Zasady zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 112
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1957 r.
w sprawie zasad zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych. 1

§  1. 2
Podstawą zatrudnienia przez zakłady pracy absolwentów średnich szkół zawodowych, zwanych w dalszym ciągu "absolwentami", jest umowa o pracę zawarta bezpośrednio pomiędzy absolwentem a zakładem pracy na ogólnych zasadach prawa pracy.
§  2.
1.
Zakłady pracy zgłaszają propozycję pracy dla absolwentów bezpośrednio do odpowiednich szkół. Propozycje te powinny określać warunki pracy i płacy, a w szczególności wysokość wynagrodzenia i warunki zakwaterowania.
2.
Propozycja pracy powinna w zasadzie odpowiadać specjalności absolwenta. W przypadku niemożności zatrudnienia absolwenta zgodnie z obranym kierunkiem studiów może on być zatrudniony w dziedzinie pokrewnej.
3.
Zakłady pracy mają obowiązek przyjmowania absolwentów do pracy z pierwszeństwem przed kandydatami nie wykwalifikowanymi.
4.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych, przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych) zapewnią w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej wykonywanie przez zakłady pracy i szkoły obowiązków wynikających z przepisów ust. 1, 2 i 3. Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którzy przekazali średnie szkoły zawodowe Ministrowi Oświaty, zapewnią w szczególności wykonywanie tych obowiązków przez zakłady pracy w stosunku do absolwentów szkół przekazanych zgodnie z uchwałą nr 519 Rady Ministrów z dnia 10 września 1956 r. w sprawie przejęcia szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty (Monitor Polski Nr 87, poz. 1005).
5. 3
Upoważnia się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do ustalenia w porozumieniu z ministrami, którym podlegają szkoły, szczegółowego trybu zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów. Przepis ten nie dotyczy absolwentów szkół podległych Ministrowi Kultury i Sztuki. Szczegółowy tryb zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów tych szkół ustala Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
6.
Tryb zgłaszania propozycji pracy, o którym mowa w ust. 5, powinien być ustalony nie później niż w okresie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały.
§  3.
Przepisy § 2 nie ograniczają prawa absolwentów do wyszukiwania sobie pracy i zawierania umów o pracę w bezpośrednim porozumieniu z zakładem pracy.
§  4. 4
(uchylony).
§  5.
1.
Absolwenci szkół o kierunkach technicznych i rolniczych powinni być zatrudnieni bezpośrednio w produkcji.
2.
Absolwenci bezpośrednio po ukończeniu nauki nie powinni być zatrudniani w instytucjach i urzędach centralnych.
§  6.
Po przystąpieniu do pracy absolwent ma prawo do uzyskania zaliczki na poczet wynagrodzenia w wysokości 100% przysługującego mu wynagrodzenia miesięcznego, jeżeli zakład pracy wypłaca wynagrodzenie za pracę z dołu. Zaliczkę tę potrąca się absolwentowi w 12 ratach miesięcznych.
§  7.
Zakład pracy pokrywa koszty przeniesienia absolwenta z miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której ma on zamieszkać w związku z podjęciem pracy, na zasadach ogólnie obowiązujących w tym zakresie.
§  8.
1.
Pracownik zatrudniony na podstawie nakazu pracy w dniu wejścia w życie uchwały może z zachowaniem ogólnych przepisów prawa pracy rozwiązać stosunek pracy przed upływem terminu wygaśnięcia nakazu pracy.
2.
Stosunek pracy oparty na nakazie pracy wydanym na podstawie ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkól wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106) przed wejściem w życie niniejszej uchwały nie rozwiązuje się po upływie czasu obowiązku pracy oznaczonego w nakazie, lecz przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o umowie o pracę zawartej na czas nie określony.
§  9.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do uchylenia wykazów średnich szkół zawodowych ustalonych na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej oraz zainteresowanym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 3 ust. 3 pkt 1 uchwały nr 83 z dnia 8 maja 1969 r. w sprawie usprawnienia pracy resortów przy wykonywaniu niektórych uchwał i innych aktów. (M.P.69.19.156) z dniem 15 maja 1969 r.
2 § 1 zmieniony przez § 3 ust. 3 pkt 1 uchwały nr 83 z dnia 8 maja 1969 r. w sprawie usprawnienia pracy resortów przy wykonywaniu niektórych uchwał i innych aktów. (M.P.69.19.156) z dniem 15 maja 1969 r.
3 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 3 ust. 3 pkt 2 uchwały nr 83 z dnia 8 maja 1969 r. w sprawie usprawnienia pracy resortów przy wykonywaniu niektórych uchwał i innych aktów. (M.P.69.19.156) z dniem 15 maja 1969 r.
4 § 4 uchylony przez § 17 ust. 3 uchwały nr 195 z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów szkół wyższych. (M.P.58.47.272) z dniem 23 czerwca 1958 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024