Tryb wypłacania przez uspołecznione zakłady pracy ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 maja 1980 r.
w sprawie trybu wypłacania przez uspołecznione zakłady pracy ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier.

Na podstawie § 7 pkt 1 uchwały nr 42 Rady Ministrów z dnia 10 maja 1980 r. w sprawie zasad sprzedaży cukru dla ludności (Monitor Polski Nr 14, poz. 64) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa tryb wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier przez:
1)
państwowe przedsiębiorstwa i zjednoczenia (jednostki równorzędne),
2)
jednostki badawcze i szkoły wyższe,
3)
instytucje finansowe i ubezpieczeniowe,
4)
spółdzielnie i ich związki,
5)
jednostki budżetowe,
6)
zakłady budżetowe,
7)
gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych,
8)
organizacje polityczne i zawodowe oraz organizacje społeczne i ich przedsiębiorstwa,
9)
inne uspołecznione zakłady pracy, zwane dalej "zakładami pracy".
2.
Tryb wypłacania ekwiwalentu w jednostkach (instytucjach) wojskowych regulują odrębne przepisy.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uchwale - rozumie się przez to uchwałę nr 42 Rady Ministrów z dnia 10 maja 1980 r. w sprawie zasad sprzedaży cukru dla ludności (Monitor Polski Nr 14, poz. 64),
2)
ekwiwalencie - rozumie się przez to ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier, wypłacany na podstawie uchwały.
§  3.
1.
Ekwiwalent przysługuje określonym w § 1 uchwały pracownikom zakładów pracy, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz członkom ich rodzin, a także innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu, z wyjątkiem kobiet w wieku od 18 do 50 lat i mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat.
2.
Ekwiwalent jest wypłacany przez zakłady pracy na wniosek rady zakładowej, o którym mowa w § 4 uchwały, oraz po złożeniu przez kierownika zakładu pracy oświadczenia o rezygnacji z biletów towarowych na cukier w oddziale Narodowego Banku Polskiego, który bilety te wydawał.
3.
Podstawę do wypłacania ekwiwalentu przez zakłady pracy dla członków rodzin pracowników, z wyjątkiem studentów studiów dziennych, stanowi ewidencja wypłacanych zasiłków rodzinnych oraz oświadczenie pracownika, stwierdzające posiadanie na utrzymaniu nie uprawnionych do zasiłków członków rodziny.
§  4.
1.
Ekwiwalent wypłaca zakład pracy w terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzeń.
2.
Jeżeli pracownik (osoba wykonująca pracę nakładczą) jest zatrudniony w więcej niż jednym zakładzie pracy, ekwiwalent wypłaca zakład pracy wskazany przez niego jako główne miejsce zatrudnienia.
3.
W razie zmiany zakładu pracy w ciągu miesiąca oraz w razie zbiegu uprawnień do ekwiwalentu z tytułu pracy i pobierania świadczeń lub z innego tytułu przysługuje tylko jeden ekwiwalent.
§  5.
1.
Ekwiwalent zalicza się do wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym osobowym funduszem płac, o których mowa w uchwale nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski z 1976 r. Nr 43, poz. 211, z 1978 r. Nr 15, poz. 50 i Nr 24, poz. 81 oraz z 1979 r. Nr 15, poz. 86 i Nr 17, poz. 104).
2.
Ekwiwalent nie jest wliczany do podstawy ustalania:
1)
podatku od funduszu płac,
2)
obciążenia funduszu płac,
3)
składki na ubezpieczenie społeczne,
4)
innych składników wynagrodzeń,
5)
emerytur i rent, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń społecznych i socjalnych.
§  6.
1.
Ekwiwalent powinien być wykazywany w odrębnej rubryce listy płacy.
2.
Wypłata ekwiwalentu następuje ze środków zakładów pracy.
3.
W zakładach pracy działających na zasadach rozrachunku gospodarczego należne ekwiwalenty:
1)
zalicza się do kosztów działalności bytowej,
2)
traktuje się jako usprawiedliwione niewykonanie zadań planu obniżki kosztów i akumulacji finansowej,
3)
uważa się za zmianę metodologiczną w rozumieniu przepisów o ustalaniu podstawy odpisu na fundusze zachęty materialnej.
4.
W spółdzielniach dokonujących odpisów z czystej nadwyżki na cele materialnej zachęty należne ekwiwalenty nie wpływają na zmniejszenie tych odpisów.
5.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do jednostek badawczych i szkół wyższych.
§  7.
1.
Jednostki i zakłady budżetowe wypłacają ekwiwalenty wynikające z listy płacy, obciążając kwotami wypłat wydatki budżetu centralnego - Ministerstwo Finansów część 08, dział 89 - Różna działalność, rozdział 8995 - Różne zadania, § 15 - Nagrody i inne wynagrodzenia. W celu uzyskania pokrycia dokonanych wypłat jednostki i zakłady budżetowe składają w oddziale banku, w którym posiadają rachunek bankowy, polecenie pobrania z rachunku wydatków budżetu centralnego właściwego okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej (w odniesieniu do jednostek objętych planem centralnym) bądź właściwego urzędu wojewódzkiego (w odniesieniu do jednostek objętych planem terenowym).
2.
Na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) oraz wojewody i prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego Minister Finansów może przyznać dodatkowe środki na pokrycie wypłaty ekwiwalentów zakładom pracy nie działającym na zasadach rozrachunku gospodarczego i nie będącym jednostkami lub zakładami budżetowymi.
§  8.
Uspołecznione zakłady pracy wypłacające ekwiwalent wykazują go w odrębnej pozycji sprawozdania dotyczącego funduszu płac.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024