Realizacja wybranych postanowień Sejmu.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 18 marca 1987 r.
w sprawie realizacji wybranych postanowień Sejmu.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że realizacja zadań społeczno-gospodarczego rozwoju kraju w istotnej mierze zależy od rzetelnego i terminowego wcielenia w życie postanowień Sejmu. Warunkiem pełnego wykonania zadań w 1987 r. jest ponadto nadrobienie strat powstałych w rezultacie ostatniej zimy oraz osiągnięcie wyraźnej poprawy dyscypliny realizacji tych zadań.
Sejm przyjmuje do aprobującej wiadomości przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli informację o przebiegu i realizacji niektórych ustaw i uchwał Sejmu. Sejm zwraca uwagę na potrzebę konsekwentnej realizacji zadań i wniosków dotyczących:

- dyscyplinowania procesu wdrażania programu rozwoju gospodarki paliwowo-energetycznej;

- przezwyciężania sytuacji kryzysowej w budownictwie mieszkaniowym;

- prawidłowego wykorzystywania przez przedsiębiorstwa mechanizmów ekonomicznych reformy gospodarczej, a zwłaszcza w zakresie kształtowania kosztów płac i cen oraz zdecydowanej poprawy jakości wytwarzanych dóbr i świadczonych usług;

- eliminowania nieprawidłowości występujących w zakresie szeroko pojętej obsługi ludzi pracy przez administracje domów mieszkalnych i przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej oraz placówki handlowe i służby zdrowia.

Sejm, w związku ze zbliżającymi się pracami wiosennymi w rolnictwie, podkreśla konieczność wysiłku całej gospodarki na rzecz pełnej realizacji zaplanowanego zaopatrzenia rolnictwa w środki produkcji. Od tego uzależnione jest utrzymanie na osiągniętym poziomie i rozszerzenie produkcji rolnej.

Sejm stwierdza, że w wielu przypadkach zagrożenia realizacji jego postanowień wynikają z nie skoordynowanych działań, złej organizacji pracy, osłabienia dyscypliny wykonawczej oraz marnotrawienia sił i środków, prowadzącego do nieuzasadnionego wzrostu kosztów i cen. Tłumaczenie często występującej nieudolności obiektywnymi trudnościami rodzi atmosferę niemożności, sprzyja biurokratyzmowi i bezduszności, a w konsekwencji zagraża wykonaniu zadań. Ograniczenie tych zjawisk stanowi istotną rezerwę, której wykorzystanie pozwoliłoby skuteczniej przeciwdziałać trudnościom i niedomaganiom, jakie przy ogólnej tendencji rozwojowej występują w gospodarce i życiu społecznym.

Sejm uważa za konieczne nasilenie swych działań kontrolnych dotyczących realizacji ustaw i uchwał sejmowych. Doniosłą rolę w tych działaniach odgrywa Najwyższa Izba Kontroli oraz Inspekcja Robotniczo-Chłopska. Niezbędne jest także wzmocnienie kontroli rad narodowych nad działalnością terenowych urzędów i instytucji w zakresie realizacji decyzji sejmowych.

Sejm zwraca się do Rządu, do wszystkich organów państwowych, do kierownictw zakładów pracy, do samorządów pracowniczych, organizacji politycznych i związkowych o zintensyfikowanie działań zmierzających do skoordynowanego, zdyscyplinowanego, terminowego wdrażania ustaw i uchwał Sejmu, o wzmożenie dbałości o ich pełną realizację. Szczególne wymagania powinny być stawiane kadrze kierowniczej wszystkich szczebli, a także egzekwowane w stosunku do niej wymogi osobistej odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań.

Sejm zwraca się do wszystkich ludzi pracy o powszechną mobilizację na rzecz zlikwidowania ujemnych skutków zimy i powstałych zaległości produkcyjnych, mogących zagrażać wykonaniu tegorocznych zadań społeczno-gospodarczych. Sejm wyraża uznanie tym zakładom i kolektywom pracowniczym, które skutecznie odrabiają straty produkcyjne.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich obywateli, w tym do młodzieży, do działaczy rad narodowych, Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, do samorządów mieszkańców miast i wsi, do działaczy związkowych i samorządów pracowniczych zadbajmy o czystość naszych miast i wsi, zakładów pracy, instytucji, placówek służby zdrowia, kultury i oświaty oraz obiektów sportowych. Przywróćmy po ciężkiej zimie schludny wygląd naszym miastom i wsiom. Korzystając w pełni ze swych praw współgospodarzy kraju inspirujmy prace organów administracji państwowej wspierając je szerokim frontem obywatelskich inicjatyw.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024