Ogłoszenie taryfy składek za ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 5 grudnia 1988 r.
w sprawie ogłoszenia taryfy składek za ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się taryfę składek za ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku, stanowiącą załącznik do niniejszego obwieszczenia, zatwierdzoną uchwałą nr 124 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 16 listopada 1988 r.
2.
Traci moc taryfa składek za ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku, stanowiąca załącznik nr 2 do obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z dnia 22 listopada 1985 r. w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz taryfy składek za to ubezpieczenie (Monitor Polski Nr 42, poz. 271 i z 1987 r. Nr 18, poz. 158).
3.
Taryfa składek wymieniona w ust. 1 wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIK

TARYFA SKŁADEK ZA UBEZPIECZENIE OD KRADZIEŻY Z WŁAMANIEM I RABUNKU

§  1.
1.
Niniejsza taryfa ma zastosowanie do ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem i rabunku mienia jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej.
2.
Stawki taryfowe dla poszczególnych grup mienia określają taryfy nr 1-4.
§  2.
1.
Składkę roczną oblicza się od wartości mienia lub sumy ubezpieczenia (podstawy obliczenia składki), ustalonych dla poszczególnych grup mienia zgodnie z przepisami ogólnych warunków ubezpieczenia, według stawek taryfowych wyrażonych w promilach %o).
2.
Składkę za ubezpieczenia krótkoterminowe, zawierane na okres krótszy od roku, oblicza się od składki rocznej (ust. 1) za liczbę miesięcy trwania ubezpieczenia, przy czym miesiąc rozpoczęty liczy się za pełny.
3.
Wszelkie obniżki i podwyżki oblicza się kolejno metodą iloczynową.
4.
Ogólną sumę składki ustala się w zaokrągleniu do 100 złotych. Najniższa składka z jednej polisy (tzw. minimalna), nie wyłączając ubezpieczeń krótkoterminowych, wynosi złotych 2.000.
5.
Dla umów ubezpieczenia zawieranych na podstawie porozumień lub w sposób odmienny od przyjętego w ogólnych warunkach ubezpieczeń mogą być ustalane specjalne stawki taryfowe lub stawki średnie ważone bądź odrębna podstawa obliczenia składki.
§  3.
1.
Za stosowanie dodatkowych środków zabezpieczenia mienia przysługują następujące obniżki składki:
1)
za stały dozór wyłącznie lokalu lub budynku, w którym znajduje się ubezpieczone mienie, wykonywany przez strażnika - 20%,
2)
za czynne i należycie konserwowane elektroniczne urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe zainstalowane w lokalu, w którym znajduje się ubezpieczone mienie:
a)
sygnalizujące włamanie w miejscu odległym od chronionego obiektu (wartownia, placówka Milicji Obywatelskiej, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej itp.) - 30%,
b)
wywołujące alarm w miejscu chronionego obiektu - 15%,
3)
za stosowanie atestowanych urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych, stwierdzone zaświadczeniem kwalifikacji jakości, wydanym zgodnie z zarządzeniem Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości, obniżki składek określone w pkt 2 lit. a) i b) zwiększa się o 100%.
2.
Obniżki składek wymienione w ust. 1 nie przysługują w ubezpieczeniu gotówki i innych środków pieniężnych wyłącznie od rabunku (§ 11 poz. 21 i 22).

Taryfa nr 1

§  4.
Taryfa niniejsza ma zastosowanie do umów ubezpieczenia zawieranych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, obejmujących:
1)
środki obrotowe, z wyjątkiem gotówki i innych wartości pieniężnych ( § 9),
2)
mienie przyjęte od osób trzecich w celu wykonania usługi,
3)
mienie przyjęte do komisowej sprzedaży,
4)
eksponaty na targach i wystawach.
§  5.
1.
Składkę roczną oblicza się od wartości mienia (wyrażonej w tysiącach złotych z dokładnością do jednego miejsca po przecinku) przypadającej na każdą oddzielną placówkę - według stawki taryfowej właściwej dla danej jednostki organizacyjnej w dniu zawarcia lub wznowienia umowy ubezpieczenia. Składkę tę oblicza się według wzoru:
Podstawa obliczenia x stawka x 10.000
składki (w tys. zł) taryfowa 1.000 + podstawa obliczenia składki (w tys. zł)
2.
W razie gdy wartość mienia przypadająca na jedną placówkę jest wyższa od 10 mln zł, składkę należy obliczać według następującej formuły iloczynowej:

10 mln zł x stawka taryfowa x 1,5 - na każdą oddzielną placówkę.

