Zasady i tryb kierowania do pracy żołnierzy zwolnionych z wojskowej służby zawodowej.

ZARZĄDZENIE Nr 34
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 kwietnia 1964 r.
w sprawie zasad i trybu kierowania do pracy żołnierzy zwolnionych z wojskowej służby zawodowej.

Na podstawie art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5 i z 1963 r. Nr 50, poz. 277) i art. 97 ust. 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 36, poz. 164, z 1959 r. Nr 14, poz. 75, z 1961 r. Nr 6, poz. 39 i z 1963 r. Nr 50, poz. 277) oraz w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 29 marca 1963 r. o służbie wojskowej chorążych Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 15, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Oficerów, chorążych i podoficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej, zwanych w dalszym ciągu "żołnierzami", którzy nie ukończyli: mężczyźni 55 lat życia, a kobiety 50 lat życia i nie zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów, kieruje się na ich wniosek do pracy w organach administracji państwowej, przedsiębiorstwach, zakładach lub instytucjach, zwanych w dalszych przepisach "zakładami pracy".
2.
Żołnierze mają pierwszeństwo w przyjęciu do służby lub pracy w Milicji Obywatelskiej, w organach terenowej obrony przeciwlotniczej, w organach ochrony kolei, w Straży Przemysłowej i innych strażach oraz w organizacjach o charakterze obronnym.
§  2.
1.
Wniosek o skierowanie do pracy żołnierz powinien zgłosić do wojskowego komendanta rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia zwolnienia z wojskowej służby zawodowej.
2.
Żołnierz zamieszkały na terenie miasta stanowiącego siedzibę wojewódzkiej rady narodowej lub miasta wyłączonego z województwa składa wniosek o skierowanie do pracy do właściwego wojskowego komendanta wojewódzkiego.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, wojskowy komendant rejonowy (wojewódzki) kieruje niezwłocznie do organu zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
§  3.
1.
Organy zatrudnienia prezydiów rad narodowych obowiązane są kierować do pracy żołnierzy w pierwszej kolejności oraz dołożyć starań, aby proponowana praca w miarę możliwości odpowiadała kwalifikacjom oraz zawodowemu i ogólnemu przygotowaniu zainteresowanego, a także zapewniała mu wynagrodzenie zbliżone do wysokości uposażenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku w wojsku.
2.
Zakład pracy obowiązany jest przyjąć do pracy żołnierza, stosownie do jego kwalifikacji zawodowych, po przedstawieniu przez niego skierowania do pracy, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Organ zatrudnienia prezydium rady narodowej może odmówić ponownego skierowania do pracy, jeżeli zainteresowany bez uzasadnionych powodów nie podjął pracy, do której został skierowany.
2.
O decyzji ostatecznej, odmawiającej skierowania do pracy z przyczyny określonej w ust. 1, kierownik organu zatrudnienia zawiadamia niezwłocznie właściwego wojskowego komendanta rejonowego (wojewódzkiego).
§  5.
1.
Żołnierzom, którzy znajdą pracę bez pośrednictwa organu zatrudnienia i zgłoszą się do organu zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej o udzielenie skierowania, organ ten obowiązany jest wydać odpowiednie skierowanie.
2.
Organy zatrudnienia prezydiów rad narodowych nie powinny kwestionować przypadków zatrudnienia przez zakłady pracy żołnierzy bez skierowania.
§  6.
1.
Żołnierzy należy zatrudniać w miejscu ich zamieszkania lub w bezpośredniej bliskości, jeżeli do miejsca pracy istnieje dogodny dojazd publicznymi środkami komunikacji.
2.
Za zgodą zainteresowanego można zatrudnić żołnierza również w miejscowości innej niż określona w ust. 1 pod warunkiem przydzielenia mu w tej miejscowości lokalu mieszkalnego według obowiązujących norm.
3.
