Zasady udzielania nauczycielom akademickim zezwoleń na dodatkowe zatrudnienie zarobkowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI, OBRONY NARODOWEJ, OŚWIATY I WYCHOWANIA, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ ŻEGLUGI I PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 24 lutego 1973 r.
w sprawie zasad udzielania nauczycielom akademickim zezwoleń na dodatkowe zatrudnienie zarobkowe.

Na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nauczyciele akademiccy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114), zwanej dalej "ustawą", mogą w ramach dodatkowego zatrudnienia zarobkowego podejmować prace określone w art. 36 ust. 1 ustawy na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Nauczyciele akademiccy, którzy korzystają ze zwolnień z zajęć dydaktycznych oraz z urlopów, określonych w art. 35, 58 i 59 ustawy, nie mogą podejmować dodatkowych zajęć zarobkowych.
§  2.
Dodatkowe zatrudnienie zarobkowe nauczyciela akademickiego może polegać:
1)
w innej szkole wyższej:
a)
na prowadzeniu zajęć dydaktycznych, wynagradzanych zgodnie z § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. Nr 16, poz. 115), zwanego dalej "rozporządzeniem",
b)
na prowadzeniu wszystkich zajęć związanych z danym stanowiskiem pracy nauczyciela akademickiego, wynagradzanych zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia,
2)
na udziale w pracach wykonywanych w ramach współpracy między szkołami wyższymi i jednostkami gospodarki uspołecznionej,
3)
w Polskiej Akademii Nauk i podległych jej placówkach naukowych, w jednostkach zaplecza naukowo-technicznego i naukowo-pedagogicznego resortów oraz w innych jednostkach gospodarki uspołecznionej - na prowadzeniu lub kierowaniu pracami naukowymi lub technicznymi oraz na prowadzeniu doradztwa naukowo-technicznego,
4)
w szkole, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 ustawy oraz w organizacjach politycznych i społecznych, w związkach zawodowych i stowarzyszeniach - na prowadzeniu zajęć dydaktycznych i wychowawczych, wynagradzanych zgodnie z § 8 rozporządzenia.
§  3.
1.
Zajęcia dodatkowe, z wyjątkiem określonych w § 2 pkt 2, mogą być podejmowane przez nauczycieli akademickich:
1)
na podstawie umowy o pracę w wymiarze nie przekraczającym 1/2 etatu,
2)
na podstawie umowy zlecenia, z tym że wynagrodzenie z tego tytułu nie może przekraczać w stosunku rocznym 50% uposażenia zasadniczego nauczyciela akademickiego otrzymywanego w szkole wyższej.
2.
Zasady i wysokość wynagrodzenia z tytułu dodatkowego zatrudnienia, o którym mowa w § 2 pkt 2, regulują odrębne przepisy.
3.
Nauczyciel akademicki zajmujący stanowisko profesora lub docenta może w wyjątkowych wypadkach podjąć dodatkowe zatrudnienie zarobkowe na podstawie umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu lub na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem - w stosunku rocznym - w wysokości do 100% uposażenia zasadniczego otrzymywanego w szkole wyższej.
§  4.
1.
Podjęcie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia zarobkowego - z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 8 ust. 1 - wymaga zezwolenia.
2.
Zezwolenia na podjęcie dodatkowego zatrudnienia zarobkowego udziela:
1)
profesorom i docentom - właściwy minister na wniosek lub po zasięgnięciu opinii rektora, z wyjątkiem wypadków wymienionych w § 8 ust. 2,
2)
pozostałym nauczycielom akademickim - rektor po zasięgnięciu opinii dziekana

na okres jednego roku akademickiego w razie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz na okres realizacji zadania w razie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia.

3.
Zezwolenia na podjęcie dodatkowego zatrudnienia zarobkowego na podstawie umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu (§ 3 ust. 3) udziela nauczycielowi akademickiemu minister nadzorujący szkołę wyższą na wniosek zainteresowanego ministra.
§  5.
Liczba nauczycieli akademickich nie będących profesorami i docentami, którzy mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie zarobkowe, nie może przekraczać 5% ogólnej liczby nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wyższej. Liczba ta może być zwiększona przez ministra nadzorującego szkołę na wniosek rektora w szczególnie uzasadnionych wypadkach, zwłaszcza w razie konieczności realizacji problemów węzłowych i zadań narodowego planu gospodarczego.
§  6.
Nauczyciel akademicki może uzyskać zezwolenie na dodatkowe zatrudnienie etatowe tylko w jednym miejscu pracy.
§  7.
1.
W zezwoleniu na podjęcie dodatkowego zatrudnienia zarobkowego należy określić:
1)
miejsce dodatkowego zatrudnienia (nazwę i adres zakładu pracy oraz jednostki nadrzędnej, której zakład ten podlega),
2)
rodzaj pracy i wymiar zajęć w dodatkowym miejscu zatrudnienia,
3)
okres dodatkowego zatrudnienia.
2.
Zezwolenie może być cofnięte zwłaszcza w razie niezadowalającego wywiązywania się nauczyciela akademickiego z jego obowiązków w szkole wyższej, z uwzględnieniem okresu potrzebnego do rozwiązania umowy w dodatkowym miejscu zatrudnienia.
§  8.
1.
Nie wymaga uzyskania zezwolenia na podjęcie dodatkowego zatrudnienia zarobkowego:
1)
wykonywanie funkcji:
a)
stale urzędujących członków Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Głównej Komisji Kwalifikacyjnej,
b)
stale urzędujących członków organizacji społecznych na podstawie wyboru,
c)
członków organów doradczych przy ministrach (kierownikach urzędów centralnych),
2)
praca w kolegiach redakcyjnych,
3)
prace wykonane w ramach współpracy szkół wyższych z jednostkami gospodarki uspołecznionej.
2.
Nie wymaga zezwolenia ministra, o którym mowa w § 4 ust. 2, natomiast wymaga zgody rektora podjęcie dodatkowego zatrudnienia zarobkowego polegającego na:
1)
prowadzeniu doradztwa naukowo-technicznego, jeżeli wynagrodzenie za to doradztwo nie przekracza 50% uposażenia zasadniczego otrzymywanego przez nauczyciela akademickiego w szkole wyższej,
2)
prowadzeniu zajęć dydaktycznych na podstawie umowy zlecenia.
§  9.
1.
Nauczyciele akademiccy, którzy podjęli dodatkowe zatrudnienie nie wymagające uzyskania zezwolenia, obowiązani są zawiadomić o tym rektora szkoły wyższej.
2.
Szkoły wyższe prowadzą rejestry wydanych zezwoleń na prowadzenie oraz rejestry zawiadomień o podjęciu przez nauczycieli akademickich dodatkowych zajęć zarobkowych.
§  10.
W zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem tracą moc postanowienia zawarte w piśmie okólnym nr 194 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie zasad wykonywania przez pracowników nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych dodatkowych zajęć zarobkowych (Monitor Polski z 1961 r. Nr 73, poz. 312 i z 1968 r. Nr 32, poz. 219).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024