Szczegółowe zasady działania klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 12 lutego 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad działania klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.

Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Klasy i szkoły sportowe oraz szkoły mistrzostwa sportowego kształcą młodzież o szczególnych uzdolnieniach sportowych.
§  2.
1.
Szkołami sportowymi i szkołami mistrzostwa sportowego mogą być szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.
2.
Szkołą sportową realizującą program szkoły podstawowej jest szkoła, która prowadzi ciąg klas sportowych w klasach IV-VIII w sportach wczesnych.
3.
Szkołą sportową realizującą program szkoły ponadpodstawowej jest szkoła, która prowadzi pełny ciąg klas sportowych.
4.
W szkole podstawowej lub ponadpodstawowej mogą być prowadzone klasy sportowe w poszczególnych oddziałach szkoły, a w szczególności klasy sportowe w klasach VII i VIII szkoły podstawowej w sportach innych niż wymienione w ust. 2.
5.
Szkołą mistrzostwa sportowego realizującą program szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej jest szkoła, która prowadzi ciąg minimum trzech klas mistrzostwa sportowego.
6.
W szkołach, o których mowa w ust. 2-5, mogą być także prowadzone klasy realizujące rozszerzony program wychowania fizycznego. Do uczniów tych klas nie stosuje się przepisów dotyczących uczniów klas sportowych i klas mistrzostwa sportowego.
§  3.
1.
Utworzenie klasy lub szkoły sportowej albo szkoły mistrzostwa sportowego wymaga zgody organu prowadzącego szkołę.
2.
Warunkiem utworzenia klasy lub szkoły sportowej oraz szkoły mistrzostwa sportowego jest posiadanie odpowiednich dla danej dyscypliny sportu obiektów i urządzeń sportowych.
§  4.
1.
Zajęcia sportowe w klasach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego prowadzone są według programów szkolenia sportowego, opracowanych dla poszczególnych dyscyplin sportu i dopuszczonych do użytku szkolnego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Klasa i szkoła sportowa oraz szkoła mistrzostwa sportowego może realizować program szkolenia sportowego we współpracy z miejscowym klubem sportowym lub szkołą wyższą prowadzącą studia na kierunku wychowanie fizyczne. Współpraca powinna dotyczyć w szczególności pomocy szkoleniowej, wzajemnego udostępniania obiektów i urządzeń sportowych, korzystania z gabinetów lekarskich, gabinetów odnowy biologicznej i prób czynnościowych.
3.
Szkoła mistrzostwa sportowego może realizować program szkolenia sportowego także we współpracy z polskim związkiem sportowym działającym w danej dyscyplinie lub dziedzinie sportu. Współpraca powinna dotyczyć w szczególności ustalania kryteriów rekrutacji do szkoły, pomocy szkoleniowej, w tym uczestnictwa w zawodach krajowych i międzynarodowych oraz ustalania drożności szkolenia sportowego.
4.
Zasady współpracy, o której mowa w ust. 2 i 3, powinno określać pisemne porozumienie zawarte między szkołą a klubem sportowym, szkołą wyższą lub polskim związkiem sportowym.
§  5.
1.
Obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć sportowych wynosi:
1)
w klasach i szkołach sportowych - od 10 do 18,
2)
w szkołach mistrzostwa sportowego - od 16 do 36.
2.
Ustalenie dla poszczególnych klas lub szkół tygodniowego wymiaru godzin zajęć sportowych, w granicach określonych w ust. 1, uzależnione jest od etapu szkolenia sportowego, dyscypliny sportu i stopnia wyszkolenia sportowego uczniów.
§  6.
1.
W klasach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego należy realizować następujące etapy szkolenia sportowego:
1)
ukierunkowany - realizowany w klasach VII i VIII szkoły podstawowej, mający na celu ujawnienie predyspozycji i uzdolnień kwalifikujących uczniów do szkolenia w określonej dyscyplinie sportu bądź konkurencji sportowej,
2)
specjalistyczny - realizowany w szkołach ponadpodstawowych.
2.
W dyscyplinach sportu, takich jak: pływanie, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, akrobatyka sportowa, łyżwiarstwo figurowe i narciarstwo alpejskie, realizację kolejnych etapów szkolenia sportowego można rozpocząć o etap wcześniej.
§  7.
1.
Klasy i szkoły sportowe oraz szkoły mistrzostwa sportowego realizują program szkolenia sportowego równolegle z programem kształcenia właściwym dla szkoły określonego typu.
2.
W ramach programu szkolenia sportowego szkoła organizuje dla uczniów letnie i zimowe obozy szkoleniowo-sportowe.
§  8.
1.
Kandydaci do klasy sportowej lub klasy mistrzostwa sportowego powinni posiadać:
1)
bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim, z tym że w przypadku kandydatów do klasy mistrzostwa sportowego wymaga się posiadania zaświadczenia lekarskiego z przychodni sportowo-lekarskiej,
2)
zaliczenie ustalonych przez szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną lub trenera albo instruktora, o którym mowa w ust. 5, prób sprawności fizycznej oraz minimum trzecią klasę sportową w przypadku kandydatów do klasy mistrzostwa sportowego,
3)
pisemną zgodę rodziców (prawnych opiekunów).
