Dotacje przedmiotowe.

UCHWAŁA Nr 188
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1978 r.
w sprawie dotacji przedmiotowych.

Na podstawie art. 8 ust. 4 i art. 14 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady i tryb udzielania przedsiębiorstwom państwowym i spółdzielniom dotacji przedmiotowych na wytwarzane przez nie artykuły, sprzedawane odbiorcom krajowym oraz na usługi świadczone tym odbiorcom.
2.
Udzielanie dotacji przedmiotowych przedsiębiorstwom gospodarki komunalnej i mieszkaniowej regulują odrębne przepisy.
3.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
ministrze - rozumie się przez to również kierownika urzędu centralnego oraz zarząd centralnego związku spółdzielni i Związku Spółdzielni Inwalidów,
2)
zjednoczeniu i naczelnym dyrektorze zjednoczenia - rozumie się przez to również krajowy i wojewódzki związek spółdzielni i zarząd tego związku,
3)
przedsiębiorstwie - rozumie się przez to przedsiębiorstwo państwowe, spółdzielnię, a także zakład centrali zjednoczenia, centralnego związku spółdzielni i Związku Spółdzielni Inwalidów, prowadzony według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
4)
artykule - rozumie się przez to również grupę artykułów oraz surowiec i usługę,
5)
cenie zbytu - rozumie się przez to również opłatę za usługę i stawkę taryfową,
6)
cenie wyjściowej - rozumie się przez to koszt własny, powiększony o narzut zysku, przy czym:
-
przez koszt własny rozumie się średni całkowity koszt własny artykułu w przedsiębiorstwach, dla których ustalana jest stawka dotacji przedmiotowej, planowany na okres, w którym ta stawka ma obowiązywać, bądź koszt normatywny ustalony na ten okres,
-
przez narzut zysku rozumie się kwotę zysku wynikającą z zastosowania obowiązującej producenta stawki zysku, ustalonej na podstawie odrębnych przepisów.
§  2.
1.
Dotacje przedmiotowe mogą być udzielane na artykuły, których ceny zbytu ze względu na politykę gospodarczą lub społeczną Państwa są niższe od cen wyjściowych, a także na artykuły, których ceny sprzedaży są niższe od cen zakupu, powiększonych o należne przedsiębiorstwom marże handlowe, prowizje, narzuty i ryczałty.
2.
Dotacje przedmiotowe udzielane są z kredytów budżetu centralnego.
3.
Lista artykułów dotowanych oraz kwoty dotacji przedmiotowych na poszczególne artykuły są określane corocznie w uchwale Rady Ministrów w sprawie projektu budżetu Państwa, zwanej dalej "uchwałą w sprawie projektu budżetu Państwa". W liście artykułów dotowanych mogą być określone zarazem stawki dotacji na te artykuły.
4.
Kwoty dotacji przedmiotowych, o których mowa w ust. 3, mogą być określone jako limitowane.
§  3.
Kwota udzielonej dotacji przedmiotowej na artykuł wynika z zastosowania ustalonej stawki dotacji do wartości lub ilości sprzedanego artykułu, z zastrzeżeniem przepisu § 2 ust. 4.
§  4.
1.
Stawki dotacji przedmiotowych są określane w procencie wartości sprzedaży (stawki procentowe) lub w kwocie dotyczącej jednostki sprzedaży (stawki kwotowe).
2.
Stawka dotacji przedmiotowej może być również określona jako różnica cen stosowanych przez przedsiębiorstwo, z uwzględnieniem należnych przedsiębiorstwu marż handlowych, prowizji narzutów i ryczałtów.
§  5.
1.
Procentową i kwotową stawkę dotacji przedmiotowej (§ 4 ust. 1) na artykuł ustala się w wysokości nie wyższej od wynikającej z różnicy między ceną wyjściową a obowiązującą ceną zbytu tego artykułu. Stawkę dotacji przedmiotowej na grupę (podgrupę) artykułów ustala się w wysokości nie wyższej od średniej ważonej różnic między cenami wyjściowymi a obowiązującymi cenami zbytu artykułów wchodzących w skład grupy (podgrupy) artykułów.
2.
Stawka dotacji przedmiotowej może być ustalana na okres jednego roku lub na czas nieokreślony. Stawka ustalona na czas nieokreślony powinna być każdego roku poddana weryfikacji.
3.
Stawka dotacji przedmiotowej może być ustalana na okres wieloletni w wysokości malejącej na każdy następny rok.
4.
W wypadkach uzasadnionych sezonowymi wahaniami kosztów własnych bądź sezonowymi zmianami cen zbytu stawka dotacji przedmiotowej może być różnicowana sezonowo.
§  6.
1.
Jeżeli uchwała w sprawie projektu budżetu Państwa nie określi stawki dotacji przedmiotowej, stawkę tę ustala Minister Finansów.
2.
Minister Finansów biorąc pod uwagę poziom jakości i rentowności produkcji dotowanej może różnicować stawki dotacji przedmiotowych, określone w uchwale w sprawie projektu budżetu Państwa dla podgrup artykułów, grup asortymentowych i poszczególnych artykułów, a jeżeli stawki określone są jednolicie w skali rocznej - również dla poszczególnych okresów roku (sezonów).
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w zakresie ustalonym przez Ministra Finansów do ministrów i naczelnych dyrektorów zjednoczeń.
4.
