Szczegółowe zasady wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasady odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH ORAZ FINANSÓW
z dnia 23 stycznia 1984 r.
w sprawie szczegółowych zasad wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasad odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.

Na podstawie § 3 ust. 2 pkt 11 i ust. 4 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski z 1981 r. Nr 22, poz. 200 i z 1984 r. Nr 2, poz. 11) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rekompensata przysługuje, poza osobami wymienionymi w § 3 ust. 2 pkt 1, 7 i 8 oraz w ust. 2b uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski z 1981 r. Nr 22, poz. 200 i z 1984 r. Nr 2, poz. 11), zwanej dalej "uchwałą", następującym osobom:
1)
objętym ubezpieczeniem społecznym, wykonującym pracę nakładczą na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
wykonującym pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, objętym ubezpieczeniem społecznym, z wyjątkiem osób prowadzących placówki agencyjne na warunkach zlecenia oraz zakłady na zryczałtowanym rozrachunku, a także pracowników w nich zatrudnionych,
3)
korzystającym z urlopu wychowawczego w uspołecznionym zakładzie pracy, na które nie jest pobierany zasiłek (dodatek) rodzinny,
4)
korzystającym ze świadczeń wypłacanych z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
5)
pobierającym, po ustaniu stosunku pracy w uspołecznionym zakładzie pracy, zasiłek macierzyński, chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
6)
pobierającym rentę rodzinną, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, jeżeli rekompensata przysługiwała na te osoby na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 1984 r.
2.
Rekompensata przysługuje także na osoby pozostające na utrzymaniu osób:
1)
wymienionych w ust. 1 pkt 1-6,
2)
utrzymujących się ze świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego,

- na które nie jest pobierany zasiłek (dodatek) rodzinny lub dodatek pieniężny w wysokości zasiłku rodzinnego, jeżeli rekompensata przysługiwała na te osoby na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 1984 r.

