Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów.

UCHWAŁA Nr 38
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1995 r.
w sprawie Komitetu Społeczno-Politycznego Rady Ministrów.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest wewnętrznym kolegialnym organem Rady Ministrów, zapewniającym koordynację i sprawną realizację zadań Rządu w dziedzinie społeczno-politycznej.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Prezes Rady Ministrów może powierzyć Komitetowi wykonywanie określonych zadań dotyczących koordynacji prac ministrów.
§  2.
1.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
zapewnianie koordynacji działań organów administracji rządowej, mających na celu przygotowanie - do decyzji Rady Ministrów - projektów programów działań w dziedzinie społeczno-politycznej oraz projektów odpowiednich aktów normatywnych,
2)
rozpatrywanie rozbieżności powstałych w toku uzgodnień między członkami Rady Ministrów, dotyczących projektów dokumentów rządowych w sprawach z dziedziny społeczno-politycznej, oraz przygotowywanie projektów ich rozstrzygnięć,
3)
analizowanie sytuacji społeczno-politycznej i stanu realizacji polityki społecznej oraz przedstawianie odpowiednich propozycji i wniosków Radzie Ministrów,
4)
rekomendowanie Radzie Ministrów i Prezesowi Rady Ministrów stanowiska lub projektów rozstrzygnięć w sprawach społeczno-politycznych,
5)
inspirowanie, podejmowanie i koordynowanie działań na rzecz umacniania więzi z Polonią i wychodźstwem, wymiany młodzieży, wymiany informacji oraz tworzenia sprzyjających warunków dla mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce,
6)
systematyczne rozpatrywanie stanu realizacji zadań z zakresu przestrzegania praw człowieka i obywatela, wynikających z ustaw i zobowiązań międzynarodowych, praworządności i stanu bezpieczeństwa obywateli, polityki socjalnej, ograniczania skutków bezrobocia, bezpieczeństwa i ochrony warunków pracy, oświaty, nauki, szkolnictwa wyższego, kultury, zdrowia i opieki społecznej, wypoczynku i sportu oraz ochrony środowiska, a także opracowywanie ocen oraz wniosków w tym zakresie,
7)
projektowanie warunków i zasad współpracy Rządu i innych organów administracji rządowej ze związkami zawodowymi, organizacjami samorządu zawodowego i stowarzyszeniami oraz oddziaływanie na rzecz tworzenia warunków społecznych sprzyjającym skuteczności działania Rządu,
8)
analizowanie spraw z zakresu społecznych aspektów działalności środków masowej komunikacji i systemu telekomunikacyjnego państwa,
9)
rozpatrywanie innych spraw i wykonywanie zadań zleconych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
2. 1
Rozpatrywanie spraw dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce, więzi z Polonią i wychodźstwem następuje w porozumieniu z przewodniczącymi właściwych komisji rządowych.
§  3.
1.
W celu realizacji zadań Komitet może określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektu stanowiska lub decyzji Rady Ministrów albo Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
2.
Komitet może powoływać zespoły robocze lub ekspertów do opracowania analiz, prognoz, ekspertyz oraz koncepcji i projektów rozwiązań programowych.
3.
Komitet składa Radzie Ministrów, co najmniej raz w roku, sprawozdanie ze swojej działalności.
§  3a. 2
 
1.
Jeżeli przewodniczący Komitetu uzna, że sprawa wniesiona pod obrady Komitetu nie wymaga zajęcia stanowiska przez Komitet w pełnym składzie, może on spośród członków Komitetu utworzyć zespół i powierzyć mu rozpatrzenie tej sprawy.
2.
Pracami zespołu kieruje przewodniczący Komitetu, a z jego upoważnienia - wiceprzewodniczący lub członek Komitetu.
3.
O terminach posiedzenia i porządku obrad zespołu powiadamia się wszystkich członków Komitetu. Członkowie Komitetu zgłaszający uwagi do rozpatrywanej sprawy są obowiązani zapewnić obecność na posiedzeniach zespołu swoich upełnomocnionych przedstawicieli.
4.
Rozstrzygnięcie uzgodnione przez członków zespołu traktowane będzie jako stanowisko lub rekomendacja Komitetu.
§  4.
1. 3
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu - Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów,
2)
wiceprzewodniczący Komitetu:
a)
Minister Pracy i Polityki Socjalnej,
b)
Minister Sprawiedliwości,
c)
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
członkowie Komitetu - członkowie Rady Ministrów właściwi ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy.
2.
W pracach Komitetu biorą udział:
1)
sekretarz Komitetu - podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów,
2)
przewodniczący i kierownicy właściwych centralnych organów administracji rządowej zaproszeni przez przewodniczącego Komitetu,
3.
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu również inne osoby.
§  5.
1.
Obsługę organizacyjną i techniczną prac Komitetu zapewniają odpowiednie komórki organizacyjne Urzędu Rady Ministrów, nadzorowane bezpośrednio przez sekretarza Komitetu.
2.
Przygotowanie i rozpatrywanie dokumentów przez Komitet następuje w trybie określonym w uchwale nr 20 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1991 r. w sprawie regulaminu prac Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 7, poz. 47 oraz z 1992 r. Nr 7, poz. 47 i Nr 25, poz. 180).
3.
Ilekroć w uchwałach Rady Ministrów mówi się o Komitecie Społecznym Rady Ministrów, rozumie się przez to Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów.
§  6.
Traci moc uchwała nr 99 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1993 r. w sprawie Komitetu Społeczno-Politycznego Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 63, poz. 565).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 20 lutego 1996 r. (M.P.96.18.223) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lutego 1996r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 20 lutego 1996 r. (M.P.96.18.223) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lutego 1996 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 20 lutego 1996 r. (M.P.96.18.223) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lutego 1996 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024