Finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych.

UCHWAŁA Nr 84
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1960 r.
w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych. *

§  1. 1
1.
Uchwała niniejsza dotyczy przedsiębiorstw i jednostek organizacyjnych wymienionych w "Wykazie jednostek organizacyjnych", stanowiącym załącznik do uchwały, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
2.
Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwego ministra zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Finansów może dokonywać zmian w wykazie jednostek organizacyjnych (ust. 1).
§  2.
1.
W jednostkach organizacyjnych tworzy się fundusz w kwocie odpowiadającej 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac na finansowanie wydatków:
1)
na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników

- zwany dalej "funduszem". Fundusz zalicza się w ciężar kosztów.

2.
Odpisów na fundusz dokonuje się, jeżeli jednostka organizacyjna:
1)
zaplanuje i osiągnie w danym roku wynik gospodarczy porównywalnie co najmniej równy wynikowi roku poprzedzającego,
2)
nie przekroczy planu funduszu płac,
3)
wykona inne podstawowe wskaźniki rocznych planów ekonomiczno-technicznych, określone przez właściwego ministra.
3.
W razie nieosiągnięcia przez jednostkę organizacyjną wyniku równego porównywalnie wynikowi roku poprzedzającego, fundusz ulega zmniejszeniu o 8% za każdy procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia, o dalszych 10% pogorszenia za każdy procent pogorszenia w granicach od 5% do 10% pogorszenia i o 1% za każdy procent pogorszenia w granicach od 10% do 20% pogorszenia.
4.
Fundusz może być powiększony o dodatkowe środki z innych źródeł, wymienione w załączniku do uchwały, o ile jednostki organizacyjne spełnią warunki, o których mowa w ust. 2.
5.
Zwiększenia funduszu, o których mowa w ust. 4, obciążają wyniki działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych.
§  3.
1.
W jednostkach organizacyjnych, w których planowany wynik działalności gospodarczej, oparty na wskaźnikach ustalonych przez jednostkę nadrzędną w ramach narodowego planu gospodarczego, jest niższy od wyniku roku poprzedzającego, oraz w jednostkach nowo powstałych lub powstałych w wyniku reorganizacji, jak też w razie nieporównywalności wyniku danego roku z wynikiem roku poprzedniego, środki funduszu mogą być uruchamiane za osiągnięcie wyniku planowanego.
2.
Jeżeli jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1 pogorszą wyniki działalności gospodarczej w porównaniu z wynikami planowanymi, fundusz ulega zmniejszeniu zgodnie z przepisem § 2 ust. 3.
§  4.
Fundusz tworzy się po upływie każdego kwartału, a w lasach państwowych po upływie roku, w wysokości kwoty równej 2% planowanego osobowego funduszu płac za okres od początku roku do końca danego kwartału z potrąceniem funduszu utworzonego za poprzednie kwartały danego roku.
§  5.
Podział funduszu na cele określone w § 2 ust. 1 należy do uprawnień jednostki organizacyjnej.
§  6.
1.
Wypłata środków z funduszu może nastąpić po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego w ustalonym trybie i za zezwoleniem jednostki nadrzędnej - po stwierdzeniu, że jednostka organizacyjna spełniła warunki określone w § 2 ust. 2.
2.
Jednostki organizacyjne mogą jednak dokonywać po upływie I półrocza i III kwartału wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 0,5% planowanego osobowego funduszu płac na dany okres, z wyjątkiem przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", którego jednostki dokonują wypłat zaliczkowych po upływie I, II i III kwartału w wysokości kwoty równej 0,4% rocznego planowanego osobowego funduszu płac.
3.
Jeżeli po zakończeniu roku okaże się, że jednostka organizacyjna nie uzyskała prawa do utworzenia funduszu, wówczas wypłaty zaliczkowe przekraczające kwotę odpowiadającą 0,2% planowanego osobowego funduszu płac obciążają fundusz roku następnego.
§  7.
1.
W celu ustalenia, czy jednostka organizacyjna osiągnęła w danym roku wynik gospodarczy uprawniający do utworzenia funduszu, należy przyjąć za podstawę wynik poprawiony o odpisy na fundusz.
2.
Jeżeli w porównaniu do roku poprzedniego, a w przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 1, w porównaniu do założeń planu nastąpią zmiany w:
1)
urzędowych cenach sprzedaży produkcji usług,
2)
urzędowych cenach środków produkcji, taryf i usług, jak również wysokości marż, stawek płac, składek na ubezpieczenia majątkowe i osobowe oraz społeczne, stawek podatkowych, stopy procentowej oraz zasad i norm amortyzacji,
3)
wysokości sumy sprzedaży planowo-deficytowych wyrobów i usług

- z wyniku gospodarczego ustalonego w myśl ust. 1 należy wyeliminować skutki finansowe zmian, o których mowa w pkt 1, 2 i 3.

