Współpraca wojewódzkich zarządów dróg publicznych z prezydiami wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie gospodarki na drogach publicznych.

OKÓLNIK
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 stycznia 1959 r.
w sprawie współpracy wojewódzkich zarządów dróg publicznych z prezydiami wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie gospodarki na drogach publicznych.

W celu ujednolicenia postępowania wojewódzkich zarządów dróg publicznych przy wykonywaniu przepisów uchwały nr 366 Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie zakresu działania wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie budowy i utrzymania dróg państwowych i mostów (Monitor Polski Nr 80, poz. 457), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", w uzgodnieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, ustala się następujący tryb postępowania:

I.

Uzgadnianie zadań planowych i zatwierdzanie rocznych planów techniczno-ekonomicznych.

1.
Przekazywanie wojewódzkim zarządom dróg publicznych wytycznych i wskaźników dotyczących opracowania projektów rocznych planów techniczno-ekonomicznych będzie odbywać się w sposób dotychczasowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Wojewódzkie zarządy dróg publicznych obowiązane są przed złożeniem projektów planów techniczno-ekonomicznych w Centralnym Zarządzie Dróg Publicznych przedstawiać te projekty planów prezydiom wojewódzkich rad narodowych, za pośrednictwem wojewódzkich komisji planowania gospodarczego do wstępnego zatwierdzenia. Przy składaniu projektu planu w Centralnym Zarządzie Dróg Publicznych wojewódzki zarząd dróg publicznych powinien przedstawić odpis uchwały właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej o wstępnym zatwierdzeniu projektu danego planu.
3.
Wojewódzkie zarządy dróg publicznych powinny utrzymywać bieżący kontakt w szczególności z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego w okresie opracowywania projektów planów rocznych; uzgadnianie zadań planowych z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego, szczególnie w zakresie lokalizacji robót i podziału środków na poszczególne rejony eksploatacji dróg publicznych, powinno następować w trakcie prac nad projektami planów.

II.

Ostateczne odbiory robót na drogach i mostach państwowych.

4.
O ostatecznych odbiorach robót na drogach i mostach państwowych wojewódzkie zarządy dróg publicznych obowiązane są zawiadamiać prezydia wojewódzkich rad narodowych co najmniej na 7 dni przed terminem odbioru. Wojewódzkie zarządy dróg publicznych na żądanie prezydiów wojewódzkich rad narodowych obowiązane są informować te prezydia o przebiegu prac.

III.

Wykonywanie robót na drogach lokalnych przez rejony eksploatacji dróg publicznych.

5.
Roboty na drogach i mostach lokalnych, o których mowa w § 3 pkt 1 uchwały, powinny być zgłaszane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wojewódzkim zarządom dróg publicznych w takich terminach, które umożliwiłyby włączenie tych robót do rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
6.
W przypadkach gdy konieczność prowadzenia robót wynika z przyczyn klęsk żywiołowych, zgłoszenia mogą być dokonywane w takich terminach, które by umożliwiły włączenie tych robót do planów operatywnych właściwych rejonów eksploatacji dróg publicznych.
7.
Z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 6 wojewódzki zarząd dróg publicznych może odmówić wykonania robót nie objętych rocznym planem techniczno-ekonomicznym, jeżeli możliwości produkcyjne, materiałowe, sprzętowe i zatrudnienia właściwego rejonu eksploatacji dróg publicznych nie pozwalają na zwiększenie planu operatywnego.
8.
Roboty na drogach lokalnych powinny być przyjmowane do wykonania przez rejony eksploatacji dróg publicznych na zasadach ustalonych dla robót na drogach państwowych i fakturowane na podstawie kosztorysów załączonych do umów.

IV.

Odpłatne udostępnianie sprzętu ciężkiego i maszyn prezydiom rad narodowych.

9.
Odpłatne udostępnianie prezydiom rad narodowych sprzętu ciężkiego i maszyn do robót na drogach lokalnych, o którym mowa w § 3 pkt 2 uchwały, odbywa się według zasad, które określa Minister Komunikacji.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024