Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

UCHWAŁA NR 332
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1957 r.
w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Celem zapewnienia prawidłowego działania bodźców zmierzających do poprawienia wyników finansowych oraz stworzenia prawidłowych podstaw do analizy i oceny działalności oraz stanu gospodarczego przedsiębiorstw państwowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała niniejsza dotyczy działających według zasad pełnego (pełnego wewnętrznego) rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstw państwowych oraz przedsiębiorstw będących pod zarządem państwowym, a także zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów, zwanych w dalszym ciągu "przedsiębiorstwami".
§  2.
1.
Obowiązkowi badania podlegają sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa sporządzane na koniec roku gospodarczego oraz na dzień otwarcia likwidacji.
2.
Celem badania sprawozdań finansowych jest ustalenie prawidłowości bilansu, wyniku bilansowego i zaopiniowanie wniosku dotyczącego podziału zysku i odpisów na fundusze specjalnego przeznaczenia oraz stworzenie podstawy do przyjęcia i zatwierdzenia sprawozdań finansowych w obowiązującym trybie.
3.
Z wyników badania należy sporządzić protokół zawierający stwierdzenie, czy badane sprawozdanie finansowe jest prawidłowe, a w razie potrzeby również wnioski o konieczności dokonania w nim zmian i poprawek w określonym terminie.
§  3.
1.
Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw przeprowadzają komisje rewizyjne powoływane na czas nieokreślony i odwoływane przez kierownika organu sprawującego bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstw lub osobę przez niego upoważnioną.
2.
Komisje rewizyjne powołuje się dla każdego przedsiębiorstwa oddzielnie w składzie 3-7 osób stosownie do wielkości, znaczenia, złożoności problematyki oraz stanu gospodarki danego przedsiębiorstwa.
3.
Dla przedsiębiorstw małych, a zwłaszcza dla przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi mogą być powoływane komisje rewizyjne wspólne dla kilku przedsiębiorstw tego samego rodzaju lub położonych w niedalekiej odległości od siebie.
4.
W skład komisji rewizyjnej powinni wejść biegli objęci listą ustaloną przez Ministra Finansów (§ 9) oraz pracownicy organu, którego kierownik powołuje komisję.
5.
Przewodniczącego komisji rewizyjnej wyznacza osoba powołująca komisję.
§  4.
1.
W pracach komisji rewizyjnej mogą brać udział delegaci organu finansowego oraz banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
2.
Osoby powołujące komisję rewizyjną powinny o jej powołaniu i składzie osobowym zawiadamiać właściwy organ finansowy. Przewodniczący komisji rewizyjnej powinien zawiadomić właściwy dla danego przedsiębiorstwa organ finansowy oraz oddział banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa o miejscu i terminie badania sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa.
3.
Niezależnie od uprawnień określonych w ust. 1 niniejszego paragrafu właściwy organ finansowy ma prawo przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa we własnym zakresie.
§  5.
Spory wynikłe w związku z badaniem sprawozdań finansowych:
1)
między komisją rewizyjną a przedsiębiorstwem - rozstrzyga osoba powołująca komisję,
2)
między komisją rewizyjną, przedsiębiorstwem lub osobą powołującą komisję a właściwym organem finansowym rozstrzyga:
a)
w odniesieniu do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym - właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów,
b)
w odniesieniu do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi - właściwy przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  6.
Właściwi ministrowie mogą postanowić:
1)
że dla niektórych przedsiębiorstw podległych nie powołuje się komisji rewizyjnych, a przyjmowanie i zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych tych przedsiębiorstw następuje po ich zbadaniu dokonywanym przez organ sprawujący bezpośredni nadzór nad tymi przedsiębiorstwami; wykaz tych przedsiębiorstw podlega uzgodnieniu z Ministrem Kontroli Państwowej oraz z Ministrem Finansów;
2)
że dla niektórych przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym, a nie podlegających bezpośrednio ministrom, komisje rewizyjne powołują ministrowie lub osoby przez nich upoważnione;
3)
w jakim zakresie przepisy niniejszej uchwały oraz zarządzeń wydanych na jej podstawie stosuje się również do kwartalnych sprawozdań finansowych podległych przedsiębiorstw.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do wydania zarządzeń określających szczegółowy zakres i tryb składania, badania, przyjmowania i zatwierdzania sprawozdań finansowych, zasady udziału organów finansowych i banków w tych czynnościach oraz system sankcji w formie kar pieniężnych nakładanych przez organy finansowe na przedsiębiorstwa za złożenie nieprawidłowych sprawozdań finansowych.
§  8.
1.
Osoby nie będące pracownikami organów sprawujących nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa, organów finansowych oraz banków otrzymują wynagrodzenie za udział w komisji rewizyjnej. Koszty z tym związane pokrywa z funduszu bezosobowego przedsiębiorstwo, dla którego dana komisja została powołana.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w komisji rewizyjnej ustala osoba powołująca komisję stosownie do ilości godzin pracy wyznaczonej na badanie sprawozdania finansowego według stawek określonych w zarządzeniu właściwego ministra wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Właściwi ministrowie mogą w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić graniczne lub średnie normy określające czas trwania badania sprawozdań finansowych podległych przedsiębiorstw.
§  9.
1.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do ustalenia listy biegłych uprawnionych do pełnienia funkcji członków komisji rewizyjnych. Właściwi ministrowie mogą zgłaszać kandydatów ubiegających się o wpisanie na listę biegłych.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do wprowadzenia egzaminów kwalifikacyjnych dla osób podlegających wpisaniu na listę biegłych.
§  10.
Zaleca się w właściwym naczelnym organom spółdzielczym odpowiednie dostosowanie przepisów niniejszej uchwały do badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw spółdzielczych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024