2.
Rekrutację prowadzi się do najniższej programowo klasy sportowej lub klasy mistrzostwa sportowego, spośród uczniów własnej szkoły lub innych szkół, w ogólnie obowiązujących terminach przyjęć do szkół.
3.
Do podstawowej szkoły sportowej lub szkoły mistrzostwa sportowego mogą być przyjmowani także kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły.
4.
Rekrutację uczniów do ponadpodstawowych szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna, powołana przez dyrektora szkoły, zgodnie z odrębnymi przepisami.
5.
O przyjęciu do podstawowej szkoły sportowej i szkoły mistrzostwa sportowego decyduje dyrektor szkoły na podstawie opinii trenera lub instruktora prowadzącego zajęcia sportowe i opinii lekarza.
§  9.
1.
Liczba uczniów w klasie sportowej powinna wynosić od 15 do 20.
2.
Na zajęciach sportowych klasa sportowa może być dzielona na grupy ćwiczeniowe. Grupa powinna liczyć co najmniej 10 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa, specyfiką dyscypliny sportu lub osiągnięciem przez uczniów wysokiego poziomu sportowego, za zgodą organu prowadzącego szkołę, liczba uczniów w grupie ćwiczeniowej może być mniejsza.
4.
W uzasadnionych przypadkach do klasy sportowej mogą uczęszczać uczniowie nie objęci programem szkolenia sportowego. Uczniów tych nie wlicza się do liczby uczniów klasy sportowej i nie stosuje się do nich przepisów dotyczących uczniów klas sportowych.
5.
Liczba uczniów w klasie mistrzostwa sportowego i w grupie ćwiczeniowej na zajęciach sportowych jest uzależniona od możliwości zebrania uczniów o tym samym poziomie sportowym.
§  10.
1.
Obowiązkiem szkoły mistrzostwa sportowego jest stworzenie uczniom warunków umożliwiających godzenie zajęć sportowych z nauką poprzez odpowiednią organizację zajęć dydaktycznych, a w szczególności:
1)
opracowanie tygodniowego planu zajęć, tak aby zajęcia dydaktyczne były dostosowane do rozkładu zajęć sportowych,
2)
dążenie do maksymalnego opanowania i utrwalenia materiału programowego przez uczniów na zajęciach lekcyjnych,
3)
organizowanie ferii letnich i zimowych w ciągu całego roku szkolnego z dostosowaniem ich do kalendarza imprez sportowych, przy zachowaniu liczby dni wolnych od nauki, określonej odrębnymi przepisami.
2.
Dla uczniów dwóch ostatnich klas ponadpodstawowej szkoły mistrzostwa sportowego może być prowadzony w szkole kurs instruktorski w uprawianej przez nich dyscyplinie sportu.
§  11.
1.
Uczniom klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego szkoła powinna zapewnić higieniczne i bezpieczne warunki odbywania zajęć sportowych, korzystanie z pryszniców po każdych zajęciach sportowych, a w razie potrzeby również z różnorodnych form odnowy biologicznej.
2.
Uczniom klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego, uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania, szkoła powinna zapewnić zakwaterowanie w internacie lub bursie oraz całodzienne wyżywienie w pełni pokrywające ubytki energetyczne powstałe podczas zajęć sportowych, a uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania - jeden pełnowartościowy posiłek dziennie. Zasady odpłatności uczniów za zakwaterowanie i wyżywienie określają odrębne przepisy.
3.
Uczniów nie kwalifikujących się do dalszego szkolenia sportowego, na podstawie opinii trenera lub instruktora prowadzącego zajęcia sportowe i opinii lekarza, przenosi się od nowego roku szkolnego do klasy działającej na zasadach ogólnych.
§  12.
1.
Zajęcia sportowe w klasach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowania fizycznego, określone odrębnymi przepisami, z tym że od osób tych wymaga się posiadania dyplomu ukończenia studiów magisterskich o kierunku wychowanie fizyczne oraz uprawnienia trenera lub instruktora w określonej dyscyplinie sportu.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach zajęcia sportowe mogą prowadzić osoby posiadające uprawnienia trenera w określonej dyscyplinie sportu, lecz nie posiadające wykształcenia, o których mowa w ust. 1.
§  13.
1.
W szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego może być utworzone stanowisko wicedyrektora szkoły do spraw sportowych.
2.
W szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego można zatrudniać, w miarę potrzeby, psychologów, technologów żywienia, dietetyków, specjalistów z zakresu rehabilitacji i odnowy biologicznej, intendentów, magazynierów, konserwatorów i innych specjalistów do obsługi specjalistycznego sprzętu i urządzeń sportowych.
§  14.
Zasady sprawowania opieki medycznej nad uczniami klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego określają odrębne przepisy.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024