Pozarynkowa sprzedaż materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 6 marca 1969 r.
w sprawie pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z r. 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 maja 1966 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów w zakresie sprzedaży przez placówki handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odbiorcami pozarynkowymi w rozumieniu zarządzenia są:
1)
jednostki gospodarki uspołecznionej (jednostki i zakłady budżetowe, przedsiębiorstwa państwowe i ich zjednoczenia, banki państwowe oraz inne państwowe jednostki organizacyjne, spółdzielnie i ich związki, kółka rolnicze i ich związki),
2)
organizacje społeczne dokonujące zakupów materiałów budowlanych na własne potrzeby i do własnego użytku w związku z prowadzoną działalnością, a nie do odsprzedaży.
§  3.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"przedsiębiorstwa handlowe" - rozumie się państwowe przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz przedsiębiorstwa spółdzielcze prowadzące handel detaliczny materiałami budowlanymi,
2)
"placówki handlu detalicznego" - rozumie się sklepy i składy jednostek określonych w pkt 1.
§  3.
1.
Materiały budowlane sprzedawane odbiorcom pozarynkowym przez placówki handlu detalicznego dzielą się na:
1)
materiały budowlane nie limitowane,
2)
materiały budowlane limitowane.
2.
W razie wyczerpania ustalonego limitu materiałów budowlanych placówka handlu detalicznego nie może dokonywać dalszej sprzedaży odbiorcom pozarynkowym.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania przy sprzedaży niewielkich ilości materiałów budowlanych w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach:
1)
państwowym gospodarstwom rolnym i innym jednostkom rolnictwa (instytucjom, zakładom doświadczalnym i naukowym prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa itp.) oraz zakładom doświadczalnym i naukowym prowadzącym działalność w zakresie leśnictwa, zaopatrującym się w drobne ilości detaliczne materiałów budowlanych w sieci podległej Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
2)
izbom porodowym, izbom chorych, żłobkom, przedszkolom, szkołom, sierocińcom, domom wychowawczym, domom starców oraz innym instytucjom opiekuńczym, rozporządzającym dotacjami z budżetu lub funduszami społecznymi,
3)
wytwórniom (pracowniom) filmowym, zakupującym materiały budowlane na produkcję rekwizytów, placówkom naukowo-badawczym na cele związane z wykonaniem prototypów oraz z prowadzeniem prac naukowo-badawczych.
§  4.
Odbiorcom pozarynkowym sprzedawane są materiały budowlane w ilościach zwyczajowo nabywanych w detalu. Przez określenie "zwyczajowo nabywanych" rozumie się sprzedaż niewielkich ilości detalicznych przeznaczonych na naprawy, remonty itp.
§  5.
Odbiorcy pozarynkowi przy wyborze oraz zakupie materiałów budowlanych powinni być traktowani na równi z konsumentami indywidualnymi i nie korzystają z dodatkowych uprawnień (tj. pierwszeństwa przy zakupie, rezerwowania towarów).
§  6.
Sprzedaż dla odbiorców pozarynkowych materiałów budowlanych prowadzą placówki handlu miejskiego (składy opałowe i materiałów budowlanych) oraz placówki handlu wiejskiego podległe Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i inne placówki handlu detalicznego wyznaczone przez właściwe do spraw handlu organy prezydiów rad narodowych.
§  7.
1.
W handlowej sieci detalicznej mogą zaopatrywać się w materiały budowlane z pominięciem warunków wymienionych w § 3 ust. 2 i § 4:
1)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne,
2)
kółka rolnicze, lecz wyłącznie w materiały budowlane przeznaczone na prace wykonywane systemem gospodarczym dla:
a)
indywidualnych rolników,
b)
potrzeb własnych.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy spółdzielni usługowo-wytwórczych kółek rolniczych.
§  8.
Zakupu materiałów budowlanych z puli rynkowej określonej limitami dla odbiorców pozarynkowych mogą dokonywać w pierwszej kolejności ci odbiorcy pozarynkowi, którzy nie są zaopatrywani za pośrednictwem swoich jednostek z puli zaopatrzenia materiałowego (centralnego lub terenowego).
§  9.
Wykaz materiałów budowlanych objętych limitowaną sprzedażą i maksymalny limit sprzedaży pozarynkowej dla poszczególnych województw ustala Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  10.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w zależności od sytuacji rynkowej województwa może obniżyć ustalone limity sprzedaży pozarynkowej materiałów budowlanych z puli rynkowej.
2.
