Planowanie i aktywizacja produkcji eksportowej przemysłu terenowego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 4 lipca 1963 r.
w sprawie planowania i aktywizacji produkcji eksportowej przemysłu terenowego.

W celu zapewnienia właściwego rozwoju produkcji eksportowej przemysłu terenowego, zapewnienia jej zbytu na rynkach zagranicznych, powiązania programu produkcji eksportowej z całością produkcji przemysłu terenowego i środkami postawionymi do dyspozycji tego przemysłu (w skali kraju i województwa), na podstawie § 1 pkt 5 i 20 oraz § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 171), jak również § 1 pkt 1 uchwały nr 53 Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1961 r. w sprawie określenia ram wykonywania przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów uprawnień organu naczelnego w stosunku do terenowych komisji planowania gospodarczego prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Właściwe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego w terminach przewidzianych do opracowania narodowego planu gospodarczego opracowują wstępne zapotrzebowanie na przewidziane w roku planowym dostawy eksportowe artykułów produkowanych i usług świadczonych przez jednostki objęte planem terenowym oraz przekazują je do właściwych ministerstw nadzorujących przemysł planowany terenowo.
2.
Wstępne zapotrzebowanie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać ilość i wartość dostaw ważniejszych asortymentów i usług oraz naświetlenie kierunków zbytu, wymagań rynków zagranicznych (zwłaszcza dla nowo proponowanych dostaw) itp. Wstępne zapotrzebowanie powinno być sporządzone na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
Ministerstwa nadzorujące przemysł terenowy opierając się na wytycznych Rady Ministrów oraz wstępnych zapotrzebowaniach (§ 1 ust. 1) opracowują według wzoru wymienionego w § 1 ust. 2 wytyczne w zakresie dostaw eksportowych w przekroju wojewódzkim, które wraz z naświetleniem kierunków zbytu i wymagań rynku przekazują nadzorowanym wojewódzkim organizacjom, właściwym wydziałom prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego w terminach przewidzianych w wytycznych dotyczących opracowania narodowego planu gospodarczego.
§  3.
1.
Właściwe wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkie organizacje przemysłu terenowego opracowują projekt planu dostaw eksportowych na podstawie wytycznych, o których mowa w § 2, według wzorów ustalonych w instrukcji do opracowania narodowego planu gospodarczego na dany rok i przedstawiają go do wstępnego zaopiniowania wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego.
2.
Wstępnie zaopiniowane przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego projekty planów dostaw eksportowych wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wojewódzkie organizacje przemysłu terenowego przesyłają do właściwych ministerstw nadzorujących przemysł planowany terenowo w terminie przewidzianym w instrukcji do opracowania narodowego planu gospodarczego na dany rok. Projekty planów dostaw eksportowych sporządzane przez wydziały przemysłu powinny być opracowywane w podziale na wojewódzkie organizacje drobnej wytwórczości.
3.
Wydziały przemysłu dokonują szacunku dostaw eksportowych zakładów rzemiosła i prywatnych przedsiębiorstw przemysłowych na podstawie zgłoszeń odpowiednich organizacji nadrzędnych.
§  4.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego dokonują zbiorczych zestawień wojewódzkiego projektu planu dostaw eksportowych na formularzach według wzorów zawartych w instrukcji do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na dany rok i wraz ze szczegółową analizą i wnioskami przedkładają je wraz z kompleksowym projektem terenowego planu gospodarczego prezydium wojewódzkiej rady narodowej do wstępnego zatwierdzenia.
§  5.
1.
Zatwierdzony wstępnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej projekt planu dostaw eksportowych właściwe wydziały prezydium przesyłają w odpowiednich wycinkach do właściwych ministerstw nadzorujących przemysł planowany terenowo.
2.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego przesyłają zatwierdzone wstępnie przez prezydia wojewódzkich rad narodowych projekty planu dostaw eksportowych do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Zespół Gospodarki Terenowej) w terminie przewidzianym w instrukcji do opracowania narodowego planu gospodarczego na dany rok.
