Kredyty na zagospodarowanie, udzielane młodym małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 8 października 1984 r.
w sprawie kredytów na zagospodarowanie, udzielanych młodym małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci.

Na podstawie § 5 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów na zagospodarowanie dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci oraz pomocy w spłacie tych kredytów (Dz. U. Nr 44, poz. 233) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze mogą udzielać młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci jednorazowego, bezgotówkowego kredytu na zakup artykułów przemysłowych w jednostkach uspołecznionego handlu wewnętrznego i zapłatę należności za usługi świadczone przez jednostki gospodarki uspołecznionej, zwanego dalej "kredytem".
2.
Kredyt może być udzielony na zakup artykułów przemysłowych i zapłatę należności za usługi wymienione na liście ustalonej przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  2. 1
Młode małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, ubiegające się o udzielenie kredytu, powinny spełniać warunki określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów na zagospodarowanie dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci oraz pomocy w spłacie tych kredytów (Dz. U. Nr 44, poz. 233, z 1985 r. Nr 17, poz. 71 i z 1986 r. Nr 21, poz. 111) oraz warunki ustalone w zarządzeniu.
§  3.
1.
Kredytu udziela się:
1)
pracownikom zatrudnionym w uspołecznionych lub nie uspołecznionych zakładach pracy albo przez osoby fizyczne na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania bądź spółdzielczej umowy o pracę,
2)
żołnierzom zawodowym, żołnierzom służby okresowej oraz funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Służby Więziennej i pożarnictwa,
3)
osobom wykonującym pracę nakładczą lub zatrudnionym na podstawie umowy agencyjnej albo prowadzącym punkt sprzedaży detalicznej, placówkę gastronomiczną bądź zakład usługowy na podstawie umowy na warunkach zlecenia,
4)
studentom wyższych uczelni cywilnych lub wojskowych, studiującym w trybie stacjonarnym albo odbywającym studia doktoranckie,
5)
członkom związków twórczych i zespołów adwokackich,
6)
osobom pobierającym renty lub stypendia sportowe.
2.
Kredyt może być udzielony również w wypadku, gdy:
1)
jedno z małżonków spełnia warunki określone w ust. 1, a drugie wychowuje dzieci,
2)
małżonek odbywa zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów szkół wyższych, pełni zastępczą służbę poborowych albo zasadniczą służbę w obronie cywilnej bądź też pełni służbę w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, a małżonka spełnia warunki określone w ust. 1 lub wychowuje dzieci,
3)
osoba samotnie wychowuje dzieci i przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
3.
Kredytu udziela się także:
1)
członkom spółdzielni produkcyjnych,
2)
właścicielom lub użytkownikom gospodarstw rolnych, ogrodniczych, sadowniczych i hodowlanych,
3)
osobom prowadzącym działalność zarobkową we własnym imieniu na podstawie uprawnienia wydanego przez właściwy organ administracji państwowej.
4.
Osobom wymienionym w ust. 3 kredytu udzielają banki spółdzielcze.
5.
Banki spółdzielcze udzielają również kredytu tym młodym małżeństwom, w których jedno z małżonków spełnia warunki określone w ust. 1 lub 2, a drugie spełnia warunki określone w ust. 3.
§  4.
1.
Osobom pozostającym w stosunku pracy kredyt może być udzielony, jeżeli przepracowały w zatrudniającym je zakładzie pracy co najmniej 3 miesiące.
2.
Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w razie zmiany zakładu pracy, jeżeli okres poprzedniego zatrudnienia podlega zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
3.
Osobom wykonującym pracę nakładczą lub zatrudnionym na podstawie umowy agencyjnej albo prowadzącym punkt sprzedaży detalicznej, placówkę gastronomiczną bądź zakład usługowy na podstawie umowy na warunkach zlecenia kredyt może być udzielony po upływie 3 miesięcy od zawarcia tej umowy.
4.
Członkom związków twórczych i zespołów adwokackich kredyt może być udzielony po upływie 3 miesięcy przynależności do związku lub zespołu.
§  5.
Kredyt nie może być udzielony osobom:
1)
pozostającym w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z przejściem na rentę,
2)
które po raz kolejny zawarły związek małżeński i w poprzednim związku małżeńskim co najmniej jedno z małżonków korzystało z kredytu,
3)
które samotnie wychowują dzieci, a uprzednio pozostawały w związku małżeńskim i co najmniej jedno z małżonków korzystało z kredytu,
4) 2
obciążonym zobowiązaniami na rzecz powszechnych kas oszczędności lub banków spółdzielczych z tytułu kredytów na zakup artykułów przemysłowych i usług albo kredytów gotówkowych.
§  6.
1.
Osoby występujące o udzielenie kredytu obowiązane są przedstawić:
1)
osoby pracujące - zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu, z uwzględnieniem w szczególności stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia lub o korzystaniu z urlopu wychowawczego,
2)
osoby studiujące - zaświadczenie wyższej uczelni o odbywaniu studiów i obowiązującym terminie ich ukończenia,
3)
osoby pobierające stypendia sportowe lub doktoranckie - zaświadczenie jednostki udzielającej stypendium o wysokości stypendium i o terminie, do którego zostało ono przyznane,
4)
inne osoby - odpowiednie dowody stwierdzające, że spełniają warunki określone w § 2, 3 i 4, uzasadniające uprawnienie do uzyskania kredytu.
2.