Wydziały handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) dokonują rozdziału przysługujących dla województwa limitów między poszczególne powiaty (miasta stanowiące powiaty) w wysokościach zróżnicowanych w porozumieniu z wojewódzkimi organizacjami handlu detalicznego. O dokonanym podziale limitów powiadamiają one prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty).
3.
Właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych rad narodowych dokonują rozdziału przysługujących dla powiatu limitów materiałów budowlanych między poszczególne gromady, osiedla i miasta nie stanowiące powiatów w wysokościach zróżnicowanych, w porozumieniu z powiatowymi organizacjami handlu. O dokonanym podziale limitów powiadamiają one prezydia gromadzkich, osiedlowych i miejskich rad narodowych.
4.
Wydziały handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych, o których mowa w ust. 2, obowiązane są jednocześnie zawiadamiać o ustalonych limitach właściwe organy kontroli dla umożliwienia prowadzenia systematycznej kontroli ich przestrzegania.
5.
Ilości materiałów budowlanych przypadające dla poszczególnych powiatów i miast stanowiących powiaty nie mogą w sumie przekraczać ilości materiałów budowlanych określonych maksymalnymi limitami dla danego województwa.
§  11.
Sprzedaż odbiorcom pozarynkowym materiałów budowlanych w ramach limitów odbywa się na podstawie składanych przez nich zamówień na drukach powszechnego użytku i tylko w razie niemożności nabycia tych materiałów z puli zaopatrzeniowej we właściwej wojewódzkiej centrali materiałów budowlanych lub innej jednostce zbytu. Fakt niemożności nabycia materiałów budowlanych w tych jednostkach powinien być przez nie potwierdzony na zamówieniu. Potwierdzenie odmowy nie obowiązuje odbiorców wymienionych w § 3 ust, 3.
§  12.
1.
Placówki handlu detalicznego prowadzące sprzedaż odbiorcom pozarynkowym wystawiają na sprzedane materiały budowlane rachunki na drukach powszechnego użytku.
2.
Odbiorca otrzymuje oryginał rachunku; jedną kopię rachunku placówka handlu detalicznego przekazuje przedsiębiorstwu handlowemu, a drugą zachowuje w kopiale rachunków.
3.
Formularze rachunków dostarczanych placówkom handlu detalicznego przez przedsiębiorstwa powinny być ponumerowane.
§  13.
Placówki handlu detalicznego dokonujące sprzedaży materiałów budowlanych prowadzą na podstawie kopii rachunków rejestr sprzedaży pozarynkowej, zawierający następujące dane:
1)
liczbę porządkową, datę rachunku oraz nazwę i adres odbiorcy,
2)
ilość sprzedanych materiałów budowlanych limitowanych z podziałem na asortymenty i w jednostkach miar przyjętych w sprawozdawczości Głównego Urzędu Statystycznego,
3)
narastającą ilość sprzedaży pozarynkowej od początku miesiąca i kwartału.
§  14.
W celu wzmożenia kontroli prawidłowości pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych z puli rynkowej zobowiązuje się:
1)
zarządy gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i jednostki miejskiego handlu detalicznego do comiesięcznej analizy pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych i - w razie stwierdzenia nieprawidłowości - do wyciągania odpowiednich wniosków,
2)
jednostki bezpośrednio nadrzędne nad organizacjami handlu detalicznego do podejmowania środków przeciwdziałających nieuzasadnionym przekroczeniom limitów w oparciu o obowiązującą sprawozdawczość i wyrywkową kontrolę.
§  15.
Właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty) i wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych w oparciu o sprawozdawczość dokonują raz na kwartał oceny kształtowania się sprzedaży pozarynkowej materiałów budowlanych i prawidłowości stosowania niniejszego zarządzenia przez przedsiębiorstwa handlowe.
§  16.
W zarządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 sierpnia 1966 r. w sprawie pozarynkowej sprzedaży artykułów jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 46, poz. 232) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 po wyrazach "ustala Minister Handlu Wewnętrznego" skreśla się wyrazy "z tym, że listę limitowanych materiałów budowlanych Minister Handlu Wewnętrznego ustala w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych",
2)
w § 12 po wyrazie "handlowej" skreśla się wyrazy "materiały budowlane i",
3)
w § 13 ust. 1 skreśla się zdanie drugie,
4)
dodaje się § 16a w brzmieniu:

"§ 16a. Zarządzenie nie dotyczy sprzedaży materiałów budowlanych.".

§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.15.114

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pozarynkowa sprzedaż materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego.
Data aktu: 06/03/1969
Data ogłoszenia: 12/04/1969
Data wejścia w życie: 12/04/1969