Ogólne warunki umów sprzedaży złomu w obrocie krajowym między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 28 lipca 1970 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży złomu w obrocie krajowym między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego i § 1 ust. 1 pkt 3 i § 2 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 i z 1969 r. Nr 36, poz. 270) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży złomu w obrocie krajowym między przedsiębiorstwami podległymi Centrali Gospodarki Złomem "Centrozłom" a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej, w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
2.
Złomem w rozumieniu zarządzenia są surowce wtórne wymienione w załączniku nr 2 lp. 1 do zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 17 czerwca 1967 r. o ustaleniu wykazu surowców wtórnych podlegających zagospodarowaniu oraz wykazu jednostek upoważnionych do skupu tych surowców (Monitor Polski Nr 37, poz. 185).
§  2.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się ogólne warunki umów sprzedaży, stanowiące załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276, z 1967 r. Nr 6, poz. 29 i z 1969 r. Nr 36, poz. 285).
§  3.
1.
Do umów sprzedaży zawartych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276, z 1967 r. Nr 6, poz. 29 i z 1969 r. Nr 36, poz. 285), z zastrzeżeniem przepisu ust. 2.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży, ustalone niniejszym zarządzeniem, stosuje się do zobowiązań wynikłych z umów sprzedaży zawartych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie w 30 dni po ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW I SPRZEDAŻY ZŁOMU W OBROCIE KRAJOWYM POMIĘDZY PRZEDSIĘBIORSTWAMI PODLEGŁYMI CENTRALI GOSPODARKI ZŁOMEM "CENTROZŁOM" A INNYMI JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Rozdział  1.

Zawieranie umów.

§  1.
1.
Obrót złomem odbywa się przez Centralę Gospodarki Złomem "Centrozłom", nazywaną dalej w skrócie "Centrozłomem", oraz przez podległe jej przedsiębiorstwa.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane do gromadzenia i odsprzedaży złomu zgłaszają posiadany złom do sprzedaży przedsiębiorstwom podległym Centrali Gospodarki Złomem, wskazanym w cennikach, katalogach lub w innych publikacjach.
3.
Zamówienia na zakup złomu składa się w "Centrozłomie", który po ich przyjęciu przesyła je do wykonania właściwym podległym przedsiębiorstwom.
4.
Jeżeli podległe "Centrozłomowi" przedsiębiorstwo samo nie zawrze umowy ze zgłaszającym lub kupującym, obowiązane jest wskazać inną jednostkę właściwą do zawarcia umowy. Z chwilą zawarcia umowy przez wskazaną jednostkę przedsiębiorstwo podległe "Centrozłomowi" zwolnione zostaje od zawarcia tej umowy ze zgłaszającym lub zamawiającym. W przeciwnym razie ma zastosowanie przepis art. 391 Kodeksu cywilnego.
§  2.
1.
Zgłoszenie złomu do sprzedaży przez jednostkę wymienioną w § 1 ust. 2 właściwemu przedsiębiorstwu podległemu "Centrozłomowi" powinno nastąpić najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym terminem zgromadzenia ilości złomu kwalifikującej się do wysyłki.
2.
Jeżeli właściwe przedsiębiorstwo "Centrozłomu" samo nie zawrze umowy, obowiązane jest nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania zgłoszenia zawiadomić o tym zgłaszającego i wskazać nie później niż w terminie dalszych 30 dni jednostkę właściwą do zawarcia umowy ze zgłaszającym.
3.
Trzydziestodniowy termin do wskazania jednostki właściwej do zawarcia umowy, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony przez przedsiębiorstwo "Centrozłomu" do 6 miesięcy, gdy przedmiotem zgłoszenia jest złom trudnozbywalny ze względu na jego rodzaj, kształt, skład chemiczny itp.
§  3.
1.
Jeżeli właściwe przedsiębiorstwo "Centrozłomu", które otrzymało zamówienie na zakup złomu, samo nie zawrze umowy, obowiązane jest nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia wskazać jednostkę właściwą do zawarcia umowy, przesyłając jej odpowiednią dyspozycję wysyłkową, oraz zawiadomić o tym zamawiającego.
2.
Niezgłoszenie do dyspozycji wysyłkowej zastrzeżeń przez strony w terminie 14 dni od daty otrzymania dyspozycji oraz zawiadomienia uważa się za zawarcie umowy na warunkach określonych w dyspozycji.

Rozdział  2.