§  6. 1
Komitet Drobnej Wytwórczości (przy ścisłej współpracy koordynowanych jednostek) i zainteresowane ministerstwa nadzorujące przemysł planowany terenowo uzgadniają otrzymane propozycje dostaw eksportowych z właściwymi przedsiębiorstwami handlu zagranicznego, opracowują zbiorczy projekt planu dostaw eksportowych z podziałem na wojewódzkie organizacje przemysłu terenowego, po czym uzgodniony projekt planu przesyłają do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministerstwa Handlu Zagranicznego w terminie ustalonym w instrukcji do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na dany rok. Komitet Drobnej Wytwórczości i zainteresowane ministerstwa nadzorujące przemysł planowany terenowo mogą wprowadzić we własnym zakresie w nadzorowanych przedsiębiorstwach obowiązek planowania produkcji eksportowej, wykonywanej w ramach kooperacji eksportowej.
§  7.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministerstwem Handlu Zagranicznego, Komitetem Drobnej Wytwórczości i innymi zainteresowanymi ministerstwami sporządza projekt planu w zakresie wartości dostaw eksportowych jednostek objętych planem terenowym w podziale na województwa i włącza go do ogólnego projektu narodowego planu gospodarczego.
§  8.
W celu właściwego skoordynowania w toku opracowywania planów zadań w zakresie dostaw eksportowych przemysłu terenowego z zamierzeniami przemysłu planowanego centralnie wojewódzkie komisje planowania gospodarczego, opierając się na materiałach otrzymywanych podczas opracowywania planów od jednostek objętych planowaniem centralnym oraz na materiałach sprawozdawczych z zakresu produkcji eksportowej planu centralnego, opracowują wnioski dla prezydium wojewódzkiej rady narodowej w zakresie:

- rozszerzenia lub usprawnienia kooperacji przemysłu terenowego z przemysłem kluczowym w zakresie produkcji eksportowej;

- przejmowania niektórych asortymentów produkcji bądź zbędnych urządzeń, maszyn i narzędzi z przedsiębiorstw przemysłu kluczowego do terenowego.

§  9.
1.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego w porozumieniu z właściwymi wydziałami prezydiów wojewódzkich rad narodowych powinny dążyć do aktywizacji produkcji eksportowej przemysłu terenowego przez:
1)
zapewnienie w pierwszej kolejności niezbędnego zaopatrzenia materiałowego na produkcję eksportową w ramach otrzymanych przydziałów;
2)
właściwe wykorzystanie miejscowych surowców i materiałów;
3)
inicjowanie nowej produkcji eksportowej;
4)
rozpatrywanie wniosków o doinwestowanie zakładów prowadzących produkcję eksportową i włączenie ich do projektów planów inwestycyjnych lub kierowanie tych wniosków do odpowiednich jednostek nadrzędnych w celu dofinansowania z posiadanych przez nie rezerw;
5)
inicjowanie budowy nowych obiektów przemysłowych dla potrzeb eksportu;
6) 2
stawianie wniosków w sprawie wytypowania zakładów, które mają produkować na eksport, oraz prowadzenie stale aktualizowanego rejestru tych zakładów; przy czym ustala się, że do zakładów eksportujących w rozumieniu niniejszego zarządzenia zalicza się zakład (biorący stały udział w eksporcie), w którym produkcja eksportowa wynosi średnio co najmniej 20% jego rocznej produkcji towarowej; za równoznaczną z produkcją eksportową należy uznać produkcję wykonywaną w ramach kooperacji eksportowej;
7)
stawianie wniosków co do specjalizacji zakładów dla potrzeb produkcji eksportowej w przemyśle terenowym oraz wniosków w zakresie kooperacji przemysłu terenowego i kluczowego, zwłaszcza zakładów znajdujących się na terenie danego województwa.
