Zasady rozliczania i ewidencji kosztów eksploatacji wspólnych obiektów w okresie czasowego niepełnego ich wykorzystania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 sierpnia 1970 r.
w sprawie zasad rozliczania i ewidencji kosztów eksploatacji wspólnych obiektów w okresie czasowego niepełnego ich wykorzystania.

Na podstawie § 19 ust. 3 uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1969 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji oraz realizacji inwestycji towarzyszących i wspólnych (Monitor Polski Nr 31, poz. 227) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy zawieraniu umów i ustalaniu zasad odpłatności z tytułu eksploatacji wspólnego obiektu w okresie niepełnego jego wykorzystania przez wszystkich współinwestorów należy kierować się następującymi zasadami:
1)
Ogół kosztów eksploatacji wspólnego obiektu dzieli się na koszty stałe i koszty zmienne. Do kosztów stałych zalicza się w szczególności koszty utrzymania wspólnego obiektu, jak np. koszty amortyzacji, konserwacji i dozoru, oraz koszty stałej jego obsługi, jak np. płace pracowników stałych wraz z narzutami z tytułu ubezpieczeń społecznych. Pozostałe koszty, nie zaliczone w umowie do kosztów stałych, traktuje się jako koszty zmienne. Rodzaje kosztów stałych określają strony w umowie w zależności od rodzaju eksploatowanego obiektu i świadczonych usług.
2)
Planowane koszty stałe dzieli się między wszystkich współinwestorów zarówno korzystających, jak i czasowo nie korzystających z obiektu wspólnego - proporcjonalnie do ich udziałów w kosztach budowy wspólnego obiektu.
3)
Planowane koszty zmienne dzieli się tylko między współinwestorów korzystających z obiektu wspólnego. Stawkę jednostkową kosztów zmiennych ustala się w drodze podziału planowanej sumy tych kosztów przez planowane usługi na rzecz współinwestorów.
4)
Współinwestorzy pokrywają opłaty na rzecz administratora obiektu w wysokości udziału w kosztach stałych oraz iloczynu rzeczywiście wykonanych usług i planowanej stawki kosztów zmiennych, powiększonych o 5% narzut zysku dla administratora obiektu wspólnego.
5)
Strony mogą umówić się, że przedmiotem rozliczeń według zasad określonych w pkt 1-4 będą koszty rzeczywiste.
2.
Zasady rozliczeń określone w ust. 1 mają zastosowanie do momentu rozpoczęcia użytkowania wspólnego obiektu przez wszystkich współinwestorów w zakresie (stopniu wykorzystania obiektu) przewidzianym w umowie o budowę obiektu wspólnego. Począwszy od tego momentu współinwestorzy uiszczają na rzecz administratora obiektu opłaty określone w § 27 ust. 2 uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1969 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji oraz realizacji inwestycji towarzyszących i wspólnych (Monitor Polski Nr 31, poz. 227), to jest według cen obowiązujących w danej miejscowości, a w razie braku takich cen - opłaty ustalone na podstawie planowej kalkulacji kosztów z 5% narzutem zysku dla administratora obiektu.
3.
Użytkownicy obiektu wspólnego, którzy nie uczestniczyli w kosztach jego budowy, ponieważ nie są współinwestorami, uiszczają na rzecz administratora obiektu opłaty określone w § 27 ust. 2 uchwały Rady Ministrów wymienionej w ust. 2. Do czasu rozpoczęcia użytkowania obiektu przez wszystkich współinwestorów dochody z tytułu tych opłat, w części przekraczającej sumę kosztów zmiennych objętych stawką opłaty, zmniejszają wysokość kosztów stałych, podlegających pokryciu przez współinwestorów (ust. 1 pkt 2).
§  2.
Administrator obiektu zalicza należne od współużytkowników opłaty za korzystanie z wspólnego obiektu jako sprzedaż usług.
§  3.
Współużytkownicy obiektu wspólnego obciążają należnymi administratorowi obiektu opłatami koszty tej działalności, której użytkowany obiekt służy. Jeżeli jednak współużytkownicy obiektu wspólnego, będący równocześnie współinwestorami, nie rozpoczęli jeszcze działalności eksploatacyjnej, wówczas należnymi administratorowi obiektu opłatami obciążają koszty działalności inwestycyjnej. Koszty te podlegają rozliczeniu jako koszty inwestycji bez efektu gospodarczego w trybie określonym w § 8 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 1970 r. w sprawie klasyfikacji i rozliczania kosztów inwestycji w jednostkach państwowych (Monitor Polski Nr 11, poz. 94).
§  4.
Opłaty za użytkowanie wspólnego obiektu rozliczone przed wejściem w życie zarządzenia w sposób inny od określonego w zarządzeniu nie podlegają przekwalifikowaniu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024