Wydanie złomu.

§  4.
Sprzedawca wydając złom kupującemu wskazanemu w dyspozycji wysyłkowej ma obowiązek wysłać - niezależnie od zawiadomienia kupującego (awiza) - najpóźniej w dniu następnym listem poleconym do przedsiębiorstwa "Centrozłomu", które udzieliło dyspozycji wysyłkowej, zawiadomienie o wydaniu złomu.
§  5.
1.
Ciężar przesyłki zadeklarowany w liście przewozowym i potwierdzony przez przewoźnika, a zaokrąglony przy przesyłkach wagonowych złomu stalowego niestopowego i żeliwnego do pełnych 100 kg (do 50 kg w dół, a powyżej 50 kg w górę), jest podstawą do rozliczenia przesyłki.
2.
W razie odmowy zważenia przesyłki przez przewoźnika, sprzedawca wykaże w liście przewozowym ciężar przesyłki, podając w specyfikacji, o której mowa w § 6 ust. 1, sposób jego ustalenia.
3.
Jeżeli kupujący stwierdził różnicę między ustalonym przez niego ciężarem a ciężarem wykazanym w liście przewozowym przez sprzedawcę, przy czym różnica ta nie jest wynikiem ubytku w czasie przewozu, prześle sprzedawcy w terminie do 5 dni od daty otrzymania przesyłki odpis dokumentu stwierdzającego ustalony ciężar oraz protokół kolejowy albo w razie odmowy sporządzenia przez kolej takiego protokołu - protokół wewnętrzny. W razie niespełnienia tego obowiązku przez kupującego podstawę rozliczenia stanowi ciężar wykazany przez sprzedawcę.
4.
W wypadkach określonych w ust. 3 kupujący i sprzedawca powinni podjąć próbę wyjaśnienia powstałych różnic wagowych. Jeżeli różnice te są znaczne lub się powtarzają, czynności tych należy dokonywać przy udziale jednostek nadrzędnych.
§  6.
1.
Sprzedawca złomu obowiązany jest dla każdej przesyłki złomu sporządzić specyfikację określającą nazwę i adres sprzedawcy, jakość i ilość złomu oraz ilość i postać zawartego w nim zanieczyszczenia. Specyfikację tę należy dołączyć do listu przewozowego, zamieszczając w nim jednocześnie w rubryce "Oświadczenie nadawcy" adnotację: "Dołączono specyfikację zadeklarowanego złomu".
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do przesyłek drobnicowych.
3.
W liście przewozowym, wystawionym na każdą przesyłkę złomu, sprzedawca obowiązany jest zamieścić w rubryce "Nazwa towaru" następującą adnotację: "Złom wolny od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych". Ponadto każdy wagon ze złomem powinien być zaopatrzony w nalepki ("okartkowanie") z widocznym napisem "wolne od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych".
§  7.
W razie niezałączenia do przesyłki (drobnicowej lub w wagonie krytym) specyfikacji, o której mowa w § 6, lub nie wpisania jej do listu przewozowego, obowiązuje klasyfikacja jakości złomu przeprowadzona przez kupującego komisyjnie, a sprzedawca płaci na rzecz kupującego karę umowną, przewidzianą w § 12.

Rozdział  3.

Odbiór złomu.

§  8.
1.
W wypadku określonym w § 7 kupujący prześle listem poleconym sprzedawcy oraz przedsiębiorstwu "Centrozłomu", które udzieliło dyspozycji wysyłkowej (§ 3 ust. 1), w ciągu 10 dni od daty otrzymania przesyłki, protokół komisyjnego ustalenia jakości przyjętego złomu. Obowiązek ten dotyczy przesyłek wszystkich kategorii złomu.
2.
W razie nie przesłania protokołu w terminie ustalonym w ust. 1 obowiązuje klasyfikacja sprzedawcy podana w fakturze.
§  9.
1.
Gdy kupujący twierdzi, że dostarczony złom posiada wady:
a)
ze względu na skład chemiczny,
b)
z innych względów (postać fizyczna, wymiary itp.), a sprzedawca temu zaprzeczy lub nie udzielił odpowiedzi w ciągu 48 godzin, kupujący powinien zwrócić się w wypadku określonym pod a) do właściwej instytucji (np. politechniki, uniwersytetu, Instytutu Metalurgii Żelaza, Instytutu Metali Nieżelaznych itp.), a w wypadku określonym pod b) do przedsiębiorstwa podległego "Centrozłomowi", jeżeli zaś sprzedawcą jest to przedsiębiorstwo - do Centrali Gospodarki Złomem "Centrozłom" - o przeprowadzenie ekspertyzy.
2.
Jeżeli zarzuty kupującego okażą się uzasadnione, koszty związane z ekspertyzą oraz przetrzymaniem przesyłki złomu ponosi sprzedawca.
3.
Kupujący nie może odmówić przyjęcia przesyłki z powodu jej ciężaru mniejszego od określonego w dyspozycji wysyłkowej, jeżeli pod każdym innym względem odpowiada ona wymaganiom polskich norm lub warunkom podanym w dyspozycji wysyłkowej.

