Zm.: regulamin Trybunału Konstytucyjnego.

UCHWAŁA
ZGROMADZENIA OGÓLNEGO SĘDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
z dnia 5 września 2001 r.
w sprawie zmiany regulaminu Trybunału Konstytucyjnego.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego:

przewodniczący: Marek Safjan - Prezes Trybunału Konstytucyjnego,

sędziowie: Jerzy Ciemniewski, Zdzisław Czeszejko-Sochacki, Teresa Dębowska-Romanowska, Lech Garlicki, Wiesław Johann, Krzysztof Kolasiński, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Jadwiga Skórzewska-Łosiak, Jerzy Stępień, Marian Zdyb

na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, z 2000 r. Nr 48, poz. 552 i Nr 53, poz. 638 oraz z 2001 r. Nr 98, poz. 1070) uchwala, co następuje:

§  1.
W uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 1997 r. w sprawie regulaminu Trybunału Konstytucyjnego (Monitor Polski Nr 81, poz. 788, z 1998 r. Nr 11, poz. 191 i z 2000 r. Nr 17, poz. 390) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 1:
-
lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) rozpatruje przedstawione przez szefa Biura Trybunału Konstytucyjnego, zwanego dalej «szefem Biura», i zatwierdzone przez prezesa Trybunału sprawozdanie z wykonania budżetu Trybunału za miniony rok,"

-
w lit. b) wyrazy "na wniosek prezesa Trybunału" zastępuje się wyrazami "na wniosek szefa Biura, zatwierdzony przez prezesa Trybunału,";
2)
w § 1 w pkt 4:
-
dodaje się nową lit. a) w brzmieniu:

"a) na wniosek prezesa Trybunału powołuje i odwołuje szefa Biura Trybunału Konstytucyjnego,"

-
dotychczasowe lit. a)-d) otrzymują oznaczenie lit. b)-e),
-
lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) określa plan prac z zakresu badań i analiz naukowo-orzeczniczych, prowadzonych przez Biuro Trybunału na potrzeby orzecznictwa Trybunału,";

3)
w § 2 w ust. 3 wyrazy "prezesa Trybunału" zastępuje się wyrazami "szefa Biura Trybunału";
4)
w § 5 skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1; w paragrafie tym:
-
w pkt 2 skreśla się wyrazy "przy pomocy podległego mu Biura Trybunału" oraz średnik i dodaje się wyrazy "poprzez nadzór nad działalnością szefa Biura;",
-
w pkt 5 skreśla się lit. a) i b) oraz oznaczenie lit. c),
-
w pkt 6 po wyrazie "ustala" dodaje się wyrazy "na wniosek szefa Biura";
5)
w § 8 skreśla się ust. 2 oraz oznaczenie ust. 1;
6)
po § 8 dodaje się § 8a w brzmieniu:

"§ 8a. 1. Administracyjną, organizacyjną i finansową obsługę Trybunału Konstytucyjnego zapewnia Biuro Trybunału.

2. Biurem Trybunału Konstytucyjnego kieruje szef Biura. Podlega on prezesowi Trybunału lub w jego zastępstwie wiceprezesowi.

3. Szef Biura jest zwierzchnikiem służbowym pracowników Biura Trybunału Konstytucyjnego i ponosi odpowiedzialność za ich działania. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie Biura i w razie potrzeby przedstawia wnioski w sprawie organizacji Biura.

4. Szef Biura przygotowuje projekt dochodów i wydatków Trybunału Konstytucyjnego, jest odpowiedzialny za wykonywanie budżetu i w razie potrzeby proponuje wprowadzenie zmian w układzie wykonawczym budżetu; odpowiada także za majątek będący w zarządzie Trybunału.

5. Szef Biura Trybunału informuje prezesa i wiceprezesa Trybunału o problemach funkcjonowania Biura Trybunału Konstytucyjnego i co najmniej raz w roku przedstawia na Zgromadzeniu Ogólnym sprawozdanie z działalności Biura.";

7)
w § 22 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"W tym celu Zespół prowadzi rejestrację i dokumentację spraw według zasad ustalonych w zarządzeniu szefa Biura Trybunału oraz zapewnia obsługę sędziów Trybunału.";

8)
§ 30 otrzymuje brzmienie:

"§ 30. Szef Biura może za zgodą przewodniczącego składu orzekającego zarządzić wydanie kart wstępu, a ponadto wyznaczyć odpowiednie miejsca dla sprawozdawców prasy i innych środków przekazu w wypadku przewidywania zwiększonego zainteresowania daną sprawą.";

9)
skreśla się § 40;
10)
w § 42 skreśla się ust. 2 oraz oznaczenie ust. 1.
§  2.
Upoważnia się Prezesa Trybunału Konstytucyjnego do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" jednolitego tekstu regulaminu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 1997 r., z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszej uchwały.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 2001 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024