Jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

UCHWAŁA Nr 22
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1972 r.
w sprawie jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

W celu zapewnienia dodatkowych ułatwień, sprzyjających zwiększeniu jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Z pomocy Państwa, określonej w niniejszej uchwale, mogą korzystać osoby fizyczne i spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego, budujące domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych.
2.
Pojęcie domu jednorodzinnego oraz lokalu w małym domu mieszkalnym, zwanych dalej "domami jednorodzinnymi", określają przepisy o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych zapewnią koordynację całości poczynań, związanych z programowaniem, przygotowaniem, zapewnieniem materiałów i kredytów oraz realizacją jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego na swoim terenie.
2.
W szczególności prezydia rad narodowych zapewnią:
1)
zorganizowanie sprawnej obsługi inwestorów, podejmujących budowę domów jednorodzinnych, w drodze skupienia w jednej jednostce organizacyjnej czynności, związanych z uzyskaniem lokalizacji i pozwolenia na budowę, dostarczeniem dokumentacji typowej lub jej adaptacją, uzyskaniem działki budowlanej, świadczeniem poradnictwa organizacyjnego i technicznego, pełnieniem fachowego nadzoru i instruktażu technicznego oraz udzieleniem pomocy w zapewnieniu kompletu materiałów budowlanych, instalacyjnych i wyposażeniowych oraz kredytu bankowego,
2)
usprawnienie i uproszczenie postępowania, związanego z uzyskaniem działki budowlanej i pozwolenia na budowę,
3)
świadczenie przez wyspecjalizowane jednostki usług inwestora zastępczego.
3.
Zasady odpłatności za czynności (usługi), o których mowa w § 2 ust. 2, określają odrębne przepisy.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad narodowych mogą powoływać z inicjatywy ludności lub zakładów pracy komitety budowy domów jednorodzinnych.
2.
Zadaniem komitetów budowy domów jednorodzinnych jest koordynacja działalności wszystkich jednostek zainteresowanych w rozwoju budownictwa jednorodzinnego na danym terenie, w szczególności zmierzających do wykorzystania lokalnych rezerw materiałowych i sprzętowych zakładów pracy.
3.
W skład komitetów budowy domów jednorodzinnych wchodzą przedstawiciele rad narodowych, organizacji społeczno-zawodowych, zakładów pracy i banków.
§  4.
1.
Prezydia rad narodowych zapewnią:
1)
wyznaczenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego odpowiednich terenów dla jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego z uwzględnieniem zwiększenia koncentracji zabudowy i intensywności wykorzystania terenów przeznaczonych pod to budownictwo,
2)
opracowanie w terminie do dnia 30 czerwca 1972 r. szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów budownictwa jednorodzinnego, niezbędnych do realizacji programów tego budownictwa co najmniej na lata 1972-1975.
2.
Szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego, o których mowa w ust. 1, powinny umożliwiać podział terenów na działki budowlane oraz określać zasady i typ zabudowy, a także zasady uzbrojenia terenu.
§  5.
Prezydia rad narodowych zapewnią stopniowe udostępnianie, według obowiązujących zasad, działek budowlanych na cele jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego odpowiednio do występującego zapotrzebowania i planowanych terminów realizacji zabudowy.
§  6.
1.
Uspołecznione jednostki organizacyjne drobnej wytwórczości powinny rozwijać świadczenie usług budowlano-montażowych dla jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
2.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, produkujące kompletne zestawy domów jednorodzinnych, powinny rozwijać świadczenie usług transportowych i montażowych na rzecz nabywców tych domów.
3.
Duże zakłady pracy, których pracownicy podejmują budowę domów jednorodzinnych w sposób zorganizowany, mogą świadczyć odpłatnie usługi na rzecz jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego swoich pracowników.
§  7.
1.
Dla realizacji budowy zwartych kompleksów domów jednorodzinnych w rejonach o dużym i ciągłym zapotrzebowaniu na tego rodzaju budownictwo prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą tworzyć terenowe przedsiębiorstwa jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej.