3.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" spełniło warunki, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, uwzględnia się także wpływ zmian struktury przewozów oraz zakresu i rozmiarów remontów taboru i urządzeń kolejowych na osiągnięte wyniki.
4.
Upoważnia się Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do zezwolenia na utworzenie funduszu w razie niespełnienia warunków, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 3, przez jednostki lasów państwowych, jeżeli nastąpi to na skutek klęsk żywiołowych.
§  8.
Jeżeli jednostki organizacyjne nie spełnią warunków określonych w §§ 2 i 3, fundusz może być utworzony w kwocie nie przekraczającej 0,2% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok.
§  9.
Do jednostek organizacyjnych objętych niniejszą uchwałą nie stosuje się dotychczasowych przepisów w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakresie pracy oraz na nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia.
§  10.
Jeżeli wyniki działalności jednostki oceniane są po upływie roku gospodarczego (który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym), uchwała dotyczy funduszu na rok gospodarczy.
§  11.
Właściwi ministrowie określą w terminie 14 dni od daty wejścia w życie uchwały podstawowe wskaźniki rocznych planów ekonomiczno-technicznych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.

ZAŁĄCZNIK  2

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH

Lp. Nazwa jednostki Dodatkowe środki na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne
I grupa
1 Polska Poczta, Telegraf i Telefon -1 mln zł za każdą 0,1 punktu poprawy w stosunku do roku ubiegłego rentowności mierzonej stosunkiem osiągniętego zysku z całokształtu działalności do kosztu własnego sprzedaży usług podstawowych.

Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy rentowności nie może przekraczać rocznie kwoty odpowiadającej 2,5% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac.

2 Polskie Koleje Państwowe - 22 mln zł za każdą 0,1% wygospodarowanej w stosunku do roku ubiegłego obniżki kosztów własnych liczonej na 1 netto-tono-kilometr zastępczy działalności podstawowej kolei normalnotorowych.

Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu obniżki kosztów na 1 netto-tono-kilometr zastępczy działalności podstawowej kolei normalnotorowych nie może przekraczać rocznie kwoty odpowiadającej 2,5% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac oraz kwoty wygospodarowanej obniżki kosztów.