Minister Finansów na wniosek właściwego ministra może upoważnić naczelnego dyrektora zjednoczenia do różnicowania dla poszczególnych przedsiębiorstw ustalonych stawek dotacji przedmiotowych.
5.
O dokonanym zróżnicowaniu stawki dotacji przedmiotowej ministrowie powiadamiają niezwłocznie Ministra Finansów, a naczelni dyrektorzy zjednoczeń - Ministra Finansów, właściwych ministrów i właściwe okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
§  7.
Minister Finansów na wniosek właściwego ministra określa wypadki, w których:
1)
dotacja przedmiotowa udzielana jest zjednoczeniu,
2)
dotacja przedmiotowa udzielana jest na surowiec, materiał lub półfabrykat, zużywane przez przedsiębiorstwo,
3)
dotacja przedmiotowa jest udzielana w wysokości wynikającej z zastosowania stawki dotacji ustalonej według zasad odmiennych od określonych w § 5 ust. 1.
§  8.
1.
Minister Finansów, na wniosek właściwych ministrów, może w toku wykonywania budżetu Państwa:
1)
powiększać kwoty dotacji przedmiotowych limitowanych na jedne artykuły (grupy artykułów), zmniejszając odpowiednio kwoty dotacji przedmiotowych limitowanych na inne artykuły, wytwarzane przez przedsiębiorstwa objęte tą samą częścią budżetu centralnego,
2)
w razie gdy jest to uzasadnione zmianami cen zbytu artykułów dotowanych bądź istotnymi zmianami poziomu kosztów własnych w wyniku zmian cen zakupu surowców i materiałów, zmian stawek, taryf i płac lub zmian receptur, związanych ze zmianami bilansów materiałowych:
a)
zmieniać stawki dotacji przedmiotowych, określone w uchwale w sprawie projektu budżetu Państwa,
b)
udzielać dotacji przedmiotowych na artykuły (grupy artykułów) nie objęte listą, o której mowa w § 2 ust. 3, oraz ustalać stawki tych dotacji,
3)
udzielać dotacji przedmiotowej na nowo produkowany artykuł, jeżeli cena zbytu tego artykułu zostanie ustalona - w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - na poziomie uzasadniającym udzielenie dotacji, oraz ustalać stawkę tej dotacji.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być zaopiniowane w wypadkach określonych w pkt 2 i 3 przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen.
3.
Minister Finansów może wprowadzić zmiany, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), również z własnej inicjatywy.
§  9.
1.
Jeżeli obowiązujące ceny nie zapewniają przedsiębiorstwu podwyższonej stawki zysku ze sprzedaży artykułów oznaczonych znakiem jakości, Minister Finansów na wniosek właściwego ministra może:
1)
podwyższyć stawki dotacji przedmiotowych na te artykuły,
2)
udzielić dotacji przedmiotowych na artykuły, które przed uzyskaniem znaku jakości nie korzystały z dotacji przedmiotowych i nie były obciążone podatkiem obrotowym.
2.
Minister Finansów może obniżyć stawki dotacji przedmiotowych na artykuły nie odpowiadające ustalonym kryteriom jakościowym albo zawiesić ich dotowanie, jeżeli ustalone ceny nie powodują obniżenia stawki zysku osiąganego przez przedsiębiorstwo na tych artykułach bądź powodują niedostateczne obniżenie tej stawki.
§  10.
1.
Ministrowie oraz naczelni dyrektorzy zjednoczeń są obowiązani do dokonywania, co najmniej w okresach półrocznych, analizy wysokości stawek dotacji przedmiotowych.
2.
Jeżeli wyniki analiz za pierwsze półrocze, przy uwzględnieniu zadań wytyczonych w programach ograniczenia deficytowości działalności gospodarczej i efektów ich realizacji, wykażą, że zysk osiągany (planowany) ze sprzedaży artykułów dotowanych przekracza ustaloną stawkę zysku więcej niż o jedną trzecią, stawka dotacji przedmiotowej podlega obniżeniu z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia tego roku:
1)
przez Ministra Finansów na wniosek właściwego ministra - w razie gdy stawka ta została ustalona w uchwale w sprawie projektu budżetu Państwa albo w trybie określonym w § 6 ust. 1 i 2,
2)
przez właściwego ministra albo naczelnego dyrektora zjednoczenia - w razie gdy stawka ta została ustalona w trybie określonym w § 6 ust. 3 i 4.
3.
Minister Finansów może dokonywać zmian stawek dotacji przedmiotowych, o których mowa w ust. 2, z własnej inicjatywy, w szczególności na podstawie kontroli i analiz wysokości tych stawek, przeprowadzonych przez okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
4.
Jeżeli zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo ze sprzedaży w ciągu roku artykułów objętych jedną stawką dotacji przedmiotowych przekracza ustaloną stawkę zysku więcej niż o jedną trzecią, nadwyżka ta podlega przekazaniu do budżetu Państwa.
§  11.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady udzielania i kontroli dotacji przedmiotowych oraz zwrotu do budżetu dotacji pobranych w nadmiernej kwocie.
§  12.
W zakresie uregulowanym w § 2 ust. 1 i § 4 ust. 2 uchwały nie stosuje się przepisów uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1967 r. w sprawie różnic budżetowych oraz zasad stosowania niektórych cen (Monitor Polski z 1967 r. Nr 13, poz. 65, z 1969 r. Nr 36, poz. 270 i z 1974 r. Nr 40, poz. 233).
§  13.
Traci moc uchwała nr 185 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1970 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 302).
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1979 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024