Zasady zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości w artykuły niezbędne do świadczenia usług dla ludności.

UCHWAŁA Nr 306
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1973 r.
w sprawie zasad zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości w artykuły niezbędne do świadczenia usług dla ludności.

W celu zapewnienia dodatkowych możliwości poprawy zaopatrzenia materiałowo-technicznego jednostek drobnej wytwórczości, świadczących usługi dla ludności, jak również w celu uproszczenia trybu ich zaopatrywania - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości, nadzorowanych i koordynowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, w niezbędne do świadczenia usług dla ludności: surowce, materiały, artykuły techniczne, części zamienne i narzędzia pracy, z wyjątkiem maszyn, zwane dalej "artykułami zaopatrzenia materiałowo-technicznego".
2.
Przez jednostki drobnej wytwórczości, o których mowa w ust. 1, rozumie się:
1)
państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe,
2)
spółdzielnie pracy, inwalidów, spożywców, gminne spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz zakłady własne związków tych spółdzielni,
3)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów,
4)
spółdzielnie rzemieślnicze i spółdzielnie rzemieślnicze osób prawnych.
§  2.
Jednostki drobnej wytwórczości nabywają rozdzielane i nie rozdzielane artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędne do świadczenia usług dla ludności na podstawie zamówień składanych bezpośrednio do właściwych jednostek zajmujących się sprzedażą tych artykułów (§ 6).
§  3.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług jest uprawniony do żądania od jednostek zbytu (central handlowych), nadzorowanych przez innych ministrów, informacji o kształtowaniu się popytu na artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego będące przedmiotem ich wyłącznego obrotu, a niezbędne dla jednostek drobnej wytwórczości do świadczenia usług dla ludności.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala corocznie, na podstawie analizy popytu oraz założeń planowych rozwoju usług dla ludności, orientacyjne potrzeby jednostek drobnej wytwórczości w zakresie podstawowych artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności i zgłasza je właściwym ministrom w celu uwzględnienia w bilansach krajowych oraz programach produkcji i importu.
§  4.
1.
Sprzedaż jednostkom drobnej wytwórczości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności dokonywana jest z funduszu rynkowego artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności i innych odbiorców rynkowych, zwanego dalej "funduszem rynkowym", obejmującego ilości określone w planach rozdziału i bilansach obrotu towarowego dla Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, innych ministrów i centralnych związków spółdzielni.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, inni ministrowie i centralne związki spółdzielni zapewnia zaspokojenie potrzeb ludności oraz potrzeb jednostek drobnej wytwórczości związanych ze świadczeniem usług dla ludności w zakresie artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego objętych funduszem rynkowym, a w razie konieczności wprowadzą okresowe limitowanie sprzedaży niezbędnych do świadczenia usług artykułów deficytowych.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określa szacunkowo w planach rocznych i kwartalnych wartość planowanej sprzedaży artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego z funduszu rynkowego.
§  5.
1.
Sprzedaż artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, a nie objętych funduszem rynkowym, dokonywana jest na zasadzie priorytetu z ilości ustalonych w planach rozdziału i bilansach materiałowych na zaopatrzenie drobnych odbiorców pozarynkowych.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług uzgadnia corocznie z właściwymi ministrami wykazy artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, a nie objętych funduszem rynkowym, oraz orientacyjne potrzeby jednostek drobnej wytwórczości na te artykuły.
3.
Właściwi ministrowie zapewnią jednostkom drobnej wytwórczości świadczącym usługi dla ludności zaspokojenie potrzeb w zakresie artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, objętych wykazami (ust. 2), a w razie konieczności mogą wprowadzić w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług okresowe limitowanie sprzedaży niezbędnych do świadczenia usług artykułów deficytowych.
§  6.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości nabywają artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego przeznaczone na świadczenie usług dla ludności w jednostkach zbytu i hurtu nadzorowanych i koordynowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz w hurtowniach jednostek nadzorowanych przez innych ministrów, a w ilościach detalicznych - zwyczajowo stosowanych w detalu - także w jednostkach uspołecznionego handlu detalicznego.
2.
Zamówienia na artykuły, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać adnotację, że dotyczą one zaopatrzenia materiałowo-technicznego do świadczenia usług dla ludności.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen ustali w terminie do dnia 31 stycznia 1974 r. zasady stosowania cen przy sprzedaży jednostkom drobnej wytwórczości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego w wypadkach nie uregulowanych przepisami uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1967 r. w sprawie różnic budżetowych oraz zasad stosowania niektórych cen (Monitor Polski Nr 13, poz. 65).
§  7.
Właściwi ministrowie zapewnią dla celów premiowania pracowników jednostek zbytu, hurtu i detalu zaliczanie wartości artykułów sprzedanych jednostkom drobnej wytwórczości, niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, do wykonania planów sprzedaży dla ludności.
§  8.
1.
Artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego nabyte do świadczenia usług dla ludności nie mogą być zużyte na inne cele.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług zapewni kontrolę prawidłowego wykorzystania przez jednostki drobnej wytwórczości artykułów, o których mowa w ust. 1.
§  9.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług do rozciągnięcia przepisów uchwały na inne jednostki gospodarki uspołecznionej świadczące usługi dla ludności.
§  10.
Traci moc uchwała nr 121 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie zaopatrzenia drobnej wytwórczości w materiały rozdzielane (Monitor Polski z 1969 r. Nr 33, poz. 150 i z 1970 r. Nr 10, poz. 85).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024