Kontrola ruchu na drogach publicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 sierpnia 1962 r.
w sprawie kontroli ruchu na drogach publicznych.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kontrola ruchu drogowego, czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem ruchu na drogach publicznych oraz kierowanie ruchem należy do organów Milicji Obywatelskiej.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonywane są przez:
1)
zmotoryzowane i piesze patrole drogowe,
2)
posterunki kontroli drogowych,
3)
posterunki regulacji ruchu drogowego,
4)
innych uprawnionych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
§  2.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są do kontroli:
1)
użytkowników dróg w razie stwierdzenia, że są uczestnikami wypadku drogowego,
2)
kierujących podejrzanych o znajdowanie się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
3)
kierujących pojazdami, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu,
4)
użytkowników dróg w razie stwierdzenia naruszenia przez nich innych przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu.
§  3.
1.
Przy wykonywaniu kontroli ruchu drogowego organy Milicji Obywatelskiej uprawnione są do:
1)
legitymowania użytkowników dróg,
2)
sprawdzania i zatrzymywania - w przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach - dokumentów pojazdu i dokumentów uprawniających do kierowania tym pojazdem,
3)
sprawdzania urządzeń pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy,
4)
sprawdzania innych urządzeń zabezpieczających porządek i bezpieczeństwo ruchu, do których posiadania obowiązani są użytkownicy dróg,
5)
sprawdzania za pomocą odpowiednich środków, czy kierujący znajduje się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
6)
udzielania użytkownikom dróg wiążących poleceń co do sposobu używania drogi.
2.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są:
1)
uniemożliwić dalsze kierowanie pojazdem kierującemu znajdującemu się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
2)
uniemożliwić dalsze korzystanie z pojazdu, którego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu.
3.
Niezależnie od karania użytkowników dróg w trybie postępowania mandatowego oraz od występowania z wnioskami o ukaranie użytkowników dróg winnych nieprzestrzegania przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu, organy Milicji Obywatelskiej mają prawo do występowania z wnioskami o poddanie kierujących egzaminowi sprawdzającemu lub o cofnięcie prawa jazdy.
§  4.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej uprawnione są do zatrzymania na drodze każdego pojazdu.
2.
W celu zatrzymania pojazdu umundurowani funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej podają znaki (sygnały): ręką, pałką lub tarczą milicyjną albo latarką ze światłem czerwonym; w celu zwrócenia uwagi na podawane sygnały mogą oni używać gwizdków milicyjnych.
3.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej nie umundurowani obowiązani są w celu zatrzymania pojazdu posługiwać się wyłącznie tarczą lub latarką ze światłem czerwonym. Funkcjonariusze nie umundurowani mają prawo zatrzymywania pojazdów przez całą dobę tylko na obszarach miast, a na innych obszarach zabudowanych - tylko w ciągu dnia (od świtu do zmroku). Na drogach poza obszarami zabudowanymi funkcjonariusze nie umundurowani mają prawo zatrzymywania pojazdów w ciągu dnia (od świtu do zmroku) tylko wtedy, kiedy poruszają się po drodze pojazdem samochodowym.
4.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych funkcjonariusze nie umundurowani obowiązani są wylegitymować się. Funkcjonariusze umundurowani legitymują się tylko na żądanie kontrolowanego.
§  5.
Kontroli organów Milicji Obywatelskiej nie podlegają pojazdy, których dysponenci posiadają dokumenty zwalniające od kontroli.
§  6.
Organizowanie kontroli ruchu drogowego należy do okresu działania:
1)
Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej - na terenie całego kraju,
2)
komend wojewódzkich (miast wyłączonych z województw), powiatowych (miejskich) Milicji Obywatelskiej - stosownie do ich właściwości terytorialnej.
§  7.
1.
Uprawnienia organów Milicji Obywatelskiej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2-6 oraz ust. 2, przysługują uprawnionym przez organy Milicji Obywatelskiej członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
2.
Uprawnienia organów Milicji Obywatelskiej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2-4, ust. 2 oraz ust. 3, z wyjątkiem karania użytkowników dróg w drodze postępowania mandatowego, przysługują inspektorom gospodarki samochodowej Ministerstwa Komunikacji i wydziałów komunikacji prezydiów rad narodowych.
3.
Przepisy § 4 ust. 3 i 4 oraz § 5 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Kontrola pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, a także szefów i członków personelu dyplomatycznego tych przedstawicielstw odbywa się na podstawie odrębnych przepisów.
§  9.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą pojazdów jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw podległych tym ministrom.
2.
Zasady wykonywania przez organy Milicji Obywatelskiej kontroli ruchu pojazdów, których w myśl ust. 1 nie dotyczy niniejsze zarządzenie, określają odrębne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024