3 Jednostki organizacyjne lasów państwowych podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego 1) zespoły nadleśnictw i nadleśnictwa:
a) 50% poprawy wyniku osiągniętej w roku gospodarczym w porównaniu do wyniku roku ubiegłego ze sprzedaży drobnicy, karpiny i użytków ubocznych, z gospodarki łowieckiej, rybackiej, rolnej i łąkowej,
b) 50% nadwyżki uzyskanej w porównaniu do wpływów w roku ubiegłym z tytułu odszkodowań za przekroczenia leśne,
c) 50% zysku osiągniętego z produkcji ubocznej oraz materiałów budowlanych;
2) gospodarstwa rybackie:
- 50% poprawy realizacji osiągniętej w porównaniu do roku ubiegłego ze sprzedaży ryby hodowanej ubocznie obok karpia oraz materiału zarybieniowego wszystkich gatunków ryb i ikry, jak np. lina, szczupaka, pstrąga i innych - nie więcej jednak niż 50% poprawy wyniku z całokształtu działalności osiągniętego w roku gospodarczym w porównaniu do wyniku roku ubiegłego;
3) ośrodki transportu leśnego:
- 25% polepszenia akumulacji osiągniętego w wyniku obniżenia planowanych kosztów własnych.
Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne ze źródeł wyżej wymienionych nie może przekraczać rocznie w poszczególnych przedsiębiorstwach lasów państwowych kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
4 Leśne zakłady doświadczalne przy szkołach wyższych działające na zasadach rozrachunku gospodarczego - 50% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku roku ubiegłego ze sprzedaży drobnicy, karpiny i użytków ubocznych (żywica, kora garbarska, choinki, nasiona itp.) oraz z gospodarki łowieckiej, rybackiej, rolnej i łąkowej.
Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy wyniku nie może przekroczyć rocznie w poszczególnych jednostkach kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
5 Przedsiębiorstwa kolportażowo-handlowe podległe Centralnemu Zarządowi Upowszechnienienia Prasy i Książki "Ruch" 30% sumy obniżki kosztów handlowych, wyliczonych z porównania rzeczywistych kosztów handlowych, powiększonych bądź pomniejszonych o saldo strat i zysków nadzwyczajnych, z sumą kosztów handlowych, wynikających z planowanego poziomu kosztów z uwzględnieniem salda strat i zysków nadzwyczajnych z roku poprzedniego. Za podstawę naliczania osiągniętych oszczędności należy przyjąć wartość sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach wojewódzkich, a w pozostałych przedsiębiorstwach ogólną wartość obrotów. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
II grupa
1 Przedsiębiorstwa geodezyjno-kartograficzne - 40% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku roku poprzedniego w razie osiągnięcia poprawy wyniku do 15%,
- dalsze 20% poprawy wyniku w razie osiągnięcia poprawy wyniku przekraczającej 15%.
Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy wyniku nie może przekroczyć rocznie w poszczególnych przedsiębiorstwach kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac i może być przeznaczona wyłącznie na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników przedsiębiorstwa.
1a Przedsiębiorstwa geodezyjno-kartograficzne podległe Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii - 50% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku roku poprzedniego. Suma dodatkowych środków na fundusz, za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy wyniku nie może przekroczyć rocznie w poszczególnych przedsiębiorstwach kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
1b Przedsiębiorstwa geodezyjne, których działalność jest nadzorowana przez Ministra Gospodarki Komunalnej 50% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku roku poprzedniego. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy wyniku nie może przekroczyć rocznie w poszczególnych przedsiębiorstwach kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac
2 (skreślony)
3 (skreślony) -
4 Centrala Techniczna - Zakład Kompletacji Dostaw oraz Centralne Biuro Opracowań Technicznych Drobnej Wytwórczości -
5 (skreślony) -
6 Protezownie i wytwórnie sprzętu ortopedycznego -
7 Państwowe Zakłady Fotoprzezroczy -
8 Gospodarstwa pomocnicze branży przemysłowej i kartograficznej działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, podległe Ministrowi Obrony Narodowej
9 Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Inwestycji Przemysłu Maszynowego »Bipromasz«
10 (skreślona)
11 Biuro Urządzeń Techniki Jądrowej – 40% osiągniętej poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy wyniku nie może przekroczyć rocznie w poszczególnych jednostkach kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
12 Instytut Automatyki Systemów Energetycznych
13 Zakłady Przemysłowe R-1 - 50% osiągniętej poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne z tytułu poprawy wyniku nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 3% planowanego osobowego funduszu płac.
14 Zakłady Konstrukcyjno-Mechanizacyjne Przemysłu Węglowego - pod warunkiem:

a) nieprzekroczenia planowanego osobowego funduszu płac,

b) wykonania ustalonego dla tych Zakładów planu postępu technicznego szczególnie w zakresie projektowania maszyn i urządzeń prototypowych oraz przygotowania dokumentacji technicznej dla uruchomienia produkcji seryjnej nowych maszyn i urządzeń technicznych dla przemysłu górniczego,

c) dotrzymania planowanej akumulacji

15 Przedsiębiorstwo Projektowania i Wyposażania Odlewni "Prodlew" -
16 Centrala Handlu Zagranicznego Budownictwa "Budimex"
17 Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe "Unitech"
18 Przedsiębiorstwo Generalnego Wykonawstwa Zakładów Chemicznych "Genchem-Południe"
19 Przedsiębiorstwo Projektowo-Technologiczne Przemysłu Okrętowego "PROMOR" -
20 Przedsiębiorstwo Projektowania Przemysłu Maszyn Budowlanych »Bipro-Bumar«
21 Przedsiębiorstwo Projektowania i Wyposażenia Zakładów Przemysłu Maszyn i Aparatów Elektrycznych »Promel«
III grupa
1 Okręgowe zarządy wodne - a) 30% ponadplanowego zysku osiągniętego z produkcji podstawowej dla obcych zleceniodawców oraz
b) 30% zysku osiągniętego ze sprzedaży usług, wyrobów i materiałów - poza działalnością podstawową.

