Zasady i warunki budowy linii telekomunikacyjnych wzdłuż dróg publicznych, wodnych, kanałów oraz w pobliżu lotnisk i w miejscowościach, a także ustalanie warunków, jakim te linie powinny odpowiadać.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 12 marca 1992 r.
w sprawie zasad i warunków budowy linii telekomunikacyjnych wzdłuż dróg publicznych, wodnych, kanałów oraz w pobliżu lotnisk i w miejscowościach, a także ustalania warunków, jakim te linie powinny odpowiadać.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. Nr 86, poz. 504 oraz z 1991 r. Nr 69, poz. 293 i Nr 105, poz. 451) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy następujących rodzajów linii telekomunikacyjnych:
1)
drutowych napowietrznych,
2)
kablowych nadziemnych metalowych i dielektrycznych,
3)
kablowych podziemnych metalowych i dielektrycznych:
a)
budowanych z kabli kanałowych wciąganych do kanalizacji kablowej,
b)
budowanych z kabli ziemnych układanych wprost do ziemi,
4)
kablowych podwodnych metalowych i dielektrycznych.
2.
Zbliżenie lub skrzyżowanie należy rozumieć jako wzajemne usytuowanie linii telekomunikacyjnych względem obiektów budowlanych w odległości podstawowej, która nie wymaga zabezpieczeń specjalnych lub szczególnych.
3.
Najmniejsze dopuszczalne odległości telekomunikacyjnej linii kablowej podziemnej od innych urządzeń i obiektów zostały określone w załączniku do zarządzenia.
4.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
zabezpieczenie specjalne telekomunikacyjnej linii kablowej - należy rozumieć umieszczenie kabla w rurze ochronnej metalowej lub termoplastycznej,
2)
zabezpieczenie szczególne telekomunikacyjnej linii kablowej - należy rozumieć oddzielenie kabla od rurociągu zaporą (ścianą) oddzielającą.
§  2.
Określone w zarządzeniu zasady i warunki budowy linii telekomunikacyjnych stosuje się przy ich projektowaniu, budowie, rozbudowie, modernizacji i przebudowie oraz remoncie.
§  3. 1
 
