Uzasadnione przekroczenia zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1962 r.

UCHWAŁA Nr 108
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 marca 1962 r.
w sprawie uzasadnionych przekroczeń zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1962 r. *

§  1.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe przekraczające ustaloną w planie rocznym wartość zadań gospodarczych stanowiących podstawę bankowej kontroli funduszu płac mogą, w uzasadnionych ekonomicznie przypadkach, zwiększyć zatrudnienie ponad granicę przyjętą w tym planie, pod warunkiem że procent tego zwiększenia nie będzie wyższy od procentowego przekroczenia zadań gospodarczych pomnożonego przez współczynnik bankowej korekty funduszu płac i pod warunkiem nieprzekroczenia skorygowanego funduszu płac.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą w stosunku do określonych przez siebie przedsiębiorstw zawiesić uprawnienia wynikające z przepisu ust. 1.
§  2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe mogą w uzasadnionych przypadkach zwiększać zatrudnienie ponad wielkość przyjętą w planie rocznym lub ponad granicę wynikającą z przepisu § 1, jeśli uzyskały w trybie § 25 uchwały nr 106 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki (Monitor Polski Nr 29, poz. 123) wstępne uznanie przez bank przekroczenia funduszu płac za nie podlegające obowiązkowi likwidacji oraz uzyskały od jednostki nadrzędnej wstępną zgodę na przekroczenie planu zatrudnienia. Zgoda taka nie może przewidywać wyższego wzrostu zatrudnienia, niż to wynika z proporcji między wstępnie uznanym przez bank przekroczeniem funduszu płac a planem tego funduszu i może być udzielona jedynie w przypadkach, gdy przekroczenie planu zatrudnienia spowoduje:
1)
wykonanie nie planowanej lub ponadplanowej produkcji wyrobów przeznaczonej na eksport, powodującej wyższy od planowanego wzrost pracochłonności, jeśli produkcja tych wyrobów wynika z umów lub wstępnych uzgodnień z centralami handlu zagranicznego,
2)
zastosowanie przy produkcji surowca wtórnego lub odpadowego wymagającego przerobu uszlachetniającego zamiast surowca pełnowartościowego przewidzianego w rocznym planie zaopatrzenia,
3)
podejmowane w szerszym zakresie poszukiwanej przez odbiorców produkcji rynkowej i zaopatrzeniowej, powodującej wyższy od planowanego wzrost pracochłonności,
4)
podejmowanie przez przedsiębiorstwo w uzasadnionych przypadkach produkcji elementów i części dotychczas otrzymywanych w ramach kooperacji, jeżeli elementy te i części nie podlegają zaliczeniu do wartości produkcji przedsiębiorstwa.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.
* Moc obowiązująca nin. uchwały została przedłużona na rok 1963, zgodnie z § 1 uchwały nr 123 z dnia 5 kwietnia 1963 r. w sprawie uzasadnionych przekroczeń zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1963 r. (M.P.63.33.167).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024