c) 20% zysku osiągniętego z produkcji podstawowej finansowanej z budżetu i robót finansowanych ze środków inwestycyjnych

2 Morskie agencje - 30% wpływów uzyskanych z tytułu:
a) prowizji za bukowanie ładunków drobnicowych w gestii obcej na statki obce i polskie,
b) prowizji akwizycyjnej,
c) opłat manipulacyjnych, zwrotu drobnych kosztów (petties), prowizji specjalnej za przejazdy oraz prowizji z umów dotyczących likwidacji martwych frachtów - uzyskiwanych od armatorów zagranicznych.
3 Polskie Przedsiębiorstwo Frachtowania "Polfracht" - 30% wpływów uzyskanych z tytułu prowizji za frachtowanie ładunków w gestii obcej na statki obce bez względu na relacje i na statki polskie dla przewozu między obcymi portami oraz wpływów uzyskanych od central handlu zagranicznego z tytułu wprowadzenia do umowy zawieranej z armatorem zagranicznym (charterparty) klauzuli dotyczącej rat opcyjnych.
Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne w poszczególnych jednostkach wymienionych pod lp. 1, 2 i 3 nie może przekroczyć rocznie kwoty równej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
4 Zarządy portów - 30% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku roku ubiegłego oraz
- 0,5% planowanego osobowego funduszu płac za każdy 1% osiągniętej poprawy czasu przeładunku 1000 ton w porównaniu do czasu przeładunku 1000 ton w roku ubiegłym.
5 Żegluga Śródlądowa – 30% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku roku ubiegłego - 30% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku roku ubiegłego po dokonaniu korekty uwzględniającej warunki eksploatacyjne.

Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne w poszczególnych jednostkach wymienionych pod lp. 4 i 5 nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 3,5% planowanego osobowego funduszu płac

6 (skreślony)
7 Polski Rejestr Statków -
8 Jednostki organizacyjne podległe wojewódzkim zarządom dróg publicznych, działające na zasadach rozrachunku gospodarczego - 30% nie planowanego zysku z całokształtu działalności. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie w poszczególnych jednostkach kwoty odpowiadającej 2,5% planowanego osobowego funduszu płac.
9 Bydgoskie Przedsiębiorstwo Napraw i Konstrukcji Sprzętu Medycznego oraz Obsługa Techniczna Uzdrowisk - do 25% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac
10 (skreślony) -
11 (skreślony) -
12 Agencja Reklam i Wydawnictw "Agpol" - zakłady pionu produkcyjnego -
13 Przedsiębiorstwo Eksploatacji Cystern - 10% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku planowanego pod warunkiem wygospodarowania planowanego wyniku z działalności operacyjnej.Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac -
14 Centralna Składnica Materiałów Hutniczych w Sosnowcu, podległa Zjednoczeniu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego 2% wartości osiągniętej z upłynnienia przez Składnicę materiałów i części zamiennych do taboru i urządzeń wycofywanych z eksploatacji, pochodzących z zapasów zgłoszonych do upłynnienia przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, z wyłączeniem części zapasów złomowanych.

Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.

15 Centralna Składnica Zaopatrzenia Państwowej Komunikacji Samochodowej działająca w ramach Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej 2% wartości osiągniętej z upłynnienia przez Składnicę materiałów i części zamiennych do samochodów wycofywanych z eksploatacji, a pochodzących z zapasów zgłoszonych do upłynnienia przez jednostki Państwowej Komunikacji Samochodowej, z wyłączeniem części zapasów złomowanych.

Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.

16 Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego "Przyjaźń" - 25% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku planowanego, pod warunkiem wygospodarowania planowanego wyniku z działalności operacyjnej. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
17 Przedsiębiorstwo Spedycji Krajowej - 0,5% planowanego osobowego funduszu płac za każdy 1% osiągniętej poprawy współczynnika wykorzystania ładowności pojazdów samochodowych obsługujących linie regularne w stosunku do roku poprzedzającego,

- 0,5% planowanego osobowego funduszu płac za każdy 1% osiągniętej poprawy wskaźnika średniego (statycznego) załadunku wagonu zbiorowego w stosunku do roku poprzedzającego

