Szczególna opieka zdrowotna nad kombatantami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 stycznia 1993 r.
w sprawie szczególnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy kombatantów i innych osób uprawnionych w rozumieniu art. 1-4 oraz art. 10 powołanej wyżej ustawy, zwanych dalej "kombatantami".
§  2.
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zwane dalej "zakładami", zapewniają kombatantom bezpłatną opiekę zdrowotną, a w szczególności:
1)
świadczenia objęte podstawową i specjalistyczną opieką zdrowotną w zakresie wynikającym ze stanu zdrowia kombatanta oraz
2)
systematyczną opiekę zdrowotną.
§  3.
1.
Zakładami zapewniającymi kombatantom świadczenia zdrowotne są:
1)
miejscowo właściwe zakłady przeznaczone dla ogółu ludności oraz
2)
zakłady przeznaczone dla określonych grup ludności, jeżeli kombatant jest uprawniony do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia, służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kolejowej służby zdrowia.
2.
Kierownicy zakładów określonych w ust. 1 dokonują okresowych analiz dostępności świadczeń udzielanych kombatantom. Stosownie do miejscowych potrzeb i możliwości kierownicy zakładów powinni w poszczególnych przychodniach, poradniach i gabinetach wyznaczyć godziny przyjęć wyłącznie dla kombatantów lub z zastrzeżeniem dla nich pierwszeństwa. Ustalenia takie powinny być podane do wiadomości w formie odpowiednich ogłoszeń.
3.
Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia dokumentuje książka zdrowia, wydana przez właściwy organ według wzoru jak dla żołnierza zawodowego. Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowej służby zdrowia stwierdza odpowiedni dokument, wydany przez właściwą w tym zakresie jednostkę organizacyjną.
§  4.
1.
Systematyczną opieką zdrowotną są objęci kombatanci, którzy wypełnią arkusz zgłoszeniowy i poddadzą się wstępnym, a następnie kolejnym badaniom przeglądowym.
2.
Celem badań przeglądowych jest uzyskanie oceny stanu zdrowia kombatanta i ustalenie programu czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
3.
Badania przeglądowe obejmują:
1)
podstawowe badania diagnostyczne,
2)
badania podmiotowe (wywiad),
3)
ogólne badania lekarskie,
4)
w razie potrzeby - inne badania pomocnicze i specjalistyczne, wykonywane na zlecenie lekarza przeprowadzającego badania przeglądowe.
§  5.
1.
Systematyczną opiekę zdrowotną sprawuje miejscowo właściwy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Na życzenie kombatanta kierownik zakładu może wyznaczyć innego lekarza zatrudnionego w tym zakładzie.
2.
Lekarz określony w ust. 1 ustala terminy badań przeglądowych, uwzględniając w miarę możliwości życzenia kombatanta.
3.
W razie potrzeby lekarz zakłada kartę systematycznej opieki zdrowotnej według załączonego wzoru. Wpisów w karcie dokonują właściwi pracownicy medyczni.
4.
W przypadku gdy kombatant objęty systematyczną opieką zdrowotną nie poddaje się wyznaczonym badaniom albo nie wykazuje dobrej woli w realizacji programu czynnej opieki profilaktycznej, lekarz sprawujący systematyczną opiekę zdrowotną może wystąpić do kierownika zakładu o wyłączenie kombatanta z tej opieki.
§  6.
1.
Organy właściwe do utrzymywania zakładów - stosownie do okoliczności - zapewniają kombatantom pierwszeństwo w przyznawaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz w realizacji zleceń do protezowni stomatologicznych.
2.
Kombatanci uprawnieni wyłącznie do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej przeznaczonych dla ogółu ludności mogą - na podstawie odpowiedniego skierowania lekarskiego - ubiegać się o przyjęcie do szpitala wojskowego, szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowego na zasadzie pierwszeństwa w stosunku do innych osób nie posiadających uprawnień do korzystania z takiego szpitala.
§  7.
Organy (instytucje) będące dysponentami skierowań na leczenie uzdrowiskowe ułatwiają kombatantom dostępność leczenia w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.
§  8.
1.
Organy, o których mowa w § 6 ust. 1, współdziałają z organami kombatanckimi oraz stowarzyszeniami w zakresie zapewnienia kombatantom wszechstronnej opieki zdrowotnej.
2.
W szczególności organy te mogą udostępniać pomieszczenia utrzymywanych przez nie publicznych zakładów opieki zdrowotnej na świadczenia lecznicze udzielane kombatantom na zasadzie inicjatywy społecznej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KARTA SYSTEMATYCZNA OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Dane osobowe kombatanta

2. Wywiad o stanie zdrowia

3. Ocena stanu zdrowia początkująca systematyczną opiekę zdrowotną

- ustalenia wstępne

- ustalenia badań specjalistycznych i pomocniczych

- ocena stanu zdrowia

- udzielone zalecenia (program czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej)

- data najbliższych badań przeglądowych

4. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia ........

5. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

6. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

7. Wyniki innych badań przeprowadzanych z inicjatywy kombatanta

8. Inne adnotacje o stanie zdrowia kombatanta

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024