Rozdział  4.

Zmiana lub rozwiązanie umowy.

§  10.
1.
Kupujący, który odstąpił od umowy z powodu wad dostarczonego złomu lub zażądał innego złomu zamiast nieodpowiedniego, powinien złom postawić do dyspozycji sprzedawcy i wezwać go do niezwłocznego zadysponowania nim nie później niż w ciągu 3 dni od dnia doręczenia wezwania, zawiadamiając o tym przedsiębiorstwo "Centrozłomu", które udzieliło dyspozycji wysyłkowej.
2.
Jeżeli sprzedawca nie zadysponuje złomem w terminie, o którym mowa w ust. 1, kupujący może zwrócić złom na koszt sprzedawcy lub sprzedać go innej jednostce gospodarki uspołecznionej i żądać od sprzedawcy zapłacenia kar przewidzianych w § 13.
3.
Sprzedaż złomu innej jednostce gospodarki uspołecznionej może nastąpić tylko na podstawie zezwolenia przedsiębiorstwa "Centrozłomu", które udzieliło dyspozycji wysyłkowej.

Rozdział  5.

Kary umowne.

§  11.
Strona, która nie wykonała umowy lub wykonała ją nienależycie, zobowiązana jest do zapłaty drugiej stronie kar, przewidzianych w następnych paragrafach, bez względu na wysokość poniesionej przez nią szkody. Żądanie odszkodowania przewyższającego wysokość kar, o których mowa w § 13, nie jest dopuszczalne.
§  12.
W wypadku określonym w § 7 kara wynosi 50 zł.
§  13.
1.
Jeżeli w umowie nie ustalono kary umownej w innej wysokości:
1)
sprzedawca obowiązany jest zapłacić kupującemu kary umowne w wysokości:
a)
5% wartości złomu stali niestopowej i żeliwa, a 2% wartości złomu stali stopowej, złomu metali nieżelaznych i ich stopów oraz odpadów metalurgicznych metali nieżelaznych i ich stopów, w razie gdy kupujący odstąpił od umowy z winy sprzedawcy,
b)
50% stawek wymienionych pod lit. a) w razie przyjęcia złomu niezgodnego z normą lub umową,
c)
0,02% wartości złomu postawionego przez kupującego do dyspozycji sprzedawcy za każdy dzień zwłoki w zadysponowaniu tym złomem,
d)
0,02% wartości złomu dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki,
e)
50 zł za każdy dzień zwłoki w wysyłce faktury powyżej 30 dni, a 100 zł za każdy dzień zwłoki powyżej 40 dni.
f)
0,02% wartości złomu za każdy dzień zwłoki w zawiadomieniu kupującego, czy sprzedawca uznaje, czy też nie uznaje reklamacji.
2.
Kupujący obowiązany jest zapłacić sprzedawcy kary umowne w wysokości:
a)
5% wartości złomu stali niestopowej i żeliwa, a 2% wartości złomu stali stopowej oraz złomu i odpadów metalurgicznych metali nieżelaznych w razie odstąpienia od umowy przez sprzedawcę z winy kupującego,
b)
0,02% wartości złomu za każdy dzień zwłoki w razie opóźnienia przyjęcia złomu,
c)
5% wartości opakowania zwrotnego za każdy dzień spóźnienia jego zwrotu w wysokości łącznej jednak nie wyższej niż 2-krotna wartość tego opakowania.
3.
Ogólna kwota kar za zwłokę nie może przekroczyć 10% wartości złomu.
§  14.
W sprawach kar umownych nie mają zastosowania przepisy o karach umownych, zawarte w §§ 49 ust. 1 i 2 oraz 51-54 ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276, z 1967 r. Nr 6, poz. 29 i z 1969 r. Nr 36, poz. 285).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024