2.
Do zadań przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1, może w szczególności należeć opracowywanie planów jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, przygotowanie projektów, budowa domów wraz z niezbędnym uzbrojeniem w stanie surowym zamkniętym lub w pełni wykończonych, produkcja elementów budowlanych, sprzedaż gotowych domów oraz kompletu materiałów niezbędnych do wykonania robót wykończeniowych i instalacyjnych przez nabywców oraz wykonywanie usług w zakresie doradztwa organizacyjno-technicznego.
3.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów określi zasady gospodarki finansowej i inne niezbędne zasady działania przedsiębiorstw, wykorzystując doświadczenia Przedsiębiorstwa Budownictwa Jednorodzinnego w Warszawie.
§  8.
1.
Osoby fizyczne, nabywające domy od przedsiębiorstw jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w § 7, mogą korzystać z pomocy kredytowej Państwa na zasadach ogólnych.
2.
Minister Finansów obejmie zasadami oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności wkłady oszczędnościowe gromadzone na przedpłaty na zakup domów w przedsiębiorstwach jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  9.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego tworzenie spółdzielczych jednostek organizacyjnych dla realizacji jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Zasady działania tych jednostek regulują odrębne przepisy.
§  10.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy opracowanie i wdrożenie programu rozwoju świadczenia usług budowlanych na rzecz jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  11.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zapewni:
1)
wybudowanie w 1972 r. w Warszawie, Trójmieście i na Śląsku informacyjnej serii jednorodzinnych domów mieszkalnych o zróżnicowanych rozwiązaniach funkcjonalnych i konstrukcyjno-materiałowych, z kompletnych zestawów elementów wyprodukowanych fabrycznie,
2)
prowadzenie prac badawczych nad systemami typizacji otwartej i rozwojem bazy produkcyjnej kompletnych zestawów elementów dla budownictwa jednorodzinnego.
§  12.
Prezydia rad narodowych zintensyfikują lokalną produkcję materiałów budowlanych z surowców miejscowego pochodzenia. Uzyskana wskutek tego ponadplanowa produkcja materiałów budowlanych powinna być wykorzystana na zaspokojenie miejscowych potrzeb jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  13.
Ministrowie i prezydia rad narodowych, nadzorujący producentów materiałów budowlanych i instalacyjnych, armatury i urządzeń grzewczych, sanitarnych i elektrycznych oraz elementów wykończenia i wyposażenia mieszkań, zapewnią na potrzeby jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego produkcję i dostawy tych materiałów i urządzeń w asortymencie i rozmiarach, określonych w narodowych planach gospodarczych.
§  14.
Zobowiązuje się Ministrów Handlu Wewnętrznego oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych we współdziałaniu z Centralą Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" do:
1)
stopniowego rozszerzenia sieci powiatowych (miejskich) baz materiałowych prowadzących sprzedaż materiałów i elementów budowlanych, wyrobów instalacyjnych i wykończeniowych, tarcicy, wyrobów hutniczych, stolarki budowlanej i innych materiałów niezbędnych do budowy domów jednorodzinnych, objętych zestawieniami materiałów w dokumentacji projektowej,
2)
zapewnienia bazom, o których mowa w pkt 1, warunków umożliwiających kompletowanie i magazynowanie materiałów, prowadzenie sprzedaży detalicznej i organizowanie sprzedaży półhurtowej w tranzycie (producent - plac budowy), kooperowanie z lokalnymi zakładami rynkowej produkcji prefabrykatów i innych materiałów budowlanych, nie objętych zbytem kierowanym, świadczenie własnych lub zapewnienie obcych usług transportowych oraz wypożyczania drobnego sprzętu budowlanego.
§  15.
Przepisy §§ 2, 12, 13 i 14 stosuje się odpowiednio do budownictwa mieszkaniowego ludności rolniczej.
§  16.
Koordynację rozwoju budownictwa jednorodzinnego dla ludności nierolniczej powierza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, a dla ludności rolniczej Ministrowi Rolnictwa.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024