Geologiczny nadzór nad prowadzeniem robót związanych z badaniami geologicznymi.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 9 stycznia 1963 r.
w sprawie geologicznego nadzoru nad prowadzeniem robót związanych z badaniami geologicznymi.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mowa jest o robotach bez bliższego określenia, należy przez nie rozumieć roboty wykonywane w terenie w związku z prowadzeniem badań geologicznych, określone w art. 1 ust. 2 prawa geologicznego.
§  2.
1.
Zadaniem geologicznego nadzoru nad robotami jest przestrzeganie zgodności wykonywania robót z zatwierdzonym projektem badań geologicznych i przeprowadzanie w czasie wykonywania tych robót badań niezbędnych do rozwiązania określonego w projekcie zadania geologicznego zgodnie z wymaganiami współczesnej wiedzy i techniki.
2.
Zadaniem geologicznego nadzoru jest w szczególności:
1)
czuwanie, żeby roboty były prowadzone zgodnie z zatwierdzonym projektem badań geologicznych, przede wszystkim co do miejsca wykonywania poszczególnych wyrobisk, zachowania kolejności wykonywania wyrobisk i metodyki wykonywania robót ze względu na zamierzony cel tych robót,
2)
korygowanie zatwierdzonego projektu badań geologicznych w dostosowaniu do bieżących wyników robót w granicach upoważnienia zawartego w decyzji o zatwierdzeniu tego projektu oraz występowanie z wnioskami o zmianę projektu, jeżeli warunki geologiczne stwierdzone w czasie robót zmianę taką uzasadniają,
3)
czuwanie nad przestrzeganiem ustalonej technologii robót, tak aby roboty mogły dać wyniki zapewniające realizację zadania geologicznego,
4)
przeprowadzanie badań, pomiarów i obserwacji geologicznych przewidzianych do wykonania w trakcie realizacji robót, z wyjątkiem badań specjalnych (w szczególności geofizycznych),
5)
współpraca w badaniach specjalnych (w szczególności w badaniach geofizycznych),
6)
nadzorowanie przewiercania serii złożowej i warstw wodonośnych,
7)
ustalanie sposobu zafiltrowania, próbnego pompowania i zamykania przewierconych poziomów wodonośnych w dostosowaniu do stwierdzonych w czasie robót warunków geologicznych,
8)
nadzorowanie prawidłowości konstrukcji filtra, zakładania filtra w otworze, próbnego pompowania oraz innych czynności mających istotne znaczenie dla wyniku badań geologicznych i ochrony środowiska,
9)
nadzorowanie pobierania urobku z wyrobisk i czuwanie nad jego zabezpieczeniem zgodnie z obowiązującymi przepisami,
10)
pobieranie z urobku próbek przeznaczonych do określonych badań,
11)
sporządzanie profilu litologicznego przewiercanych warstw i notowanie wszelkich spostrzeżeń geologicznych w czasie prowadzenia robót,
12)
ustalanie procentu uzyskanego rdzenia wiertniczego oraz kategorii przewierconych skał,
13)
wykonywanie innych czynności, które w myśl przepisów wydanych na podstawie prawa geologicznego należą do zadań nadzoru geologicznego w przedsiębiorstwie.
§  3.
1.
Zadania geologicznego nadzoru wykonują osoba odpowiedzialna za sporządzenie dokumentacji geologicznej w wyniku wykonanych robót (osoba dokumentująca) i technicy dozoru geologicznego.
2.
Technik dozoru geologicznego wykonuje zadania określone w § 2 pod kierownictwem i w granicach upoważnienia udzielonego mu przez osobę dokumentującą.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo geologiczne (art. 6 prawa geologicznego) obowiązane jest przed rozpoczęciem robót wyznaczyć dla zadania geologicznego osobę dokumentującą oraz w miarę potrzeby techników dozoru geologicznego dla każdego wyrobiska lub zgrupowania wyrobisk w takiej liczbie, aby zadania nadzoru mogły być bieżąco i zgodnie z przepisami wykonywane.
2.