Jeżeli w wyniku zmiany metodologii planowania wyżej wymienione wskaźniki będą ujmowane w planie, to wówczas, na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej, osiągnięta poprawa może być ustalona w stosunku do wskaźników planowanych. Warunkiem naliczenia dodatkowych środków jest równoczesne niepogorszenie w warunkach porównywalnych poziomu strat nadzwyczajnych z tytułu odszkodowania za brakujące i uszkodzone przesyłki oraz za nieterminową dostawę przesyłek (odnoszonych do realizacji usług podstawowych) w stosunku do roku poprzedzającego. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 3% planowanego osobowego funduszu płac i nie może być wyższa niż 60% sumy przyrostu kwoty zysku w danym roku w stosunku do roku poprzedzającego

18 Przedsiębiorstwo Państwowe Obsługa Ratalnej Sprzedaży "ORS" 20% od nadwyżki wyegzekwowanych kosztów windykacyjnych nad kosztami windykacyjnymi faktycznie poniesionymi, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac
19 Przedsiębiorstwo Państwowe Powszechna Agencja Handlowa - z tym że przyznanie funduszu nagród jest uzależnione od zaplanowania i osiągnięcia w danym roku zysku ze sprzedaży porównywalnie co najmniej równego wynikowi roku poprzedzającego.

- 50% prowizji od kwoty wzrostu obrotów rynkowych artykułami trudno zbywalnymi i nadwyżkowymi pochodzącymi z zakupu ze szczebla hurtu i detalu w stosunku do roku poprzedzającego nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac

20 Zakłady odbioru jakościowego zjednoczeń państwowych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego - 20% nadwyżki uzyskanej w porównaniu do wpływów w roku ubiegłym z tytułu ściągniętych od dostawców kar za złą jakość, a jeżeli wpływy te są niższe od wpływów planowanych na rok bieżący - w porównaniu do wpływów planowanych. Suma dodatkowych środków nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
21 Zakłady inwentaryzacji zjednoczeń państwowych przedsiębiorstw handlowych - procent marży od obrotu osiągniętego w zaplanowanym czasie trwania inwentaryzacji, określony przez Ministra Handlu Wewnętrznego. Czas trwania inwentaryzacji powinien być normowany przez zjednoczenie i uzależniony od rodzaju i wartości towarów oraz obrotów dziennych zakładu. Suma dodatkowych środków nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
22 Biuro Zbytu Części Samochodowych, podległe Zjednoczeniu Zaplecza Technicznego Motoryzacji 1,6% wartości osiągniętej ze sprzedaży zbędnych zapasów części zamiennych do pojazdów samochodowych oraz urządzeń obsługowo-naprawczych, zgłoszonych do upłynnienia przez jednostki gospodarki uspołecznionej w trybie uchwały nr 3 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1964 r. w sprawie upłynnienia zbędnych i nadmiernych zapasów niektórych przedmiotów (Monitor Polski z 1964 r. Nr 5, poz. 22 i z 1966 r. Nr 19, poz. 104). Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
23 Zakłady rozliczeń zmechanizowanych oraz zakłady usług inwestycyjnych zjednoczeń państwowych przedsiębiorstw handlowych 25% wzrostu wartości zrealizowanych usług w stosunku do planu przyjętego przez zjednoczenie, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac
24 Stacje maszyn licząco-analitycznych podległe Zjednoczeniu Państwowej Komunikacji Samochodowej 0,8% planowanego osobowego funduszu płac za każdy 1% obniżenia kosztu opracowania jednej karty podstawowej w stosunku do roku poprzedzającego w warunkach porównywalnych. Suma dodatkowych środków na fundusz za osiągnięcia ekonomiczne nie może przekroczyć rocznie kwoty odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac.
25 Państwowe przedsiębiorstwa uzdrowiskowe zgrupowane w Zjednoczeniu "Uzdrowiska Polskie" do 50% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego, uzyskanego z działalności produkcyjnej i obrotu towarowego, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac.
26 Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej zgrupowane w Zjednoczeniu Informatyki do 30% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego uzyskanego ze sprzedaży usług w zakresie informatyki, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac.
27 Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko - Trzebnica do 50% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego uzyskanego z działalności produkcyjnej i obrotu towarowego, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac.
28 Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko - Wysowa do 50% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego uzyskanego z działalności produkcyjnej i obrotu towarowego, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac.
29 Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko - Swoszowice do 50% poprawy wyniku w porównaniu do wyniku planowanego uzyskanego z działalności produkcyjnej i obrotu towarowego, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac.
30 Państwowe przedsiębiorstwa wydawnicze do 40% poprawy wyniku osiągniętego w porównaniu do wyniku planowanego, nie więcej jednak niż 2% planowanego osobowego funduszu płac.
* Z dniem 1 stycznia 1960 r. rozciąga się przepisy uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 33, poz. 162) na jednostki wymienione w załączniku do uchwały nr 179, zgodnie z § 1 uchwały z dnia 2 czerwca 1960 r. o rozciągnięciu przepisów uchwały nr 84 z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych na inne jednostki organizacyjne (M.P.60.52.246) z uwzględnieniem zmian wynikających z powołanego zarządzenia zmieniającego.

