Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

UCHWAŁA Nr 85
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1985 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę honorową "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest dwustopniowa: srebrna i złota. Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w stopniach. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej "Ministrem", z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub wojewody (prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) - w odniesieniu do pracowników jednostek organizacyjnych podległych tym organom,
2)
organów statutowych organizacji zawodowych i społecznych - w odniesieniu do pracowników i działaczy tych organizacji,
3)
kierowników jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra - w odniesieniu do pracowników tych jednostek.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane osobowe, określenie miejsca pracy i stanowiska służbowego osoby, która ma być wyróżniona, oraz uzasadnienie wniosku.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi w terminie do dnia 31 marca każdego roku.
§  4.
1.
Odznaka ma kształt koła o średnicy 37 mm, wykonanego z metalu złoconego i srebrzonego. Na stronie licowej odznaki, między kołem zewnętrznym a wewnętrznym, znajduje się napis: "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej". W kole wewnętrznym o średnicy 32 mm znajduje się kontur mapy Polski, w który jest wpisany rysunek połowy człowieka - połowy drzewa; górną część konturu mapy wieńczy zachodzące słońce. Odznaka jest zawieszona na prostokątnej zapince w kolorze pomarańczowym o wymiarach: prostokąta zewnętrznego - 25 mm długości i 5 mm szerokości oraz prostokąta wewnętrznego 24 mm długości i 4 mm szerokości. Na odwrotnej stronie zapinki jest zamocowana agrafka.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  5.
1.
Odznakę wręcza Minister lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Wręczanie odznaki odbywa się uroczyście, głównie z okazji świąt państwowych oraz "Światowego Dnia Ochrony Środowiska".
3.
Osobie wyróżnionej wręcza się wraz z odznaką legitymację stwierdzającą jej nadanie.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
§  8.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  9.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
§  10.
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu centralnego, w części dotyczącej Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024