Wydatki reprezentacyjne przedsiębiorstw i zjednoczeń.

UCHWAŁA Nr 274
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1968 r.
w sprawie wydatków reprezentacyjnych przedsiębiorstw i zjednoczeń.

Na podstawie art. 9 i 25 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa, zjednoczenia i inne państwowe jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego mogą ponosić wydatki o charakterze reprezentacyjnym określone w zarządzeniu Ministra Finansów.
2.
Na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego lub Ministra Żeglugi Minister Finansów może ustalić dla tych resortów wydatki inne niż wymienione w zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1; wydatki te będą finansowane w granicach limitu, o którym mowa w §§ 3 i 4.
3.
Dokonywanie innych wydatków reprezentacyjnych aniżeli wymienione w ust. 1 lub ustalone w trybie ust. 2 jest niedopuszczalne.
4.
Wydatki określone w ust. 1 i 2 nie mogą przewyższać limitu ustalonego przez jednostkę nadrzędną zgodnie z przepisami §§ 3 i 4. Poza limitem można dokonywać wydatków reprezentacyjnych związanych z podejmowaniem przez przedsiębiorstwo (zjednoczenie) osób przybyłych z zagranicy na zaproszenie Rządu lub członków Rządu dokonane na zasadach określonych odrębnymi przepisami. Poniesione z tego tytułu wydatki powinny być refundowane z odpowiednich środków jednostek organizujących pobyt zaproszonych osób w przedsiębiorstwie (zjednoczeniu).
§  2.
1.
Łączna suma funduszu dyspozycyjnego, ustalonego na podstawie uchwały nr 247 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1960 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystywania funduszu dyspozycyjnego, a przysługującego na dzień wejścia w życie niniejszej uchwały przedsiębiorstwom rozliczającym się z budżetem centralnym i zjednoczeniom tych przedsiębiorstw określonego resortu, stanowi limit resortowy wydatków reprezentacyjnych w latach następnych.
2.
Łączna suma funduszu dyspozycyjnego ustalonego na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1, a przysługującego na dzień wejścia w życie niniejszej uchwały wszystkim zjednoczeniom przedsiębiorstw terenowych na obszarze województwa, stanowi limit wojewódzki wydatków reprezentacyjnych w latach następnych.
§  3.
1.
W ramach resortowego limitu wydatków reprezentacyjnych (§ 2 ust. 1) ministerstwa ustalają limit tych wydatków:
1)
łącznie dla przedsiębiorstw zgrupowanych w poszczególnych zjednoczeniach,
2)
dla central zjednoczeń,
3)
dla przedsiębiorstw bezpośrednio podległych ministrom.
2.
W ramach limitu określonego w trybie ust. 1 pkt 1 centrale zjednoczeń ustalają limit wydatków reprezentacyjnych dla poszczególnych przedsiębiorstw.
3.
Dyrektorzy przedsiębiorstw wielozakładowych mogą wydzielić dla zakładów określoną część limitu wydatków reprezentacyjnych przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
W ramach wojewódzkiego limitu wydatków reprezentacyjnych (§ 2 ust. 2) prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają limit tych wydatków dla zjednoczeń przedsiębiorstw terenowych. Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może również ustalić limit wydatków reprezentacyjnych dla większych przedsiębiorstw terenowych nie zgrupowanych w zjednoczeniach, jeżeli z działalnością tych przedsiębiorstw związana jest konieczność ponoszenia tego rodzaju wydatków.
2.
W wypadkach uzasadnionych rozmiarami i charakterem działalności niektórych przedsiębiorstw terenowych zjednoczenie może wydzielić dla nich określoną część limitu ustalonego w trybie ust. 1.
§  5.
Ustalenie limitu wydatków reprezentacyjnych (§§ 3 i 4) powinno być dokonane równocześnie z ustaleniem wskaźników i norm finansowych dla opracowania planów techniczno-ekonomicznych.
§  6.
Ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz centrale zjednoczeń rozliczających się z budżetem centralnym powinny wydzielać rezerwę w wysokości co najmniej 5% limitu wydatków reprezentacyjnych (§ 2, § 3 ust. 1 i § 4), którą przeznacza się na niezbędne zwiększenie w ciągu roku limitu podległych jednostek oraz na przyznanie limitu nowo powstałym przedsiębiorstwom (zjednoczeniom).
§  7.
W razie zmian podporządkowania zjednoczeń (przedsiębiorstw) następują odpowiednie zwiększenia i zmniejszenia limitów, o których mowa w § 2 oraz § 3 ust. 1.
§  8.
Minister Finansów może zwiększyć resortowy limit wydatków reprezentacyjnych na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego (innego właściwego ministra) w razie znacznego rozszerzenia bezpośrednich kontaktów przedsiębiorstw handlu zagranicznego (przedsiębiorstw posiadających uprawnienia w zakresie handlu zagranicznego lub świadczących usługi dla zagranicy) z zagranicznymi kontrahentami.
§  9.
Wydatki reprezentacyjne dokonane z naruszeniem przepisów niniejszej uchwały powinny być przypisane do zwrotu osobom, które je spowodowały.
§  10.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym prowadzącym działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstw ustalenie w porozumieniu z Ministrem Finansów zasad finansowania wydatków o charakterze reprezentacyjnym zgodnie z przepisami niniejszej uchwały. Zasady te powinny przewidywać ograniczenie wydatków reprezentacyjnych oraz finansowanie ich przez centralne (okręgowe) organizacje spółdzielcze i zarządy organizacji społecznych, a jedynie w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach - przez określone spółdzielnie i przedsiębiorstwa.
§  11.
Ilekroć w uchwale mowa jest:
1)
o ministerstwach, należy przez to rozumieć również urzędy centralne,
2)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
o zjednoczeniach, należy przez to rozumieć również inne jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego, grupujące przedsiębiorstwa państwowe,
4)
o przedsiębiorstwach, należy przez to rozumieć również inne jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego.
§  12.
Traci moc uchwała nr 247 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1960 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystywania funduszu dyspozycyjnego.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024