W razie sporządzania dokumentacji geologicznej przez inne przedsiębiorstwo geologiczne niż to, które wykonuje roboty, osobę dokumentującą i techników dozoru geologicznego wyznacza przedsiębiorstwo sporządzające dokumentację.
3.
Za zgodą obu przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2 technicy dozoru geologicznego mogą być wyznaczeni przez przedsiębiorstwo wykonujące roboty z zastrzeżeniem przepisu § 3 ust. 2.
4.
Przedsiębiorstwo geologiczne sporządzające dokumentację może w uzasadnionym przypadku zażądać zmiany osoby na stanowisku technika dozoru geologicznego wyznaczonego w trybie określonym w ust. 3 lub wyznaczyć własnego technika. Żądanie to jest wiążące dla przedsiębiorstwa wykonującego roboty.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo geologiczne, które wyznaczyło osobę dokumentującą i techników dozoru geologicznego, obowiązane jest zgłosić te osoby okręgowemu urzędowi górniczemu w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego urzędu (art. 2 ust. 1 prawa geologicznego) lub organowi do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego organu (art. 2 ust. 2 prawa geologicznego) z podaniem zakresu czynności tych osób.
2.
W razie zaprzestania wykonywania obowiązków przez osoby wymienione w ust. 1 należy niezwłocznie ustanowić inne osoby zgłaszając zmianę organowi sprawującemu kontrolę i nadzór (ust. 1) nad robotami.
§  6.
1.
Osoba dokumentująca i technicy dozoru geologicznego obowiązani są wykonywać zadania nadzoru sumiennie, zgodnie z prawem i wiedzą oraz utrwalać w odpowiedni sposób spostrzeżenia i wyniki geologiczne uzyskiwane w toku nadzoru.
2.
Technik dozoru geologicznego obowiązany jest powiadamiać osobę dokumentującą o wszelkich spostrzeżeniach i zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla realizacji projektu badań geologicznych i sporządzenia dokumentacji geologicznej.
§  7.
W razie niemożności wykonywania zadań nadzoru osoba dokumentująca i technik dozoru geologicznego obowiązani są powiadomić o tym niezwłocznie przedsiębiorstwo geologiczne z podaniem przyczyn.
§  8.
1.
Osoba dokumentująca i technik dozoru geologicznego mogą w granicach wynikających z ich zadań wydawać kierownictwu robót polecenia niezbędne do zapewnienia prawidłowej realizacji zadania geologicznego, a w szczególności polecenia umożliwiające przeprowadzanie odpowiednich badań w wyrobisku i ich udokumentowanie oraz polecenia zaprzestania robót z chwilą osiągnięcia zamierzonego celu geologicznego.
2.
Jeżeli wykonanie polecenia osoby dokumentującej lub technika dozoru geologicznego spowodowałoby zmianę zatwierdzonego planu ruchu, roboty można prowadzić dalej po zatwierdzeniu przez okręgowy urząd górniczy zmiany lub uzupełnienia tego planu, chyba że wskutek nieprzewidzianych okoliczności wynika potrzeba natychmiastowego odstąpienia od zatwierdzonego planu ruchu (art. 79 i 80 prawa górniczego).
§  9.
1.
W razie wykonywania robót w sposób oczywiście sprzeczny z przepisami i zasadami wiedzy geologicznej, projektem badań geologicznych albo poleceniami geologicznego nadzoru osoba dokumentująca, a w razie jej nieobecności technik dozoru geologicznego może polecić wstrzymanie dalszego wykonywania robót, zawiadamiając natychmiast o tej decyzji przedsiębiorstwo geologiczne prowadzące roboty.
2.
O wstrzymaniu robót przedsiębiorstwo geologiczne obowiązane jest zawiadomić w ciągu trzech dni okręgowy urząd górniczy w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego urzędu (art. 2 ust. 1 prawa geologicznego) lub organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego organu (art. 2 ust. 2 prawa geologicznego).
§  10.
Osoba dokumentująca i technik dozoru geologicznego obowiązani są wpisać wydane polecenia do dziennika robót.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024