Przydziału lokalu mieszkalnego dokonuje zakład pracy, w którym żołnierz został zatrudniony, a jeżeli zakład pracy nie ma możliwości przydzielenia lokalu w zakładowym domu mieszkalnym - lokal przydziela prezydium właściwej rady narodowej na podstawie ogólnie obowiązujących zasad przydziału lokali mieszkalnych. Przydziału lokalu należy dokonać bezpośrednio po zgłoszeniu się żołnierza do pracy, nie później niż w ciągu jednego roku od dnia przystąpienia do pracy.
§  7.
1.
W razie nieskierowania żołnierza do pracy w ciągu jednego miesiąca od dnia otrzymania wniosku o zatrudnienie kierownik organu zatrudnienia po uzyskaniu zgody przewodniczącego prezydium rady narodowej obowiązany jest zawiadomić pisemnie wojskowego komendanta rejonowego (wojewódzkiego) o niemożności skierowania żołnierza do pracy.
2.
Zawiadomienie wojskowego komendanta rejonowego (wojewódzkiego) o niemożności skierowania żołnierza do pracy w terminie określonym w ust. 1 nie zwalnia organu zatrudnienia od obowiązku zatrudnienia żołnierza w najbliższym okresie, z wyjątkiem przypadku określonego w § 4.
§  8.
Podjęcie pracy na podstawie skierowania organu zatrudnienia prezydium rady narodowej, wydanego w trybie przepisów niniejszego zarządzenia, stanowi podstawę do zaliczenia zainteresowanemu okresu służby wojskowej do okresu zatrudnienia w zakresie uprawnień przewidzianych w art. 66 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych lub w art. 98 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych, chociażby nastąpiło po upływie 6 miesięcy od dnia zwolnienia go z wojskowej służby zawodowej, jeżeli zainteresowany zgłosił wniosek o skierowanie do pracy w terminie określonym w § 2 ust. 1.
§  9.
Żołnierze mają pierwszeństwo w kierowaniu na praktykę lub szkolenie zawodowe organizowane przez zakład pracy.
§  10.
1.
Jeżeli zostanie rozwiązany stosunek pracy z osobami wymienionymi w § 1 ust. 1, które otrzymują zaopatrzenie z tytułu wysługi lat przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, a osoby te zamierzają nadal pracować, podlegają one ponownemu skierowaniu do pracy na zasadach i w trybie określonych w §§ 1-7 i 9, chyba że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło bez wypowiedzenia z winy pracownika lub wskutek dokonanego przez niego wypowiedzenia.
2.
Wniosek o skierowanie do pracy osoba, o której mowa w ust. 1, powinna zgłosić do wojskowego komendanta rejonowego (wojewódzkiego) nie później niż w ciągu 14 dni po wypowiedzeniu jej umowy o pracę, podając we wniosku termin, w którym nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.
3.
Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu przedłużającej się choroby lub usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn, wniosek o skierowanie do pracy powinien być zgłoszony w ciągu 30 dni od ustania przyczyny, która spowodowała rozwiązanie stosunku pracy.
§  11.
1.
Przepis § 10 ust. 1 stosuje się również do osób, które wypowiedziały umowę o pracę przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy wskutek tego wypowiedzenia następuje po dniu wejścia w życie zarządzenia.
2.
Przepisy zarządzenia, z wyjątkiem § 8, mają odpowiednie zastosowanie także do osób zwolnionych z wojskowej służby zawodowej przed dniem wejścia w życie zarządzenia, które:
1)
otrzymują zaopatrzenie emerytalne z tytułu wysługi lat na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, a nie pracują zarobkowo w dniu wejścia w życie zarządzenia oraz
2)
po zwolnieniu z wojskowej służby zawodowej nie podjęły jeszcze pracy zarobkowej, chociażby nawet nie nabyły prawa do zaopatrzenia emerytalnego.
3.
Osoby wymienione w ust. 1 i 2 oraz osoby, którym zakład pracy wypowiedział umowę o pracę przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje po dniu wejścia w życie zarządzenia, powinny zgłosić wniosek o skierowanie do pracy w terminie do dnia 30 czerwca 1964 r.
§  12.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej wydaje szczegółowe wytyczne w sprawie kierowania do pracy i zatrudniania żołnierzy.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024