Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 6 czerwca 1986 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania uzgadniającego rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

Na podstawie § 4 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1984 r. w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej (Dz. U. Nr 46, poz. 244) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z zastrzeżeniem przepisu § 2 właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej wydają decyzje o uzgodnieniu rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1984 r. w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej (Dz. U. Nr 46, poz. 244), jeżeli przewiduje się:
1)
zużycie paliw gazowych i ciekłych,
2)
zużycie energii elektrycznej powyżej 100 MWh rocznie lub zapotrzebowanie mocy powyżej 50 kW,
3)
łączne zużycie energii cieplnej zawartej w parze wodnej i wodzie gorącej powyżej 40 kJ/s lub 400 GJ rocznie,
4)
zużycie paliw stałych 50 kJ/s lub 500 GJ rocznie,
5)
budowę elektrowni, elektrociepłowni i przetwórni paliw,
6)
przesyłanie albo zmianę rodzaju lub parametrów nośnika energii cieplnej w ilości powyżej 0,5 MJ/s,
7)
realizację inwestycji na podstawie przykładowych projektów i projektów zalecanych do powtarzania o zasięgu wojewódzkim.
§  2.
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej wydaje decyzje o uzgodnieniu rozwiązań technicznych określonych w § 1, jeżeli dotyczą:
1)
uciepłowienia miast i ich części o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 60 MJ/s,
2)
gazyfikacji rejonów o przewidywanym rocznym zużyciu paliw gazowych powyżej 100 TJ,
3)
rozwoju sieci elektroenergetycznej o napięciu od 110 kV wzwyż,
4)
obiektów produkcyjnych, usługowych i użyteczności publicznej, dla których przewidywane roczne zużycie paliw i energii przekracza:
a)
1000 TJ wszystkich paliw i energii łącznie, albo
b)
500 TJ energii cieplnej zawartej w parze i wodzie gorącej łącznie, albo
c)
60 GWh energii elektrycznej, albo
d)
100 TJ energii zawartej w paliwach gazowych i ciekłych,
5)
grupowych węzłów cieplnych o mocy powyżej 5 MJ/s,
6)
elektrowni i elektrociepłowni o łącznej mocy generatorów powyżej 1 MW,
7)
przetwórni paliw o rocznej zdolności przerobowej powyżej 1500 TJ paliwa wyjściowego,
8)
ciepłowni o mocy powyżej 140 MJ/s,
9)
sieci cieplnych o przesyle powyżej 140 MJ/s,
10)
stosowania technologii i urządzeń energetycznych z importu,
11)
inwestycji przewidzianych do realizacji na podstawie przykładowych projektów i projektów zalecanych do powtarzania o zasięgu ogólnokrajowym lub międzywojewódzkim.
§  3.
Liczbowe wartości określone w § 1 i 2 odnoszą się do końcowego efektu:
1)
inwestycji polegającej na budowie instalacji energetycznych lub obiektów budowlanych mających wpływ na przetwarzanie, przesyłanie i użytkowanie paliw i energii,
2)
uzyskiwanego w rozbudowywanej lub modernizowanej części instalacji energetycznych lub obiektu budowlanego - w przypadku inwestycji polegającej na rozbudowie lub modernizacji.
§  4.
Okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej przekazują w terminie 14 dni do Ministerstwa Gospodarki Materiałowej i Paliwowej kierowaną do nich dokumentację projektową dla rozwiązań technicznych określonych w § 2, dołączając swoją opinię zawierającą:
1)
charakterystykę energetyczną lokalizacji inwestycji,
2)
ocenę właściwości rozwiązań technicznych oraz propozycje kwalifikacji tych rozwiązań i ewentualnych warunków uzgodnienia.
§  5.
1.
Uzgadnianie rozwiązań technicznych w zakresie określonym w § 2 ust. 1, pkt 3 rozporządzenia wymienionego w § 1 jest dokonywane na podstawie założeń techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych i obiektów budowlanych, których projekty mają być włączone do zestawu projektów przykładowych i zalecanych do powtarzania, stosownie do przepisów w sprawie typizacji w budownictwie.
2.
Rozwiązania techniczne, o których mowa w ust. 1, mogą być uzgodnione przed sprawdzeniem w realizacji:
1)
jeżeli do dokumentacji projektowej dołączono kopię zgody Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej na odstąpienie od zasady sprawdzania w realizacji projektów sporządzonych przez uprawnioną jednostkę projektowania lub projektów określonych obiektów,
2)
w uzasadnionych przypadkach - jeżeli dokumentacja projektowa została wykonana przez uprawnioną jednostkę projektowania, wyspecjalizowaną w projektowaniu obiektów i instalacji danej branży.
3.
Przedstawiona do uzgodnienia dokumentacja projektowa określona w ust. 1 powinna dodatkowo zawierać:
1)
pisemne oświadczenie jednostki kierującej dokumentację o sprawdzeniu projektu w realizacji i dotrzymaniu jakości projektowej rozwiązań technicznych (z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2).
2)
kopię decyzji o uzgodnieniu rozwiązań technicznych określonych w projekcie indywidualnym, jeżeli takie uzgodnienie było dokonane.
§  6.
Jeżeli przewiduje się zastosowanie importowanych technologii w zakresie przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii albo urządzań energetycznych z importu, nie uzgodnione wcześniej w trybie określonym w zarządzeniu Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej z dnia 20 lipca 1984 r. w sprawie uzgadniania produkcji i importu urządzeń energetycznych oraz nabycia za granicą licencji na ich produkcję (Monitor Polski Nr 20, poz. 139), do dokumentacji projektowej instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych i ich części należy dołączyć wniosek zawierający:
1)
zwięzły opis techniczny urządzenia albo technologii, określenie przeznaczenia urządzenia oraz rodzajów zużywanych i przetwarzanych paliw i energii,
2)
zestawienie parametrów energetycznych oraz danych technicznych i technologicznych mających wpływ na te parametry,
3)
wyniki badań urządzenia,
4)
oświadczenie wnioskodawcy o wykonaniu obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, a w szczególności z przepisów o dozorze technicznym, bezpieczeństwie i higienie pracy, bezpieczeństwie pożarowym,
5)
analizę porównawczą techniczno-ekonomiczną ofert zakwalifikowanych do negocjacji, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów energetycznych.
§  7.
W toku postępowania uzgadniającego inwestor jest zobowiązany do udzielania informacji w zakresie rozwiązań technicznych, będących przedmiotem postępowania uzgadniającego.
§  8.
Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji określonych w koncepcjach programowych dotyczących stosowania paliw gazowych do celów ogrzewania pomieszczeń oraz energii elektrycznej do celów ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej regulują odrębne przepisy.
§  9.
W postępowaniu w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024