3.
Za wartość mienia przypadającą na każdą oddzielną placówkę uważa się:
1)
w ubezpieczeniu środków obrotowych w jednej placówce (ubezpieczenie jednostkowe) - maksymalną wartość środków obrotowych, przewidywaną w okresie ubezpieczenia,
2)
w ubezpieczeniu łącznym wielu placówek (ubezpieczenia solidarne) - przeciętną, przypadającą na jedną placówkę wartość mienia, wynikającą z podzielenia przewidywanej w okresie ubezpieczenia maksymalnej wartości środków obrotowych we wszystkich placówkach przez liczbę placówek; składkę łączną za ubezpieczenie środków obrotowych we wszystkich placówkach oblicza się mnożąc składkę za ubezpieczenie mienia w jednej placówce przez liczbę ubezpieczonych placówek z zastrzeżeniem ust. 2.
4.
Stawki taryfowe - ze względu na przynależność organizacyjną ubezpieczającego - przedstawia poniższa tabela:
Poz. Ubezpieczający (jednostka organizacyjna) Stawka taryfowa w ‰
1 Centralny Związek Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" 1,2
2 "Społem" Centralny Związek Spółdzielni Spożywców 2,0
3 Centralny Związek Spółdzielczości Pracy 0,2
4 Centrala Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich 0,4
5 Związek Spółdzielni Inwalidów 0,7
6 Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich 0,2
7 Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch" 3,7
8 Pozostałe spółdzielnie (nie wymienione wyżej) 0,3
9 Ministerstwo Rynku Wewnętrznego 2,1
10 Ministerstwo Przemysłu 0,3
11 Ministerstwo Gospodarki przestrzennej i Budownictwa 0,3
12 Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej 0,1
13 Pozostałe państwowe jednostki organizacyjne 0,3
14 Pozostałe jednostki gospodarki uspołecznionej (nie wymienione w poz. 1-13) 0,4
§  6.
1.
W ubezpieczeniach zawartych na sumy zmienne stosuje się składkę zaliczkową i ostateczną.
2.
Składkę zaliczkową pobiera się na poczet składki ostatecznej (ust. 3) na początku okresu ubezpieczenia; składkę zaliczkową ustala się:
1)
w pierwszym okresie ubezpieczenia po zawarciu umowy - w wysokości 50% składki rocznej, obliczonej od podstawy obliczenia składki podanej we wniosku,
2)
w drugim i następnych okresach ubezpieczenia - w wysokości 50% rocznej składki ostatecznej za okres ubiegły.
3.
Składkę ostateczną oblicza się po upływie okresu ubezpieczenia od średniej arytmetycznej wartości kwartalnych zapasów ubezpieczonego mienia (suma wartości zapasów podzielona przez 4).

