Uzgadnianie i ustalanie terminów oddania inwestycji do użytku w planie inwestycyjnym 1961 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1961 r.
w sprawie uzgadniania i ustalania terminów oddania inwestycji do użytku w planie inwestycyjnym 1961 r.

Na podstawie § 5 uchwały nr 59 Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zadań planowych na 1961 r. oraz § 5 ust. 3 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Inwestorzy w porozumieniu z wykonawcami i w uzgodnieniu z wojewódzkimi komisjami rozdziału robót ustalą w terminie do dnia 28 lutego 1961 r. ostateczne terminy oddawania do użytku inwestycji objętych planem inwestycyjnym na rok 1961. Terminy te powinny być w zasadzie zgodne z terminami określonymi w spisach zadań inwestycyjnych i w planach rzeczowo-finansowych, z tym że w uzasadnionych przypadkach mogą być wprowadzone zmiany wynikające z:
1)
decyzji powziętych przez wojewódzkie komisje rozdziału robót w toku rozdziału robót budowlano-montażowych na rok 1961;
2)
opracowanych przez wykonawców w uzgodnieniu z inwestorami harmonogramów produkcji budowlano-montażowej i odpowiedniego podziału robót na kwartały 1961 r.;
3)
wprowadzenia do planu 1961 r. poślizgu rzeczowego z planu 1960 r., tj. obiektów, robót i dostaw, które były planowane do wykonania w 1960 r. i nie zostały zrealizowane. W tych przypadkach, jeśli opóźnienie robót nie może być nadrobione w roku 1961, dopuszczalne jest odpowiednie skorygowanie poprzednio ustalonego terminu oddania do użytku określonych obiektów.
2.
Przy uzgadnianiu terminów oddawania inwestycji do użytku, o których mowa w ust. 1, powinny być przestrzegane następujące zasady:
1)
należy dążyć do utrzymania terminów oddawania inwestycji do użytku zawartych w spisach zadań, a zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy warunkują one wykonanie zadań produkcyjnych i usługowych określonych w narodowym planie gospodarczym na 1961 lub 1962 r.;
2)
należy ściśle stosować obowiązujące normatywy cykli budowy zakładów, obiektów i urządzeń.
3.
Dokonanie zmian terminów oddawania inwestycji do użytku określonych w spisach zadań inwestycyjnych na podstawie ust. 1 wymaga szczegółowego uzasadnienia.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie dotyczą inwestycji centralnych priorytetowych, dla których terminy oddawania do użytku ustala Prezes Rady Ministrów.
§  2.
1.
W zakresie inwestycji priorytetowych, objętych wykazem, o którym mowa w § 2 ust. 1 uchwały nr 57 Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia wykonania narodowego planu gospodarczego w zakresie inwestycji na 1961 r. oraz do przygotowania warunków dla prawidłowej realizacji inwestycji w dalszych latach planu 5-letniego (Monitor Polski Nr 13, poz. 68), właściwi ministrowie nadzorujący inwestorów uzgodnią wstępnie z właściwymi ministrami nadzorującymi przedsiębiorstwa wykonawcze (generalnych wykonawców) szczegółowe terminy oddawania do użytku w 1961 r. podstawowych obiektów, wchodzących w skład inwestycji priorytetowych, z podziałem na kwartały.
2.
Uzgodnienie terminów, o których mowa w ust. 1, powinno być dokonane na podstawie wniosków przedstawionych przez właściwych inwestorów w wyniku przeprowadzonych uprzednio uzgodnień z właściwymi wykonawcami robót.
3.
Wykazy uzgodnionych terminów oddawania obiektów do użytku, o których mowa w ust. 1, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, powinny być przesłane Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 18 lutego 1961 r.
4.
Ostateczne ustalenie terminów oddawania obiektów do użytku w zakresie inwestycji priorytetowych nastąpi w terminie do dnia 28 lutego 1961 r. w drodze zarządzenia Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
W celu dokonania korekt terminów oddawania inwestycji do użytku, zawartych w spisach zadań inwestycyjnych, inwestorzy bezpośredni po uzgodnieniu nowego terminu oddawania inwestycji do użytku z wykonawcami inwestycji zobowiązani są w terminie do dnia 15 marca 1961 r. zawiadomić o zmianie niżej wymienione organy, podając dane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia:
1)
w zakresie inwestycji centralnych (z wyjątkiem priorytetowych):
a)
bank finansujący inwestycje,
b)
jednostkę bezpośrednio nadrzędną,
c)
ministerstwo;
2)
w zakresie pozostałych inwestycji planu centralnego (inwestycje zjednoczeń, jednostek budżetowych, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych) i planu terenowego:
a)
bank finansujący inwestycje,
b)
jednostkę organizacyjną, która zatwierdziła spis zadań.
2.
Właściwi ministrowie na podstawie zawiadomień inwestorów, o których mowa w ust. 1, zawiadomią w terminie do dnia 31 marca 1961 r. Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów o zmianach terminów oddawania do użytku inwestycji centralnych zawartych w spisach zadań inwestycyjnych, przesyłając wykazy sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
W zakresie inwestycji pozostałych właściwe jednostki organizacyjne, które zatwierdziły spis zadań inwestycyjnych, wprowadzą zmiany do spisu zadań i prześlą je w terminie do dnia 31 marca 1961 r. w postaci wykazów, sporządzonych według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, do właściwej centrali banku finansującego inwestycje oraz właściwym ministrom (prezydiom wojewódzkich rad narodowych).
4.
W zakresie inwestycji przedsiębiorstw terminy oddawania obiektów do użytku uzgodnione z wykonawcami powinny być wprowadzone do planów rzeczowo-finansowych jako ostateczne.
§  4.
Właściwi ministrowie, prezydia wojewódzkich rad narodowych i jednostki zwierzchnie inwestora po otrzymaniu zawiadomienia od inwestora o zmianie terminów, badają, czy zmiana terminów oddawania inwestycji do użytku została dokonana zgodnie z zasadami podanymi w § 1 ust. 2. W razie stwierdzenia, że zmiana terminów została dokonana niezgodnie z zasadami podanymi w § 1 ust. 2, właściwa jednostka organizacyjna, która zatwierdziła spis zadań inwestycyjnych, może ustalić nowy termin po uzgodnieniu z jednostką nadrzędną wykonawcy.
§  5.
Przedsiębiorstwa wykonawcze zobowiązane są dostosować swoje plany oddawania obiektów do użytku do ustaleń przyjętych w trybie niniejszego zarządzenia, a w szczególności co do zgodności terminów oddawania poszczególnych obiektów do użytku.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 10 lutego 1961 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZMIANA TERMINÓW ODDAWANIA INWESTYCJI DO UŻYTKU W 1961 R. W SPISIE ZADAŃ OBEJMUJĄCYCH INWESTYCJE

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZGŁOSZONE ZMIANY TERMINU ODDAWANIA DO UŻYTKU W 1961 R. INWESTYCJI OBJĘTYCH SPISEM ZADAŃ INWESTYCYJNYCH

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024