1.
Linie telekomunikacyjne wzdłuż dróg publicznych należy budować w sposób zapewniający najmniejszą liczbę skrzyżowań i zbliżeń z innymi obiektami budowlanymi wymagającymi dodatkowych zabezpieczeń.
2.
Projekt budowy linii telekomunikacyjnych powinien być zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3.
Przebieg terenowy linii telekomunikacyjnych powinien zapewniać dogodne warunki budowy, bezpieczną eksploatację oraz umożliwiać dostęp do linii w ciągu całego roku i w różnych warunkach klimatycznych.
4.
Linie telekomunikacyjne wzdłuż autostrad i przecinające te autostrady należy budować jako podziemne z wykorzystaniem kanałów zbiorczych dla instalacji uzbrojenia inżynieryjnego.
§  4.
1.
Linie telekomunikacyjne na terenie miejscowości powinny być usytuowane, w uzgodnieniu z zarządem drogi, między linią rozgraniczającą teren zabudowy a jezdnią ulicy lub jezdnią placu w pasie chodników i nie zadrzewionej zieleni, równolegle do osi ulicy lub linii zabudowy.
2.
Projekt budowy linii telekomunikacyjnej powinien uwzględniać przepisy dotyczące rozmieszczania sieci przewodów podziemnego uzbrojenia terenu, a w szczególności najmniejszych dopuszczalnych odległości od zabudowy, między przewodami oraz głębokości przykrycia przewodów.
3.
W miejscowościach o zwartej zabudowie linie telekomunikacyjne należy budować w kanalizacji kablowej lub tunelach zbiorczych.
4.
W miejscowościach o luźnej zabudowie dopuszcza się zakładanie kabli nadziemnych, podziemnych oraz linii napowietrznych.
§  5.
1.
Odległości linii telekomunikacyjnych wymienionych w § 1 od innych urządzeń i obiektów powinny być zgodne z obowiązującymi normami polskimi i branżowymi oraz z "Wytycznymi o ochronie linii i urządzeń telekomunikacyjnych przed szkodliwym oddziaływaniem linii elektroenergetycznych i trakcji prądu stałego".
2.
Linie telekomunikacyjne kablowe dielektryczne powinny spełniać wymagania tych samych norm co linie kablowe metalowe, z wyjątkiem zbliżeń do linii energetycznych, gdzie nie stosuje się żadnych ograniczeń.
3.
Dopuszcza się zmniejszenie odległości podstawowej do połowy wartości pod warunkiem zastosowania zabezpieczeń specjalnych, a poniżej połowy tych wartości pod warunkiem zastosowania zabezpieczeń szczególnych; odległość ta nie może jednak być mniejsza niż 25% odległości podstawowej.
4.
Przepis ust. 3 nie dotyczy dróg publicznych i torów kolejowych.
§  6.
Linie telekomunikacyjne na skrzyżowaniach lub zbliżeniach z obiektami budowlanymi powinny być zabezpieczone przed:
1)
szkodliwym oraz niebezpiecznym oddziaływaniem linii elektroenergetycznych i trakcji prądu stałego,
2)
wyładowaniami atmosferycznymi,
3)
korozją,
4)
szkodliwymi wpływami chemicznymi oraz czynnikami mechanicznymi i klimatycznymi,
5)
niebezpieczeństwem oddziaływania płynów i gazów palnych i wybuchowych.
§  7.
1.
Dopuszcza się wykorzystanie linii elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV do budowy linii telekomunikacyjnych zbudowanych przy użyciu kabli metalowych i dielektrycznych po spełnieniu następujących warunków:
1)
uzyskaniu zgody właściciela linii elektroenergetycznej,
2)
uwzględnieniu wymagań technicznych dotyczących linii telekomunikacyjnych,
3)
zachowaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie, przebudowie i eksploatacji linii telekomunikacyjnej,
4)
takim zawieszeniu kabla wzdłuż ulic i dróg, aby przy największym zwisie normalnym odległość pionowa od ziemi nie była niższa niż:
a)
3,5 m - dla linii biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego,
b)
4 m - dla linii biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprawne oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych,
c)
3 m - dla linii biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego,
d)
5 m - przy skrzyżowaniach z ulicami, drogami i wjazdami do bram.
2.
Wymagania określone w ust. 1 pkt 4 mają zastosowanie również do linii telekomunikacyjnych drutowych napowietrznych.
§  8.
Linie telekomunikacyjne wzdłuż kanałów i dróg wodnych należy lokalizować w takiej odległości, aby linie te przy najwyższym stanie wód nie były podmywane.
§  9.
1.
Skrzyżowanie linii telekomunikacyjnej drutowej napowietrznej z drogą wodną uregulowaną bądź przewidzianą do regulacji należy wykonać jednym przęsłem, a jeśli nie jest to możliwe - linię należy wykonać jako kablową.
2.
Przy skrzyżowaniu wód obwałowanych słupy powinny być ustawione na zewnątrz wałów.
3.
Skrzyżowania linii nie należy wykonywać na słupach narożnych.
4.
Odległość pionowa przewodu telekomunikacyjnego przy największym zwisie normalnym powinna wynosić:
1)
4 m - od najwyższego znanego poziomu wody w miejscu skrzyżowania,
2)
7 m - od najwyższego żeglownego poziomu wody,
3)
6 m - od najwyższego spławnego poziomu wody,
4)
1 m - od obrysu statków, dla których dana droga jest dostępna przy najwyższym żeglownym poziomie wody.
§  10.
1.
Skrzyżowanie kablowej linii telekomunikacyjnej z rzekami i kanałami żeglownymi i spławnymi o dowolnej szerokości oraz z niespławnymi o szerokości lustra wody większej niż 25 m przy średnim stanie wody należy wykonywać kablami z opancerzeniem wzmocnionym na całej szerokości rzeki lub kanału oraz na szerokości terenów zalewowych.
2.
Kable na skrzyżowaniu należy układać rokadowo przez lustro wody oraz tereny zalewowe; odległość pomiędzy kablami rokadowymi nie powinna być mniejsza niż 50 m.
3.
Skrzyżowanie powinno być wykonane poniżej mostu, ostrogi rzecznej lub zakrętu rzeki w odległości co najmniej 100 m od tych obiektów.
4.
Minimalna głębokość ułożenia kabli w dnie koryta rzeki i terenu zalewowego lub kanału w zależności od rodzaju gruntu powinna być bezpieczna dla trwałości kabla z uwagi na erozję dna i uszkodzenia mechaniczne.
§  11.
1.
Skrzyżowanie linii telekomunikacyjnej z rzekami i kanałami nieżeglownymi i niespławnymi o szerokości lustra wody mniejszej niż 25 m przy średnim stanie wody należy wykonywać kablem opancerzonym, wciąganym do rury ochronnej, a na terenach zalewowych lub bagnistych o szerokości powyżej 10 m z jednej strony rzeki kablem o opancerzeniu wzmocnionym.
2.
Skrzyżowanie powinno być wykonane w dogodnym miejscu, bezpiecznym dla trwałości kabla.
§  12.
Budowa linii telekomunikacyjnych napowietrznych i nadziemnych w pobliżu lotnisk wymaga każdorazowo uzgodnienia z odpowiednim organem nadzoru lotniczego.
§  13.
W przypadkach nie objętych wymaganiami obowiązujących norm zasady budowy i warunki, jakim powinny odpowiadać linie telekomunikacyjne, należy ustalać każdorazowo z Biurem Studiów i Projektów Łączności w Warszawie.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

NAJMNIEJSZE DOPUSZCZALNE ODLEGŁOŚCI TELEKOMUNIKACYJNEJ LINII KABLOWEJ PODZIEMNEJ OD INNYCH URZĄDZEŃ I OBIEKTÓW

Lp. Wyszczególnienie Najmniejsza dopuszczalna odległość w m
skrzyżowania zbliżenia
1 2 3 4
1 Linia kablowa telekomunikacyjna dowolna dowolna
2 Linia kablowa elektroenergetyczna bez osłony ochronnej 0,5 0,5
3 Linia elektroenergetyczna kablowa zasilaczy (kol.) 0,8 0,8
4 Linia kablowa elektroenergetyczna i linia kablowa telekomunikacyjna zabezpieczona rurami ochronnymi na długości skrzyżowania lub zbliżenia dowolna dowolna
5 Kanalizacja prowadząca wody opadowe lub ścieki 0,3 1,0
6 Podbudowa telekomunikacyjnej linii napowietrznej - 2,0
7 Konstrukcja wsporcza linii elektroenergetycznej - PN-75/E-05100
8 Ściany budynku i ogrodzenia - 0,5
9 Urządzenia ochrony budowli od wyładowań atmosferycznych - 5,0
10 Drzewa wzdłuż drogi - 2,0
11 Słupy oświetleniowe - 0,8
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 19 czerwca 1995 r. (M.P.95.32.373) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 lipca 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.13.95

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki budowy linii telekomunikacyjnych wzdłuż dróg publicznych, wodnych, kanałów oraz w pobliżu lotnisk i w miejscowościach, a także ustalanie warunków, jakim te linie powinny odpowiadać.
Data aktu: 12/03/1992
Data ogłoszenia: 16/05/1992
Data wejścia w życie: 31/05/1992