Taryfa nr 2

§  7.
Taryfa niniejsza ma zastosowanie do umów ubezpieczenia zawartych z jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej, obejmujących wyposażenie (urządzenia) placówek handlowych, usługowych, rzemieślniczych i produkcyjnych, a także biur, zakładów żywienia zbiorowego, zakładów leczniczych, instytucji kulturalno-rozrywkowych oraz obiektów kultu religijnego i pozostałych placówek - bez względu na ich charakter.
§  8.
1.
Składkę roczną za ubezpieczenie wyposażenia oblicza się od wartości mienia lub sumy ubezpieczenia przypadającej na każdą oddzielną placówkę, według stawki taryfowej właściwej ze względu na charakter placówki, według stawki taryfowej właściwej ze względu na charakter działalności ubezpieczającego w dniu zawarcia lub wznowienia umowy ubezpieczenia; składkę tę oblicza się mnożąc podstawę obliczenia składki lub sumę ubezpieczenia przez stawkę taryfową.
2.
Przez wartość mienia przypadającą na każdą placówkę rozumie się:
1)
w ubezpieczeniu wyposażenia (urządzeń) w jednej placówce (ubezpieczenie jednostkowe) - wartość urządzeń, które mogą być przedmiotem zaboru wskutek jednego wypadku kradzieży z włamaniem (przewidywana strata maksymalna),
2)
w ubezpieczeniu łącznym wyposażenia (urządzeń) wielu placówek (ubezpieczenie solidarne) - przeciętną, przypadającą na jedną placówkę wartość wyposażenia ustaloną według zasady podanej w pkt 1; składkę łączną za ubezpieczenie urządzeń we wszystkich placówkach oblicza się mnożąc składkę za ubezpieczenie urządzeń w jednej placówce przez liczbę ubezpieczonych placówek.
3.
Stawki taryfowe w zależności od charakteru działalności ubezpieczającego oraz jego przynależności do jednostek gospodarki uspołecznionej bądź nie uspołecznionej przedstawia poniższa tabela:
Poz. Placówki według rodzaju działalności Stawka taryfowa w ‰
jednostki gospodarki uspołecznionej jednostki gospodarki nie uspołecznionej
15 Placówki handlowe, usługowe, rzemieślnicze, produkcyjne, żywienia zbiorowego, biura, laboratoria 5 12
16 Instytucje kulturalne (z wyjątkiem dzieł sztuki) oraz sportowe, instytucje służby zdrowia 4 8
17 Obiekty kultu religijnego - łącznie z obrazami, szatami i naczyniami liturgicznymi x 12
18 Muzea, galerie, wystawy - łącznie z eksponatami (dziełami sztuki) 9 20
19 Placówki wyspecjalizowane z przewagą wartościową takich urządzeń, jak komputery, telefaksy, kserokopiarki, anteny i urządzenia telewizji satelitarnej, sprzęt audio-video oraz fotograficzny 12 12

Taryfa nr 3

§  9.
Taryfa niniejsza ma zastosowanie do umów ubezpieczenia zawartych z jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej, obejmujących:
1)
gotówkę oraz krajowe i zagraniczne środki pieniężne, czeki, weksle i inne dokumenty zastępujące w obrocie gotówkę, opiewające na walutę krajową, obiegowe znaczki pocztowe, znaczki skarbowe i znaczki opłaty paszportowej,
2)
platynę, złoto, srebro i wyroby z tych metali, kamienie szlachetne, półszlachetne, syntetyczne oraz perły.
§  10.
1.
Ubezpieczenie mienia, o którym mowa w § 9, obejmuje następujące ryzyka:
1)
kradzież z włamaniem,
2)
rabunek w lokalu,
3)
rabunek w czasie przenoszenia lub przewożenia (transportu) mienia.
2.
Każde wymienione w ust. 1 ryzyko deklaruje się we wniosku o ubezpieczenie w osobnej pozycji, z odrębną wartością lub sumą ubezpieczenia, przy czym przy ryzyku kradzieży z włamaniem (ust. 1 pkt 1) we wniosku podaje się ponadto osobno wartości lub sumy ubezpieczenia dla mienia przechowywanego w poszczególnych kategoriach schowków oraz dokładny opis schowka, a przy ryzyku rabunku podczas transportu (ust. 1 pkt 3) - osobno wartości lub sumy ubezpieczenia dla transportów dokonywanych w obrębie jednej miejscowości i osobno wartości lub sumy ubezpieczenia dla transportów dokonywanych na dowolnym terenie na obszarze Polski.
3.
Ubezpieczający może zadeklarować do ubezpieczenia wszystkie trzy ryzyka wymienione w ust. 1 bądź tylko niektóre z nich, przy czym wartości lub sumy ubezpieczenia określonego mienia dla poszczególnych ryzyk mogą być deklarowane w różnej wysokości.
4.
Postanowienia ust. 2 i 3 nie dotyczą gotówki ubezpieczanej według obrotów miesięcznych (poz. 23 tabeli), przy którym to systemie zadeklarowana wartość (suma ubezpieczenia) obejmuje wszystkie ryzyka.
5.
Składki roczne dla poszczególnych ryzyk i poszczególnych grup mienia oblicza się od zadeklarowanych wartości lub sum ubezpieczenia według stawek taryfowych podanych w poz. 20-23 tabeli.
§  11.
Stawki taryfowe w zależności od zakresu ubezpieczenia oraz przynależności ubezpieczającego do jednostek gospodarki uspołecznionej bądź nie uspołecznionej przedstawia poniższa tabela:
Poz. Stawka taryfowa w ‰
Zakres ubezpieczenia (ryzyka) jednostki gospodarki uspołecznionej jednostki gospodarki nie uspołecznionej
20 Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. Stawki taryfowe w zależności od rodzaju schowka wynoszą dla mienia przechowywanego:
1) w skarbcu 0,03 x
2) w pokoju skarbcowym w szafach

