Eksploatacja akumulatorów samochodowych.

ZARZĄDZENIE NR 303
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1956 r.
w sprawie eksploatacji akumulatorów samochodowych.

Niedostateczna jakość akumulatorów samochodowych, wyrażająca się w pierwszym rzędzie w zbyt krótkim okresie eksploatacyjnym, powoduje nadmierne zużycie deficytowych surowców i naraża gospodarkę narodową na poważne straty. Krótkotrwały okres eksploatacyjny akumulatorów jest - obok zaniedbań w produkcji akumulatorów - następstwem źle działających instalacji elektrycznych samochodów, niewłaściwej konserwacji akumulatorów, niedostatecznie wyposażonych akumulatorowni, jak również niewystarczających kwalifikacji personelu stacji obsługi akumulatorów. Celem poprawy istniejącego stanu zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister Przemysłu Maszynowego ustali w porozumieniu z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego w terminie do dnia 31 grudnia 1956 r. warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać stacje obsługi akumulatorów, i poleci: Centralnemu Zarządowi Zbytu - Biuro Usług Akumulatorowych - prowadzenie od dnia 1 lutego 1957 r. wykazu stacji obsługi, odpowiadających wymaganiom technicznym do uruchamiania i konserwacji akumulatorów.
2.
W wykazie mogą być zamieszczone stacje obsługi akumulatorów państwowe, spółdzielcze i prywatne, obsługujące zarówno własne przedsiębiorstwa, jak i inne jednostki.
3.
Biuro Usług Akumulatorowych powinno co najmniej raz w roku sprawdzać, czy zamieszczone w wykazie stacje odpowiadają wymaganiom technicznym.
§  2.
Ministrowie: Transportu Drogowego i Lotniczego, Gospodarki Komunalnej, Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Rolnictwa zorganizują w 1957 r. w podległych resortach co najmniej po jednej wzorcowej stacji obsługi akumulatorów.
§  3.
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego poleci Centralnemu Zarządowi Zaopatrzenia Transportu Samochodowego "Motozbyt", aby w pierwszym rzędzie zaopatrywał w akumulatory i części zamienne stacje obsługi zamieszczone w wykazie, o którym mowa w § 1.
§  4.
Minister Przemysłu Maszynowego poleci podległym wytwórniom akumulatorów wydawanie od dnia 1 stycznia 1957 r. gwarancji na produkowane akumulatory, uzależnionej od uruchamiania i konserwacji akumulatorów przez stacje obsługi zamieszczone w wykazie, o którym mowa w § 1.
§  5.
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego wyda w terminie do dnia 31 grudnia 1956 r. przepisy o eksploatacji akumulatorów oraz o trybie postępowania z akumulatorami uszkodzonymi i zużytymi.
§  6.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) sprawujący nadzór nad średnimi szkołami technicznymi i innymi szkołami zawodowymi zarządzą wprowadzenie do programów nauczania wykładów i zajęć z zakresu eksploatacji akumulatorów, poczynając od roku szkolnego 1957/58.
§  7.
Ministrowie resortów, w których istnieją stacje obsługi akumulatorów zamieszczone w wykazie, o którym mowa w § 1, zarządzą zorganizowanie kursów dokształcających dla pracowników stacji obsługi akumulatorów w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami o dokształcaniu zawodowym.
§  8.
Prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa włączy do planu wydawniczego Państwowych Wydawnictw Komunikacyjnych na rok 1957 podręcznik o eksploatacji akumulatorów samochodowych oraz zleci Państwowym Wydawnictwom Komunikacyjnym wydania do dnia 31 marca 1957 r. popularnej broszury o konserwacji i eksploatacji akumulatorów.
§  9.
Ministrowie Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Przemysłu Maszynowego zlecą Instytutowi Transportu Samochodowego i Biuru Konstrukcyjnemu Akumulatorów prowadzenie prób eksploatacyjnych akumulatorów, zarówno we własnych ośrodkach doświadczalnych, jak i u użytkowników.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024