Ścisłe przestrzeganie przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.

PISMO OKÓLNE Nr 208
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 października 1961 r.
w sprawie ścisłego przestrzegania przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.

Przeprowadzone kontrole w zakładach pracy wykazały, że zakłady pracy nie przestrzegają obowiązujących przepisów w zakresie zwalniania pracowników od pracy zawodowej do pełnienia funkcji społecznych poza zakładem pracy bądź na jego terenie.
Przejawia się to między innymi w:

- delegowaniu do prac społecznych nadmiernej w stosunku do faktycznych potrzeb liczby pracowników,

- znacznym przekraczaniu określonych uchwałą norm i wskaźników dopuszczalnych zwolnień od pracy,

- nieprzestrzeganiu obowiązującego trybu zwalniania od pracy zawodowej,

- tolerowaniu samowolnego przedłużania przez pracowników okresu zwolnienia od pracy zawodowej,

- braku współdziałania dyrektorów (kierowników) zakładów pracy z organizacjami, w których pracownik pełni funkcje społeczne.

Brak nadzoru i nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów przez zakłady pracy, jak i przez zwalnianych od pracy zawodowej pracowników powodują osłabienie dyscypliny, odpowiedzialności za wykonanie zadań zawodowych ciążących na pracownikach oraz narażają zakłady pracy na nieuzasadnione straty.

W związku z powyższym zobowiązuje się:

1)
dyrektorów (kierowników) zakładów pracy do:

- czuwania nad ścisłym przestrzeganiem przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-73, poz. 892 i z 1955 r. Nr 3, poz. 38), a w szczególności nad przestrzeganiem limitów dopuszczalnych zwolnień,

- szczegółowego analizowania przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracowników do prac społecznych skutków zwolnień, zwłaszcza w przypadkach szerszego zasięgu tych zwolnień, oraz do konsultacji z organizacją, w której pracownik ma pełnić funkcje, w celu ustalenia niezbędnej liczby pracowników, którzy mogą być zwolnieni od pracy zawodowej, oraz okresu ich zwolnienia,

- zaprowadzenia ścisłej ewidencji zwolnionych pracowników oraz czasu pracy przeznaczonego na wykonywanie prac społecznych,

- ograniczenia w zakładach pracy do niezbędnych rozmiarów liczby, składu osobowego i czasu trwania odpraw i narad;

2)
ministrów i dyrektorów zjednoczeń (równorzędnych) do roztoczenia nadzoru nad wykonywaniem przez podległe jednostki przepisów niniejszego pisma i wyciągania konsekwencji służbowych w stosunku do winnych nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, z tym że przekroczenia limitów dopuszczalnych zwolnień do prac społecznych należy traktować jako naruszenie dyscypliny finansowej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.80.339

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Ścisłe przestrzeganie przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.
Data aktu: 11/10/1961
Data ogłoszenia: 23/10/1961
Data wejścia w życie: 07/11/1961