Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla oświaty".

UCHWAŁA Nr 6
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 stycznia 1985 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla oświaty".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla oświaty", zwaną dalej odznaką.
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana osobom fizycznym i społecznym zbiorowościom w uznaniu ich szczególnych zasług w działalności na rzecz szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz za pomoc udzielaną nauczycielom.
§  3.
1.
Odznaka jest wykonana z brązu i ma nieregularną formę otwartej książki. Na awersie odznaki po lewej stronie znajduje się rysunek płonącej lampki oliwnej, a po prawej stronie napis: ZA ZASŁUGI DLA OŚWIATY. Rewers odznaki jest gładki. Odznaka nadawana osobom fizycznym ma wymiary 30 x 22 mm i jest zawieszana za pomocą zapinki; odznaka nadawana społecznym zbiorowościom ma wymiary 90 x 66 mm i jest umieszczana w specjalnym etui.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  4.
Odznakę nadaje Minister Oświaty i Wychowania.
§  5.
1.
Odznaka jest nadawana na wniosek:
1)
szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, uzgodniony ze szkolnymi ogniwami Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizacji społeczno-politycznych i młodzieżowych organizacji ideowo-wychowawczych,
2)
terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego,
3)
władz naczelnych organizacji politycznych, społecznych i młodzieżowych organizacji ideowo-wychowawczych, związków zawodowych oraz zarządów centralnych związków spółdzielczych,
4)
naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
5)
kierowników jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Oświaty i Wychowania.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz miejsce pracy i stanowisko służbowe osoby, która ma być wyróżniona, a w odniesieniu do społecznej zbiorowości - jej nazwę i siedzibę,
2)
szczegółowe uzasadnienie kandydatury, uwzględniające co najmniej jedno z następujących kryteriów:
a)
wyróżniającą inicjatywę i efektywność działania na rzecz szkoły (placówki),
b)
systematyczną i skuteczną pomoc udzielaną nauczycielom w realizowaniu zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
c)
wzorowe sprawowanie patronatu nad szkołą (placówką),
d)
wydatny udział i wpływ na polepszenie działalności oświatowej i wychowawczej na określonym terenie,
e)
aktywne uczestnictwo w pracy wychowawczej szkoły (placówki),
f)
znaczący wkład w budowę i rozwój szkoły (placówki) oraz mieszkań dla nauczycieli.
3.
Wnioski powinny być przedstawione Ministrowi Oświaty i Wychowania w terminie do końca lutego każdego roku.
§  6.
1.
Odznakę wręcza uroczyście Minister Oświaty i Wychowania lub osoba przez niego upoważniona wraz z dokumentem stwierdzającym nadanie odznaki.
2.
Odznakę nadaną osobie fizycznej nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Oświaty i Wychowania może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  8.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Oświaty i Wychowania.
2.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub dokumentu.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR RYSUNKOWY ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OŚWIATY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024