieprzerwane wykorzystanie całkowitej przepływności multipleksu pierwszego z uwzględnieniem konieczności zawarcia umów dotyczących świadczenia usługi telekomunikacyjnej polegającej na rozsiewie naziemnym sygnału multipleksu.

Uporządkowanie audiowizualnych składników multipleksu pierwszego będzie następujące:

-
programy TVP 1, TVP 2 oraz jeden z programów regionalnych TVP S.A., a następnie programy rozpowszechniane przez podmioty, które uzyskały prawo do umieszczenia programu w sygnale multipleksu pierwszego, w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania, w kolejności odpowiadającej dacie wydania koncesji (począwszy od najwcześniej wydanej koncesji) - do daty upływu ważności decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE Nr DZC-WTV-5157-4/09 (180) z dnia 30 września 2009 r. wydanej TVP S.A. (lub do daty zaprzestania rozpowszechniania programów TVP 1, TVP 2 oraz jednego z programów regionalnych TVP S.A. w sygnale multipleksu pierwszego);
-
programy w kolejności odpowiadającej dacie wydania koncesji (począwszy od najwcześniej wydanej koncesji) - od daty upływu ważności decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE Nr DZC-WTV-5157-4/09 (180) z dnia 30 września 2009 r. wydanej TVP S.A. (lub od daty zaprzestania rozpowszechniania programów TVP 1, TVP 2 oraz jednego z programów regionalnych TVP S.A. w sygnale multipleksu pierwszego).
4.
W wyniku rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego wobec wniosków złożonych w związku z niniejszym ogłoszeniem każdy z podmiotów, którego koncesja zostanie zmieniona, może uzyskać możliwość wykorzystania nie więcej niż jednej ósmej całkowitej przepływności multipleksu pierwszego.
5.
Rozpowszechniane, na podstawie decyzji wydanych w wyniku rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego wobec wniosków złożonych w związku z niniejszym ogłoszeniem, programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie.
6.
Rozpoczęcie rozpowszechniania programów w sposób naziemny cyfrowy przez podmioty, które uzyskały, w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania, prawo do umieszczenia programów w sygnale multipleksu pierwszego, nastąpi po wydaniu przez Prezesa UKE decyzji w sprawie dokonania rezerwacji częstotliwości w trybie art. 37 ust. 3a ustawy o radiofonii i telewizji. Rozpoczęcie rozpowszechniania programów w poszczególnych obszarach rezerwacji będzie następowało zgodnie z kolejnymi etapami uruchamiania stacji nadawczych multipleksu pierwszego.
7.
Usługę telekomunikacyjną polegającą na rozsiewie naziemnym sygnału multipleksu pierwszego świadczyć będzie podmiot wyłoniony zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych przez TVP S.A. (dla której Prezes UKE wydał decyzję rezerwacyjną Nr DZC-WTV-5157-4/09 (180) z dnia 30 września 2009 r.). Usługę telekomunikacyjną polegającą na rozsiewie naziemnym sygnału multipleksu pierwszego dla nadawców, których programy zostaną umieszczone w tym multipleksie po dacie upływu ważności decyzji rezerwacyjnej wydanej TVP S.A. przez Prezesa UKE Nr DZC-WTV-5157-4/09 (180) z dnia 30 września 2009 r. (lub po dacie zaprzestania rozpowszechniania programów TVP 1, TVP 2 oraz jednego z programów regionalnych TVP S.A. w sygnale multipleksu pierwszego) świadczyć będzie podmiot, z którym uprzednio zawarli umowy nadawcy programów wyłonieni w wyniku niniejszego postępowania.
II.
1.
Elementem decyzji koncesyjnej w zakresie określenia warunków programowych będzie odesłanie do zadeklarowanych przez wnioskodawcę we wniosku o udzielenie koncesji informacji programowych i związanych z tym załączników, do których przestrzegania po uzyskaniu koncesji wnioskodawca się zobowiąże. Rażące odstąpienie od zadeklarowanych warunków programowych po udzieleniu koncesji będzie stanowić przesłankę cofnięcia koncesji w trybie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji.
2.
Elementem decyzji koncesyjnej w zakresie określenia warunków technicznych będzie ustalenie parametrów sygnalizacyjnych - identyfikatorów ID.
III.
W postępowaniu stosuje się formularze wniosków, które można uzyskać w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie przy Skwerze Kardynała Wyszyńskiego 9, w dni robocze w godzinach 1000-1500. Formularze dostępne są także na stronie internetowej www.krrit.gov.pl.

Wnioski można nadsyłać pocztą lub składać w kancelarii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pok. A1. Kancelaria przyjmuje wnioski w dni robocze w godzinach 1000-1500. Wnioski należy składać w dwóch egzemplarzach.

Informacje dotyczące postępowania można uzyskać pod numerem telefonu 22-59-30-89, a w sprawie parametrów technicznych stacji pod numerem telefonu 22-597-31-47.

IV.
Termin do składania wniosków na podstawie niniejszego ogłoszenia upływa z dniem 4 marca 2011 r.
V.
Wnioski niezgodne z warunkami określonymi w pkt I w zakresie: przedmiotu postępowania, określenia charakteru programu bądź parametrów technicznych, a także wnioski złożone po terminie określonym w pkt IV, będą pozostawiane bez rozpoznania.
VI.
Niezwłocznie po wszczęciu postępowania lista wnioskodawców uczestniczących w postępowaniu opublikowana zostanie w Internecie na stronie www.krrit.gov.pl oraz wywieszona w siedzibie Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 85, poz. 728 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 51, poz. 377, Nr 83, poz. 574 i Nr 133, poz. 935, z 2007 r. Nr 25, poz. 162 i Nr 61, poz. 411, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 115, poz. 965 i Nr 201, poz. 1540 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 127, poz. 857, Nr 152, poz. 1023 i Nr 182, poz. 1228.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024