2.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego powinny nawiązać współpracę w zakresie aktywizacji eksportu z właściwymi instytutami naukowymi i wyższymi uczelniami, w szczególności położonymi na terenie danego województwa. Wnioski w tym zakresie, dotyczące jednostek planu terenowego, po zatwierdzeniu ich przez właściwe prezydium wojewódzkiej rady narodowej - wojewódzkie komisje planowania gospodarczego przesyłają właściwym wojewódzkim organizacjom przemysłu terenowego do realizacji. Wnioski dotyczące zakładów przemysłu kluczowego powinny być kierowane do właściwych zjednoczeń.
3.
Do merytorycznego opracowania zadań, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być wykorzystane w szczególności posiadane przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego bilanse zdolności produkcyjnych zakładów przemysłu kluczowego i terenowego oraz opracowane przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego bilanse i inne opracowania analityczne wiążące się z zagadnieniami produkcji.
§  10.
Dla zapewnienia rytmiczności realizacji planów dostaw eksportowych wojewódzkie komisje planowania gospodarczego:
1)
dokonują w oparciu o miesięczną sprawozdawczość kwartalnej oceny przebiegu realizacji tych planów i występują z odpowiednimi wnioskami w tym zakresie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
opracowują półroczną ocenę sytuacji w zakresie eksportu przemysłu terenowego w danym województwie, z jednoczesnym naświetleniem wybranych problemów eksportu przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym i przekazują ją Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Zespół Gospodarki Terenowej).
§  11.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczące ministerstw stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych, komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz centralnych związków spółdzielni. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw;
2)
wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego - należy przez to rozumieć również miejskie komisje planowania gospodarczego miast wyłączonych z województw;
3)
wojewódzkich organizacjach drobnej wytwórczości - należy przez to rozumieć:
a)
zjednoczenia przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego koordynowanego przez Komitet Drobnej Wytwórczości,
b)
wojewódzkie (okręgowe) związki spółdzielni,
c)
izby rzemieślnicze,
d)
delegatury wojewódzkie Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu,
e)
wojewódzkie zrzeszenia lub oddziały ogólnopolskich zrzeszeń prywatnego przemysłu;
4)
wojewódzkich organizacjach przemysłu terenowego - należy przez to rozumieć organizacje wymienione w pkt 3 oraz organizacje nadzorowane przez:
a)
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
b)
Ministerstwo Handlu Wewnętrznego,
c)
Ministerstwo Rolnictwa,
d)
Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich;
5)
jednostkach drobnej wytwórczości - należy przez to rozumieć:
a)
przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego zgrupowane w zjednoczeniach koordynowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości,
b)
spółdzielnie,
c)
przedsiębiorstwa organizacji społecznych,
d)
zakłady rzemieślnicze,
e)
prywatne przedsiębiorstwa przemysłowe;
6a) 3
dostawach eksportowych - należy przez to rozumieć dostawy na eksport artykułów produkowanych lub skupywanych przez jednostki objęte planem terenowym, jak również usługi świadczone przez te jednostki za pośrednictwem central handlu zagranicznego kontrahentom zagranicznym,
6b) 4
kooperacji eksportowej - należy przez to rozumieć dostawy i usługi eksportowe, wykonane przez jednostki objęte planem terenowym w ramach kooperacji eksportowej, które włączone są do masy towarowej zbywanej bezpośrednio centralom handlu zagranicznego; dla zaliczenia tych dostaw i usług do wartości planowanej kooperacji eksportowej konieczne jest stwierdzenie przez odbiorcę, że otrzymane artykuły przeznaczone są na eksport.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Artykuł Jednostka miary Ilość Cena w złotych krajowych Wartość w złotych krajowych Wartość w złotych dewizowych Orientacyjny termin dostawy Kierunki zbytu
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.65.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1965 r.
2 § 9 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.65.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1965 r.
3 § 11 pkt 6a według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.65.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1965 r.
4 § 11 pkt 6b dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.65.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1965 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024