pancernych

0,10 0,20
3) w szafie pancernej 0,20 0,40
4) w szafie stalowej

przymocowanej trwale do

podłoża lub ściany

0,90 1,80
5) w kasecie stalowej

przymocowanej trwale do

podłoża lub ściany

1,70 3,40
21 Ubezpieczenie od rabunku w lokalu 0,60 1,20
22 Ubezpieczenie od rabunku w czasie przenoszenia lub przewożenia (transportu) mienia:
1) przy transportach

dokonywanych w obrębie

miejscowości oznaczonej w

umowie

1,40 2,40
2) przy transportach

dokonywanych na dowolnym

obszarze Polski

2,00 3,60
23 Ubezpieczenie gotówki systemem obrotów miesięcznych:
1) dla ogólnej sumy gotówki

podejmowanej z banków w ciągu

jednego miesiąca

0,25 x
2) dla ogólnej sumy gotówki

pochodzącej z innych

bieżących wpływów gotówkowych

(poza kwotami podejmowanymi z

banków), uzyskiwanych w ciągu

jednego miesiąca: z utargu

towarowego, z tytułu

wykonywanych usług, opłat i

innych

0,10 x
3) dla banków i spółdzielni

oszczędnościowo-pożyczkowych

- od ogólnej sumy obrotów

gotówki, bez podziału na

pozycje podane wyżej w pkt 1

i 2

0,05 x

Taryfa nr 4

§  12.
Taryfa niniejsza ma zastosowanie do umów ubezpieczenia zawartych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej, obejmujących:
1)
środki obrotowe, z wyjątkiem gotówki i innych wartości pieniężnych (§ 9),
2)
mienie przyjęte od osób trzecich w celu wykonania usługi,
3)
mienie przyjęte do komisowej sprzedaży.
§  13.
1.
Składkę roczną oblicza się od sumy ubezpieczenia zadeklarowanej do ubezpieczenia w danej placówce według stawki taryfowej właściwej dla głównego rodzaju ubezpieczonego mienia; składkę tę oblicza się mnożąc sumę ubezpieczenia przez stawkę taryfową.
2.
Stawki taryfowe w zależności od rodzaju ubezpieczonego mienia przedstawia poniższa tabela:
Poz. Rodzaj mienia (branża placówki) Stawka taryfowa w ‰
24 Paliwa oraz przetwory paliw 2
25 Metale i wyroby metalowe 2
26 Narzędzia, maszyny i urządzenia 4
27 Wyroby precyzyjne 10
28 Środki transportu - zespoły i części pojazdów 4
29 Wyroby elektrotechniczne i elektroniczne (sprzęt audio-video, komputerowy, fotograficzny, anteny i urządzenia telewizji satelitarnej, kserokopiarki, telefaksy) 10
30 Wyroby i artykuły chemiczne 4
31 Materiały budowlane 4
32 Wyroby ze szkła i ceramiki szlachetnej 4
33 Wyroby drzewne (m.in. meble) i papiernicze 4
34 Wyroby włókiennicze 6
35 Artykuły odzieżowe, obuwie 8
36 Wyroby skórzane i kuśnierskie 10
37 Artykuły spożywcze, produkty rolne, produkty hodowli oraz gospodarki leśnej i łowieckiej, kwiaty 6
38 Wyroby poligraficzne 4
39 Instrumenty muzyczne, zapis wizji i dźwięku (kasety, płyty, taśmy) 10
40 Reprodukcje fotograficzne, artykuły fotooptyczne 8
41 Zabawki i gry towarzyskie, artykuły sportowe i turystyczne, przybory łowieckie i wędkarskie 8
42 Wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i protetyczne, pomoce naukowe i szkolne 2
43 Galanteria - sztuczna biżuteria, pamiątki i upominki, wyroby rzemiosła ludowego i artystycznego 8
44 Wyroby metalowe powszechnego użytku (m.in. platerowane), sprzęt gospodarstwa domowego 8
45 Księgozbiory, mapy 10
46 Dzieła sztuki i wyroby artystyczne w muzeach, galeriach, antykwariatach, komisach i na wystawach, zbiory filatelistyczne, kolekcje - również w mieszkaniach 12

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024