Z dniem 8 lipca 1967 r. nin. uchwała traci moc w zakresie w jakim odnosi się do przedsiębiorstw objętych rozporządzeniem z dnia 16 czerwca 1967 r. w sprawie funduszu zakładowego w niektórych jednostkach organizacyjnych resortu żeglugi (Dz.U.67.26.119), zgodnie z § 14 powołanego rozporządzenia zmieniającego.

Z dniem 1 stycznia 1972 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą z dnia 7 stycznia 1972 r. w sprawie funduszu na nagrody i cele socjalno-bytowe w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (M.P.72.8.49), zgodnie z § 8 pkt 1 uchwały zmieniającej.

Z dniem 10 października 1973 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem z dnia 1 października 1973 r. w sprawie zakładowego funduszu nagród (Dz.U.73.41.249), zgodnie z § 13 pkt 1 rozporządzenia zmieniajacego.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 405 z dnia 12 października 1961 r. (M.P.61.81.343) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 62 z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.14.74) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1960 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 405 z dnia 12 października 1961 r. (M.P.61.81.343) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.

- zmieniony przez § 9 uchwały nr 25 z dnia 17 stycznia 1962 r. w sprawie zasad tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa (M.P.62.13.51) z dniem 1 stycznia 1962 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 53 z dnia 4 czerwca 1962 r. w sprawie zmian w wykazach jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.62.48.230) z dniem 1 stycznia 1962 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 89 z dnia 28 września 1962 r. w sprawie zmian w wykazach jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.62.73.337) z dniem 1 stycznia 1962 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 120 z dnia 27 grudnia 1962 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.63.3.7) z dniem 1 stycznia 1962 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 17 z dnia 23 stycznia 1963 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.63.10.52) z dniem 1 stycznia 1962 r.

- zmieniony przez § 9 uchwały z dnia 10 grudnia 1963 r. w sprawie zasad tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa (M.P.63.93.434) z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 45 z dnia 23 maja 1964 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.64.36.168) z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 56 z dnia 29 lipca 1964 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.64.57.270) z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 85 z dnia 9 grudnia 1964 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.64.86.411) z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 20 z dnia 22 lutego 1966 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.66.8.61) z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 62 z dnia 5 października 1966 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.66.56.274) z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 28 z dnia 8 maja 1967 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.67.28.128) z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 34 z dnia 15 marca 1968 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.68.12.76) z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 50 z dnia 10 czerwca 1968 r. w sprawie zmian wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.68.26.169) z dniem 1 stycznia 1968 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 53 z dnia 26 czerwca 1968 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.68.28.188) z dniem 1 stycznia 1968 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 80 z dnia 6 września 1968 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do tworzenia funduszu na finansowanie wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (M.P.68.38.270) z dniem 1 stycznia 1968 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 82 z dnia 16 września 1968 r. (M.P.68.40.279) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1968 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 4 z dnia 9 stycznia 1969 r. (M.P.69.2.11) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 22 z dnia 21 lutego 1969 r. (M.P.69.8.73) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 67 z dnia 2 sierpnia 1969 r. (M.P.69.35.264) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

- zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 74 z dnia 12 sierpnia 1969 r. (M.P.69.36.280) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 105 z dnia 4 listopada 1969 r. (M.P.69.49.376) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 95 z dnia 22 września 1969 r. (M.P.69.43.341) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1969 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 87 z dnia 22 sierpnia 1969 r. (M.P.69.39.319) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1970 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 20 z dnia 23 lutego 1972 r. (M.P.72.14.96) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024