Młode małżeństwa obowiązane są udokumentować uzyskanie pierwszego samodzielnego mieszkania bądź osobnej kwatery stałej, przedstawiając w szczególności:
1)
decyzję o przydziale lokalu mieszkalnego, wydaną przez spółdzielnię mieszkaniową, zakład pracy, terenowy organ administracji państwowej lub wojskowy organ kwaterunkowo-budowlany,
2)
dokument stwierdzający nabycie mieszkania, sporządzony w formie prawem przewidzianej,
3) 3
pozwolenie na użytkowanie wybudowanego przez młode małżeństwo domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, wydane przez terenowy organ administracji państwowej, bądź stwierdzenie przez ten organ przyjęcia zawiadomienia o oddaniu obiektu do użytku,
4)
umowę najmu lokalu mieszkalnego zawartą za zgodą właściwego organu, jeżeli zgoda taka wymagana jest na podstawie przepisów prawa,
5)
oświadczenie rodziców o wydzieleniu młodemu małżeństwu samodzielnego mieszkania w domu jednorodzinnym lub małym domu mieszkalnym.
§  7.
1. 4
Kredyt może być udzielony w kwocie nie wyższej niż 200.000 zł.
2.
Powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze mogą obniżyć wnioskowaną przez młode małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dzieci kwotę kredytu w wypadkach, gdy wynagrodzenie tych osób jest obciążone z tytułu wyroków sądowych lub z innych tytułów egzekucyjnych albo gdy wynagrodzenie tych osób nie zapewnia terminowej spłaty kredytu.
3.
Powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze mogą odmówić udzielenia kredytu, jeżeli osoby ubiegające się o kredyt nie spłaciły lub nie spłacają na ich rzecz w ustalonych terminach należności wynikających z innych zobowiązań lub wysokość wynagrodzenia tych osób i ich poręczycieli nie zapewnia terminowej spłaty kredytu.
§  8.
1.
Zabezpieczenia spłaty kredytu dokonuje się przez zawarcie umowy poręczenia.
2.
Poręczycielami mogą być osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy na czas nieokreślony, a także osoby wymienione w § 3 ust. 1 pkt 2, z wyjątkiem osób:
1)
których wynagrodzenie jest niższe niż 10.000 zł miesięcznie,
2)
pozostających w okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
3)
których wynagrodzenie zajęte jest w trybie egzekucji z tytułu wyroków sądowych lub innych tytułów,
4) 5
spełniających warunki młodego małżeństwa albo osoby samotnie wychowującej dzieci określone w § 2, obciążonych zadłużeniami z tytułu kredytów na zakup artykułów przemysłowych lub zapłatę należności za usługi oraz kredytów gotówkowych,
5)
które nie spłaciły lub nie spłacają w ustalonych terminach należności powszechnych kas oszczędności i banków spółdzielczych.
3.
W odniesieniu do kredytobiorców wymienionych w § 3 ust. 3 poręczycielami mogą być także osoby należące do tych grup zawodowych.
4.
Poręczenia dokonują dwie osoby. W uzasadnionych wypadkach powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze mogą uzależnić udzielenie kredytu od poręczenia trzech osób.
§  9.
1.
Osoby poręczając spłatę kredytu składają pisemne oświadczenie o zatrudnieniu i wysokości pobieranego wynagrodzenia lub osiąganego dochodu.
2.
Powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze w uzasadnionych wypadkach mogą żądać przedstawienia przez poręczycieli zaświadczeń, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1.
§  10.
Kredyt może być realizowany w okresie 24 miesięcy.
§  11.
1.
Spłata kredytu dokonywana jest w ratach miesięcznych w okresie nie przekraczającym 5 lat.
2.
Powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze niezwłocznie po wykorzystaniu przez kredytobiorcę kredytu, najpóźniej po upływie okresu jego realizacji, sporządzają rozliczenie wykorzystanego kredytu, ustalając kwotę należności z tytułu kredytu i odsetek, wysokość miesięcznych rat spłaty oraz początkowy i końcowy termin spłaty tych należności.
3.
Rozliczenie kredytu, określone w ust. 2, powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze przesyłają kredytobiorcy.
4.
W razie zwłoki w spłacie kredytu bądź wykorzystania go niezgodnie z przeznaczeniem, cała należność staje się natychmiast wymagalna.
§  12.
1.
W razie uzyskania przez kredytobiorcę pomocy w spłacie kredytu z uspołecznionego zakładu pracy, środki z tytułu tej pomocy należy przekazywać na rachunek spłaty kredytu, prowadzony przez powszechną kasę oszczędności lub bank spółdzielczy.
2.
Przyznane pracownikowi środki na pomoc w spłacie kredytu uspołecznione zakłady pracy przekazują sukcesywnie w ratach miesięcznych w terminach ustalonych w rozliczeniu określonym w § 11 ust. 2.
§  13.
Wysokość odsetek od kredytów oraz od należności postawionych w stan natychmiastowej wymagalności regulują odrębne przepisy.
§  14.
Do umów o kredyt dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, zawartych po dniu 1 kwietnia 1982 r. do dnia wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie kredytów dla młodych małżeństw, udzielanych na zagospodarowanie (Monitor Polski Nr 5, poz. 27) wraz z przepisami wykonawczymi zawartymi w zarządzeniach Ministra Finansów z dnia 8 maja 1982 r. w sprawie zasad udzielania przez uspołecznione zakłady pracy pomocy pracownikom w spłacie kredytów dla młodych małżeństw (Monitor Polski Nr 14, poz. 102) i Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 18 maja 1982 r. w sprawie kredytów na zagospodarowanie, udzielanych młodym małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci (Monitor Polski Nr 14, poz. 107).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1985 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1986 r. (M.P.86.22.166) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.
2 § 5 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1986 r. (M.P.86.22.166) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.
3 § 6 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1986 r. (M.P.86.22.166) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.
4 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1986 r. (M.P.86.22.166) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.
5 § 8 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1986 r. (M.P.86.22.166) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024