Wstępny staż pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 sierpnia 1958 r.
w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa.

Na podstawie § 6 ust. 2 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 47, poz. 272) ustala się następujące wytyczne do określenia czasu trwania i opracowania programów wstępnego stażu pracy.
§  1.
Zarządzenie dotyczy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa przewidzianych na typowe stanowiska nietechniczne wymagające kwalifikacji ekonomicznych lub prawnych, którzy podjęli pierwszą po ukończeniu uczelni pracę zawodową w wyuczonym zawodzie lub w zawodach pokrewnych po wejściu w życie uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r.
§  2.
Celem wstępnego stażu pracy jest wprowadzenie absolwentów w całokształt działalności zakładów pracy (utrwalenie i pogłębienie wiadomości teoretycznych zdobytych w szkole), nabycie umiejętności stosowania wiedzy teoretycznej w działalności praktycznej oraz wdrożenie do systematycznego i dokładnego wykonywania powierzonej pracy.
§  3.
1.
Czas wstępnego stażu pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa wynosi 1,5 roku.
2.
W zakładach pracy, w których zaznajomienie się z całokształtem działalności wymaga dłuższego okresu czasu (np. w przedsiębiorstwach o bardziej skomplikowanej i różnorodnej produkcji), okres wstępnego stażu pracy może być przedłużony decyzją właściwego ministra do 2 lat.
§  4.
Absolwenci, którzy wykażą się dobrymi wynikami pracy, mogą wystąpić za pośrednictwem pracownika, o którym mowa w § 5, o skrócenie czasu wstępnego stażu pracy do 1 roku. Decyzję w sprawie skrócenia czasu wstępnego stażu pracy wydaje kierownik zakładu pracy na podstawie opinii komisji kwalifikacyjnej, wydanej po sprawdzeniu przebiegu wstępnego stażu pracy.
§  5.
Nadzór nad przebiegiem pracy oraz nad postępami absolwenta w nabywaniu praktycznych umiejętności w czasie wstępnego stażu pracy powinien sprawować pracownik o wysokich kwalifikacjach i długoletnim doświadczeniu, w miarę możliwości z wyższym wykształceniem. W czasie odbywania wstępnego stażu pracy w poszczególnych działach absolwent podlega służbowo kierownikowi działu, w którym aktualnie odbywa wstępny staż pracy.
§  6.
Absolwenci odbywają wstępny staż pracy na podstawie programu obejmującego:
a)
harmonogram wstępnego stażu pracy (wykaz stanowisk i orientacyjny czas trwania wstępnego stażu pracy na każdym z nich),
b)
zakres wiadomości i umiejętności, które absolwent powinien opanować w czasie trwania wstępnego stażu pracy,
c)
wykaz lektury zawodowej.

Szczegółowe programy wstępnego stażu pracy opracowują

zakłady pracy.

§  7.
Absolwentów rozpoczynających wstępny staż pracy należy poinformować o celu wstępnego stażu pracy, jego organizacji i przebiegu oraz o obowiązkach i uprawnieniach absolwenta odbywającego wstępny staż pracy. W czasie wstępnego stażu pracy absolwent powinien zapoznać się szczegółowo z uprawnieniami i obowiązkami pracownika oraz zagadnieniami ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  8.
1.
Program wstępnego stażu pracy powinien być w ten sposób realizowany, aby absolwenci poznali całokształt prac i zagadnień zakładu pracy oraz zakres i technikę pracy poszczególnych działów, biorąc w miarę możliwości bezpośredni udział w pracach działu.
2.
W działach pracy, w których absolwenci będą zatrudnieni po odbyciu wstępnego stażu pracy, oraz w działach pokrewnych absolwenci obowiązani są brać bezpośredni udział w praktycznym wykonywaniu prac.
3.
Absolwenci powinni zaznajomić się szczegółowo z przepisami obowiązującymi w poszczególnych działach pracy w zakresie potrzebnym do wykonywania pracy w dziale, w którym absolwent będzie zatrudniony po ukończeniu wstępnego stażu pracy.
§  9.
W okresie odbywania wstępnego stażu pracy absolwent ma obowiązek uzupełnienia swojej wiedzy teoretycznej w zakresie wybranego kierunku prac przez systematyczne studiowanie fachowej literatury i czasopism. Zakład pracy obowiązany jest wskazać absolwentowi właściwą literaturę.
§  10.
1.
Zakłady pracy obowiązane są organizować dla absolwentów odbywających wstępny staż pracy konsultacje przynajmniej raz na 3 miesiące. Podczas konsultacji powinny być omawiane zagadnienia związane z programem wstępnego stażu pracy, spostrzeżenia, wątpliwości i pytania absolwentów z zakresu ich pracy oraz zagadnienia poruszane w czasopismach i książkach fachowych.
2.
Jeżeli zakład pracy nie może przeprowadzać konsultacji we własnym zakresie (np. z braku odpowiednio wykwalifikowanych konsultantów, małej ilości absolwentów odbywających wstępny staż pracy itp.), powinna je zorganizować jednostka nadrzędna, której bezpośrednio podlega zakład pracy.
§  11.
Po ukończeniu wstępnego stażu pracy absolwent składa egzamin przed komisją kwalifikacyjną z zakresu materiału objętego programem. Celem egzaminu jest sprawdzenie umiejętności stosowania w praktyce wiadomości zawodowych z uwzględnieniem specyficznych zadań danego działu pracy oraz stanowiska, na które absolwent jest przewidziany.
§  12.
1.
Komisję kwalifikacyjną dla absolwentów w składzie 5 członków powołuje jednostka nadrzędna nad zakładem pracy, a w większych zakładach pracy, określonych przez jednostki nadrzędne, kierownik zakładu pracy. W skład komisji powinien wejść pracownik, o którym mowa w § 5, przedstawiciel rady zakładowej oraz inne osoby o dużym przygotowaniu zawodowym, z których część przynajmniej posiada wyższe wykształcenie.
2.
Celem umożliwienia uczelniom doskonalenia procesu nauczania - wskazane jest zaproszenie na egzamin przedstawiciela odpowiedniej uczelni, najbliższej terenowo dla zakładu pracy.
§  13.
1.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu absolwenci otrzymują zaświadczenie o skończeniu wstępnego stażu pracy.
2.
W przypadku ujemnego wyniku egzaminu komisja kwalifikacyjna wskazuje kierunek uzupełnienia wstępnego stażu pracy oraz ustala okres, na jaki przedłuża się wstępny staż pracy, z tym że okres ten nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
3.
Po przepracowaniu określonego przez komisję kwalifikacyjną okresu przedłużonego wstępnego stażu pracy absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu wstępnego stażu pracy.
§  14.
Postanowienia niniejszego zarządzenia nie dotyczą absolwentów odbywających wstępny staż pracy w zawodach, dla których program i wytyczne wstępnego stażu pracy ustala minister właściwy dla zakładu pracy.
§  15.
Postanowienia niniejszego zarządzenia dotyczą również absolwentów innych kierunków nauczania szkół wyższych, nie wymienionych w § 1, o ile podejmują oni pierwszą po ukończeniu uczelni pracę w typowych zawodach nietechnicznych po wejściu w życie uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024