3.
Rekompensata nie przysługuje osobom wymienionym w ust. 1 i 2, otrzymującym wynagrodzenie lub świadczenie, do którego została włączona rekompensata, albo pobierającym świadczenie ustalone na podstawie wymiaru uwzględniającego już rekompensatę. Nie dotyczy to osób wymienionych w ust. 1 pkt 6.
§  2.
Osobami pozostającymi na utrzymaniu są:
1)
osoby, które ze względu na stan zdrowia są niezdolne do pracy,
2)
nie spełniające warunków określonych w pkt 1, 3 i 4 żony pracowników, emerytów i rencistów oraz innych osób uprawnionych do rekompensaty, które wychowują lub wychowywały dziecko,
3)
osoby uczące się w szkołach,
4)
osoby, które nie ukończyły 19 lat lub ukończyły: mężczyźni 60 lat, kobiety 55 lat,
5)
osoby alimentowane przez pracowników, emerytów i rencistów lub przez inne osoby uprawnione do rekompensaty na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 1984 r., jeśli spełniają jeden z warunków wymienionych w pkt 1-4.
§  3.
1.
Rekompensata przysługuje również osobom podejmującym pracę po raz pierwszy oraz osobom zmieniającym pracę. W razie zmiany zakładu pracy, w danym miesiącu przysługuje tylko jedna rekompensata.
2.
W razie zbiegu uprawnień do rekompensaty z różnych tytułów, przysługuje tylko jedna rekompensata.
3.
Pracownikowi zatrudnionemu w więcej niż jednym zakładzie pracy rekompensata przysługuje od zakładu pracy wskazanego przez pracownika. Dotyczy to również osoby wykonującej pracę nakładczą.
§  4.
1.
Rekompensata przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy i wypłacana jest z góry w terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzeń lub świadczeń.
2.
Rekompensata nie przysługuje za miesiąc, w którym pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie ani zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
§  5.
Rekompensaty wypłacają:
1)
uspołecznione zakłady pracy:
a)
pracownikom,
b)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3,
c)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, z uwzględnieniem pkt 2 lit. b),
d)
osobom, które uczestniczą w szkoleniu albo wykonują prace interwencyjne w tym zakładzie, finansowane z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
e)
na osoby pozostające na utrzymaniu osób wymienionych pod lit. a)-d),
2)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
a)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, jeżeli korzystają z urlopu wychowawczego w nie uspołecznionym zakładzie pracy,
b)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, jeżeli zasiłek macierzyński, chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
c)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6,
d)
na osoby pozostające na utrzymaniu osób wymienionych pod lit. a)-c),
e)
na osoby pozostające na utrzymaniu emerytów (rencistów), osób utrzymujących się ze świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego oraz osób zatrudnionych w jednostkach gospodarki nie uspołecznionej, w instytucjach kościelnych i spółkach polskich z udziałem kapitału zagranicznego,
3)
terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego:
a)
osobom korzystającym z zasiłków wypłacanych z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
b)
na osoby pozostające na utrzymaniu osób, o których mowa pod lit. a),
4)
Biuro Wypłat Rent Kolejowych - na osoby pozostające na utrzymaniu kolejowych emerytów (rencistów) oraz osobom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 6,
5)
Państwowy Zakład Ubezpieczeń - osobom utrzymującym się ze świadczeń tego zakładu,
6)
jednostki organizacyjne wypłacające stypendium:
a)
studentom,
b)
osobom pobierającym stypendia doktoranckie,
c)
na osoby utrzymywane przez osoby, o których mowa pod lit. b).
§  6.
Rekompensatę na osoby, na które nie jest pobierany zasiłek (dodatek) rodzinny, wypłaca się na podstawie oświadczenia pracownika (innego uprawnionego).
§  7.
Uspołecznione zakłady pracy wypłatą rekompensat dla osób, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. a) i b), obciążają koszty działalności.
§  8.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa kwoty wypłaconych rekompensat:
1)
dla osób pozostających na utrzymaniu emerytów i rencistów oraz osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 6 - odpowiednio ze środków funduszu emerytalnego, funduszu ubezpieczenia społecznego rolników i państwowego funduszu kombatantów,
2)
dla osób, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub uspołeczniony zakład pracy wypłaca zasiłki (chorobowe, macierzyńskie) oraz świadczenia rehabilitacyjne - ze środków budżetowych przeznaczonych na te zasiłki i świadczenia,
3)
na osoby utrzymywane przez osoby pobierające świadczenia z funduszu alimentacyjnego - ze środków tego funduszu,
4)
na osoby utrzymywane przez osoby wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1-3 i 5, pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz osoby zatrudnione w placówkach agencyjnych, prowadzonych na warunkach zlecenia, oraz w zakładach na zryczałtowanym rozrachunku, w jednostkach gospodarki nie uspołecznionej, w instytucjach kościelnych i spółkach polskich z udziałem kapitału zagranicznego - ze środków budżetowych.
§  9.
Osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, oraz osobom pozostającym na ich utrzymaniu rekompensaty wypłaca się w ciężar środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  10.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń kwoty wypłaconych rekompensat dla osób, o których mowa w § 5 pkt 5, pokrywa ze środków własnych w ciężar nadwyżki odprowadzanej na dochód budżetu państwa.
§  11.
1.
Rekompensata nie wchodzi do podstawy ustalania:
1)
poszczególnych składników wynagrodzenia,
2)
zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń społecznych i socjalnych.
2.
Uzyskanie rekompensaty nie ma wpływu na zakres uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzeń i dochodów. Osobom, którym rekompensaty zostały włączone do wynagrodzenia, przy ustalaniu uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzenia za podstawę odpłatności przyjmuje się wynagrodzenie zmniejszone o kwotę 1.600 zł, jeżeli przepisy uzależniające te uprawnienia od wysokości wynagrodzenia i dochodów nie stanowią inaczej.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się do dnia 31 grudnia 1985 r.
§  12.
Jednostki finansowane z budżetu, których działalność obejmuje również wydawanie posiłków, stosują normy wydatków na żywienie, skorygowane na podstawie § 2 pkt 3 uchwały nr 6 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1984 r. w sprawie środków na finansowanie niektórych skutków podwyżki cen artykułów żywnościowych.
§  13.
Jednostki objęte budżetem centralnym pokrywają zwiększone wydatki na posiłki ze środków tego budżetu, a jednostki objęte budżetem terenowym - ze środków właściwego budżetu terenowego.
§  14.
Jednostki inne niż wymienione w § 12 pokrywają zwiększone koszty posiłków ze środków własnych i z opłat za posiłki.
§  15.
W działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz zakładowej działalności socjalnej finansowanej ze środków zakładowego funduszu socjalnego, polegającej również na wydawaniu posiłków, stosuje się odpowiednio podwyższone stawki odpłatności za te posiłki zgodnie z zasadą pokrywania przez korzystającego z posiłków pełnego kosztu przetworów zbożowych wchodzących w ich skład, liczonych po cenach detalicznych.
§  16.
Traci moc zarządzenie Ministrów Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów z dnia 28 sierpnia 1981 r. w sprawie szczegółowych zasad wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasad odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 201).
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1984 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.3.28

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasady odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.
Data aktu: 23/01/1984
Data ogłoszenia: 20/02/1984
Data wejścia w życie: 20/02/1984, 01/02/1984