Rozliczenia Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1975 r.
w sprawie rozliczeń Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.

Na podstawie art. 18 pkt 10 i art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) oraz art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowy Bank Polski, zwany w skrócie "NBP", dokonuje rozliczeń z zysków bilansowych z budżetem centralnym i z budżetami rad narodowych stopnia wojewódzkiego.
§  2.
1.
NBP dokonuje zaliczkowych wpłat z zysku do budżetu za okresy miesięczne i kwartalne oraz ostatecznych rozliczeń za okres roczny.
2.
Kwota miesięcznej wpłaty z zysku za miesiące styczeń - listopad stanowi 1/12 rocznej planowanej kwoty wpłaty z zysku i podlega wpłaceniu w terminie do dnia 24 danego miesiąca.
3.
Rozliczeń kwartalnych za pierwsze trzy kwartały dokonuje się narastająco, łącznie z wpłatą za pierwszy miesiąc następnego kwartału. Za czwarty kwartał dokonuje się rozliczenia zaliczkowego w terminie do dnia 24 grudnia w wysokości różnicy pomiędzy kwotą przypadającą do wpłaty na podstawie przewidywanego wykonania planu za dany rok a wysokością wpłat dokonanych w poprzednich miesiącach na poczet wpłat z zysku danego roku.
§  3.
1.
Wpłaty z zysku na rzecz budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego wynoszą w stosunku rocznym 0,5% stanu wkładów oszczędnościowych na koniec roku w oddziałach specjalistycznych NBP - powszechnych kasach oszczędności na terenie danego województwa.
2.
W rozliczeniach kwartalnych za pierwsze trzy kwartały przyjmuje się dla ustalenia kwot wpłat, o których mowa w ust. 1, stan wkładów oszczędnościowych na koniec danego kwartału, a w rozliczeniu za czwarty kwartał - przewidywany stan wkładów na koniec roku.
§  4.
Kwartalne wpłaty z zysku NBP na rzecz budżetu centralnego stanowią różnicę pomiędzy kwotą zysku wykazaną na koniec rozliczanego okresu a kwotami:
1)
wpłaconymi zaliczkowo do budżetu centralnego i do budżetów rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
2)
odpisów na fundusze własne, dokonanych w okresie rozliczeniowym.
§  5.
1.
Ostateczne roczne rozliczenie wpłat z zysku następuje na podstawie decyzji o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego NBP. Przypadająca do wpłaty różnica pomiędzy kwotą wynikającą z ostatecznego rozliczenia a kwotami wpłaconymi zaliczkowo podlega wpłaceniu w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Nadpłaty wpłat z zysku, wynikające z rozliczeń rocznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu bieżącego.
§  6.
1.
Centrala NBP jest obowiązana przedstawiać Ministerstwu Finansów i Okręgowemu Zarządowi Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie obliczenie przypadających wpłat z zysku równocześnie z dokonywaną wpłatą, podając w obliczeniu wysokość należnej za dany miesiąc wpłaty z zysku, wysokość zysku podlegającego wpłaceniu za rozliczany okres kwartalny i okres roczny, dotychczas dokonane wpłaty z zysku, kwotę wpłaty z zysku podlegającą odprowadzeniu do budżetu lub zaliczeniu na następny okres.
2.
Oddziały wojewódzkie NBP obowiązane są równocześnie z dokonywaną wpłatą na rzecz budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego przedstawiać urzędom terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego obliczenie przypadającej za rozliczany okres kwartalny lub roczny wpłaty z zysku, podając w nim stan wkładów oszczędnościowych na koniec rozliczanego kwartału (przy rozliczeniu za czwarty kwartał - przewidywany stan wkładów na koniec roku) lub na koniec roku, wysokość kwoty należnej za okres od początku roku do końca rozliczanego okresu oraz kwotę dokonanych wpłat i kwotę podlegającą wpłaceniu.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 września 1974 r. w sprawie rozliczeń banków państwowych z budżetem z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 198).
§  8.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy rozliczeń z zysków osiągniętych po dniu 30 czerwca 1975 r., z wyjątkiem § 3 i § 6 ust. 2, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
2.
Wpłaty z zysku dokonane do dnia 30 czerwca 1975 r. przez NBP i Powszechną Kasę Oszczędności do budżetu centralnego na podstawie dotychczasowych przepisów traktuje się jako wpłaty zaliczkowe w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
3.
Oddziały wojewódzkie NBP dokonują w 1975 r. wpłat z zysku na rzecz budżetów rad narodowych stopnia wojewódzkiego w wysokości wynikającej z planu na 1975 r., uwzględniając wpłaty dokonane do dnia 30 czerwca 1975 r. przez Powszechną Kasę Oszczędności.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024