Ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy mleka spożywczego i przetworów mlecznych, zbywanych przez jednostki organizacyjne przemysłu mleczarskiego zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" na rzecz jednostek gospodarki uspołeczninej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 stycznia 1977 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży i umów dostawy mleka spożywczego i przetworów mlecznych, zbywanych przez jednostki organizacyjne przemysłu mleczarskiego zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy mleka spożywczego i przetworów mlecznych, zbywanych przez jednostki organizacyjne przemysłu mleczarskiego zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" jednostkom handlu hurtowego i detalicznego oraz zakładom gastronomicznym, garmażeryjnym i innym jednostkom gospodarki uspołecznionej, w których prowadzone jest żywienie zbiorowe, stanowiące załącznik do zarządzenia.
2. 
Zarządzenie nie dotyczy umów zawieranych przez jednostki podległe Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  2. 
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o towarze, rozumie się przez to mleko spożywcze i przetwory mleczne.
§  3. 
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży i umów dostawy mleka spożywczego i przetworów mlecznych stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218, z 1974 r. Nr 9, poz. 65 i z 1976 r. Nr 29, poz. 128).
§  4. 
1. 
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5. 
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 1 czerwca 1970 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży mleka i jego przetworów zbywanych przez jednostki organizacyjne spółdzielczości mleczarskiej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego (Monitor Polski Nr 18, poz. 141).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1977 r.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy mleka spożywczego i przetworów mlecznych, zbywanych przez jednostki organizacyjne przemysłu mleczarskiego zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów i składanie dyspozycji.

§  1. 
Umowy powinny być zawierane w zasadzie na okresy nie krótsze niż kwartał.
§  2. 
Nie należy odmawiać przyjęcia zamówienia tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia towaru jest zbyt krótki, jeżeli w zamówieniu żądano wykonania dostawy po upływie 15 dni od dnia jego doręczenia.
§  3. 
1. 
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że rozmiar świadczeń częściowych, terminy ich spełnienia lub asortyment towaru określone zostaną przez kupującego w czasie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy dyspozycję w tym zakresie:
1)
na masło, sery topione, sery twarde i miękkie, bryndzę, mleko zagęszczone oraz mleko w proszku - nie później niż na 5 dni przed żądanym terminem dostarczenia towaru,
2)
na mleko spożywcze, śmietanę, śmietankę, napoje mleczne, sery twarogowe oraz lody - nie później niż na 2 dni przed żądanym terminem dostarczenia towaru,
3)
na towary wymienione w pkt 2, które mają być dostarczone do punktów sprzedaży detalicznej, zakładu gastronomicznego lub garmażeryjnego albo do innej jednostki gospodarki uspołecznionej, w której prowadzone jest żywienie zbiorowe - najpóźniej w dniu poprzedzającym żądany termin dostarczenia towaru.
2. 
Kupujący może dyspozycję złożoną w terminie określonym w ust. 1 zmienić lub wycofać najpóźniej w dniu poprzedzającym termin dostarczenia towaru, a gdy chodzi o lody - najpóźniej do godz. 7 rano w dniu, w którym towar miał być dostarczony.
3. 
W razie dostarczania towaru dwa razy dziennie kupujący może zmienić w czasie dostawy porannej ilość towaru określoną w dyspozycji dotyczącej dostawy popołudniowej.

Rozdział  2

Wykonanie umów.

§  4. 
1. 
Sprzedawca jest obowiązany dostarczać kupującemu towar własnym staraniem, z wyjątkiem wypadków, gdy kupującym jest jednostka handlu hurtowego.
2. 
W wypadkach wymienionych w ust. 1 sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar do wskazanych przez kupującego pomieszczeń sklepowych lub magazynów przysklepowych.
3. 
Jeżeli w umowie ustalono, że mleko spożywcze (w konwiach plombowanych lub butelkowane w skrzyniach) będzie dostarczane w ustalonych godzinach nocnych i wczesnorannych i pozostawione przed punktem odbioru kupującego, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty albo uszkodzenia towaru obciąża wspólnie sprzedawcę i kupującego z chwilą dostarczenia towaru przed punkt odbioru. W tym wypadku podstawą do rozliczenia będzie różnica między ilością towaru deklarowaną przez sprzedawcę a ilością towaru deklarowaną przez kupującego.
4. 
Sprzedawca jest obowiązany zapłacić kupującemu karę umowną w wysokości 50 zł za opóźnienie ponad 1 godzinę, a 100 zł za opóźnienie ponad 2 godziny porannej dostawy mleka do każdego punktu odbioru; czas opóźnienia, jeżeli strony nie ustaliły w umowie inaczej, liczy się od godziny 6 rano.
5. 
Dowody dostawy powinny określać oprócz ilości i rodzajów towarów oraz ich cen jednostkowych wartość partii towarów dostarczonych do każdego punktu odbioru. Stosowanie takich dowodów będzie wprowadzane sukcesywnie począwszy od dnia 1 lipca 1977 r. na podstawie zarządzeń jednostek zwierzchnich stron.
§  5. 
Konwie, butelki do mleka, śmietany i napojów mlecznych, termosy i kontenery do lodów, pojemniki, skrzynie oraz transportery są opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi.
§  6. 
1. 
Sprzedawca, który dostarcza towar własnym lub najętym środkiem transportu, jest obowiązany odebrać na własny koszt przy najbliższej dostawie przygotowane przez kupującego opakowania.
2. 
Kupujący jest obowiązany odprzedać sprzedawcy opakowania fakturowane niezwłocznie po ich opróżnieniu, nie później jednak niż przed upływem siedmiu dni, a gdy chodzi o skrzynie do masła i twarogu oraz termosy i kontenery do lodów - czterech dni od dnia dostarczenia towaru.
3. 
Różnice pomiędzy ilością opakowań otrzymanych i zwróconych powinny być fakturowane przez sprzedawcę lub kupującego.
4. 
Opakowania fakturowane, które z przyczyn niezależnych od kupującego tracą pierwotny kształt przy rozpakowaniu towaru, kupujący może odprzedać sprzedawcy w postaci kompletu elementów.
§  7. 
Na podstawie porozumień jednostek zwierzchnich stron strony ustalają w umowach asortyment towarów oraz zasady i warunki odkupu towaru nie sprzedanego przez kupującego przed upływem okresu przydatności do spożycia.

Rozdział  3

Rękojmia sprzedawcy za wady fizyczne towaru.

§  8. 
Kupujący może odmówić przyjęcia:
1)
mleka spożywczego oznaczonego wcześniejszą datą produkcji niż dzień jego otrzymania,
2)
mleka zagęszczonego w puszkach lub tubach, mleka w proszku w opakowaniu metalowym oraz śmietanki sterylizowanej, jeżeli w dniu otrzymania tych towarów upłynęło więcej niż 1/3 okresu ich przydatności do spożycia lub okresu przechowywania,
3)
pozostałych przetworów mlecznych - jeżeli w dniu ich otrzymania upłynęło więcej niż połowa okresu przydatności do spożycia lub okresu przechowywania.
§  9. 
1. 
Kupujący powinien zbadać towar pod względem ilościowym przed pokwitowaniem odbioru, a jeżeli towar jest dostarczony za pośrednictwem przewoźnika - przy wyładowaniu towaru ze środka przewozowego.
2. 
Badanie towaru pod względem jakościowym powinno nastąpić w dniu jego otrzymania.
§  10. 
1. 
Kupujący, który w czasie badania towaru stwierdzi braki ilościowe lub wady, jest obowiązany pod rygorem utraty uprawnień z tego tytułu:
1)
zgłosić reklamację bezpośrednio sprzedawcy, gdy jest on obecny przy badaniu,
2)
w pozostałych wypadkach zawiadomić sprzedawcę o stwierdzonych brakach ilościowych lub wadach telefonicznie, telegraficznie lub dalekopisem, niezwłocznie, nie później niż następnego dnia po terminie zbadania towaru.
2. 
Reklamację należy potwierdzić na piśmie nie później niż następnego dnia po terminie zbadania towaru.
3. 
Jeżeli sprzedawca zamierza dokonać oględzin towaru, jest on obowiązany delegować swego przedstawiciela nie później niż w ciągu 48 godzin, a gdy chodzi o mleko, napoje mleczne, śmietanę, masło, twarogi i lody, w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
4. 
Jeżeli sprzedawca nie wydeleguje swego przedstawiciela i nie udzieli odpowiedzi na reklamację przed upływem terminów, o których mowa w ust. 3, kupujący powinien nie później niż następnego dnia po upływie tych terminów zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez właściwy organ. Jeżeli sprzedawca odrzuci reklamację w całości lub w części, kupujący powinien zażądać przeprowadzenia ekspertyzy nie później niż następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia o odrzuceniu reklamacji.
§  11. 
Kupującemu nie przysługuje uprawnienie z tytułu rękojmi za wady towaru stwierdzone po upływie okresu, w którym zgodnie z obowiązującymi normami towar zachowuje przydatność do spożycia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.3.24

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy mleka spożywczego i przetworów mlecznych, zbywanych przez jednostki organizacyjne przemysłu mleczarskiego zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" na rzecz jednostek gospodarki uspołeczninej.
Data aktu: 10/01/1977
Data ogłoszenia: 10/02/1977
Data wejścia w życie: 01/04/1977