Zabezpieczenie terminowego zwrotu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz rozliczeń należności za nie zwrócone pożyczki.

UCHWAŁA NR 122
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 5 marca 1956 r.
w sprawie zabezpieczenia terminowego zwrotu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz rozliczeń należności za nie zwrócone pożyczki.

W celu zapewnienia terminowego zwrotu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz pokrycia należności za pożyczki nie zwrócone Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zboże wydane na skrypty dłużne tytułem pożyczek siewnych powinno być zwrócone w terminach ustalonych w odrębnych uchwałach Prezydium Rządu, a najpóźniej w terminach ustalonych dla danych gospodarstw do wykonania obowiązkowych dostaw zboża; zboże powinno być zwrócone ze zbiorów danego roku, jeśli pożyczkę pobrano w wiosennej kampanii siewnej, lub ze zbiorów następnego roku, jeśli pożyczkę pobrano w jesiennej kampanii siewnej.
2.
Jeżeli przedmiotem pożyczki są płody rolne nie objęte przepisami o obowiązkowych dostawach zbóż (np. proso, gryka) lub jeżeli pożyczkobiorca nie podlega obowiązkowi dostaw zbóż, pożyczka powinna być zwrócona najpóźniej do dnia 31 października danego roku, jeżeli pożyczkę pobrano w wiosennej kampanii siewnej, lub do dnia 31 października następnego roku, jeżeli pożyczkę pobrano w jesiennej kampanii siewnej.
§  2.
1.
Zboże odstawione przez gospodarstwa rolne z tytułu obowiązkowych dostaw powinno być zaliczone w pierwszej kolejności jako zwrot zaciągniętych na skrypty dłużne pożyczek siewnych.
2.
Posiadaczowi gospodarstwa, który nie zwrócił pożyczki siewnej w terminie jej zwrotu, nie może być wydane zaświadczenie o wykonaniu dostaw obowiązkowych.
§  3.
1.
Gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" zobowiązane są przedkładać właściwym prezydiom gromadzkich rad narodowych w terminie do dnia 30 kwietnia wykazy posiadaczy gospodarstw zadłużonych z tytułu pożyczek siewnych.
2.
W zawiadomieniach o wysokości i terminach obowiązkowych dostaw zbóż prezydia gromadzkich rad narodowych wymieniać będą dodatkowo w odrębnej pozycji aktualne zobowiązanie posiadacza gospodarstwa z tytułu podlegającej zwrotowi pożyczki siewnej.
3.
Prezydia gromadzkich rad narodowych wysyłać będą zawiadomienia również tym posiadaczom gospodarstw, którzy zwolnieni są w danym roku od dostaw obowiązkowych, a mają zadłużenie z tytułu pożyczek siewnych.
§  4.
Punkty skupu gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" obowiązane są przy każdej dostawie sprawdzać zawiadomienia o wysokości obowiązkowych dostaw i w razie stwierdzenia, że pożyczone na skrypty dłużne zboże nie zostało zwrócone, odliczyć zboże na zwrot pożyczek siewnych.
§  5.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych oraz organy terenowe Ministerstwa Skupu do nadzorowania, aby zboże dostarczone przez gospodarstwa rolne było zaliczone w pierwszej kolejności na zwrot pożyczek siewnych.
§  6.
1.
Jeżeli zboże w terminie ustalonym w zawiadomieniu nie zostało zwrócone, prezydium gromadzkiej rady narodowej wzywa dłużnika i uzgadnia z nim dodatkowy termin dostawy, chyba że nastąpiło to już w związku z niewykonaniem przez zobowiązanego dostaw obowiązkowych.
2.
W razie stwierdzenia, że z uzasadnionych przyczyn gospodarczych, jak np. klęska żywiołowa lub inne wypadki losowe, pożyczka siewna nie może być zwrócona w naturze, prezydium gromadzkiej rady narodowej występuje do prezydium powiatowej rady narodowej z wnioskiem o zamianę należności na pieniężną. Decyzję w tej sprawie prezydium powiatowej rady narodowej podejmuje po zasięgnięciu opinii powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu i powiatowego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Wartość pożyczki siewnej oblicza się według cen płaconych w danym powiecie przez uspołeczniony aparat skupu w rynkowym skupie zbóż, a jeżeli przedmiotem pożyczki są płody rolne nie objęte obowiązkowymi dostawami zbóż, wartość jej oblicza się według cen płaconych przez uspołeczniony aparat skupu w kontraktacji tych produktów.
4.
Nie zwrócone należności z tytułu pożyczek siewnych (ust. 2 i 3) podlegają przymusowemu ściągnięciu przez organy finansowe prezydiów rad narodowych w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych. Tytułem egzekucyjnym jest decyzja prezydium powiatowej rady narodowej (ust. 2).
§  7.
1.
Gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" w terminie do dnia 30 kwietnia 1956 r. sporządzą i przedstawią prezydiom gromadzkich rad narodowych właściwych według miejsca zamieszkania dłużnika wykazy posiadaczy gospodarstw rolnych, którzy pobrali i nie zwrócili pożyczek siewnych wydanych w latach 1952, 1953, 1954 i na wiosnę 1955 r.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej przy współudziale przedstawiciela gminnej spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przeanalizuje powyższe wykazy i w ciągu 15 dni od daty ich otrzymania prześle je wraz z wnioskami właściwemu prezydium powiatowej rady narodowej. We wnioskach tych wskaże zobowiązania z tytułu pożyczek siewnych, które uważa za:
a)
ściągalne w naturze z odroczeniem terminu spłaty nie dłuższym niż jeden rok,
b)
ściągalne po zamianie na pożyczkę pieniężną (§ 6),
c)
nieściągalne.

Wnioski powinny zawierać pisemne uzasadnienia.

3.
Prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu i powiatowego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" podejmuje decyzje w sprawie wniosków określonych w ust. 2 i przesyła wykazy wraz z decyzją właściwym gminnym spółdzielniom "Samopomoc Chłopska" w terminie 30 dni od daty otrzymania tych wykazów z prezydium gromadzkiej rady narodowej.
4.
Prezydium powiatowej rady narodowej może podjąć decyzję uznającą pożyczkę za nieściągalną i podlegającą umorzeniu, jeżeli:
a)
w wyniku dochodzeń administracyjnych przeprowadzonych przez właściwe prezydium gromadzkiej rady narodowej nie ustalono miejsca zamieszkania bądź pobytu dłużnika,
b)
dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności, albo posiadany przez niego majątek wystarczyłby zaledwie na pokrycie kosztów egzekucji bądź też jeżeli przeprowadzenie egzekucji skierowanej do wynagrodzenia dłużnika za pracę lub do jego dochodów mogłoby podważyć możliwości bytowe dłużnika i jego rodziny,
c)
dłużnik zmarł, a w wyniku dochodzeń administracyjnych ustalono, że zmarły nie pozostawił majątku lub że pozostały po zmarłym tylko ruchomości nie podlegające zajęciu.
§  8.
1.
Sumy nieściągalnych należności z tytułu nie zwróconych pożyczek siewnych udzielonych w wiosennej i jesiennej kampanii siewnej 1955 r. oraz w latach następnych obciążają wyniki działalności gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
W związku z należnościami z tytułu pożyczek siewnych udzielonych w latach 1952, 1953, 1954, których nieściągalność zostanie stwierdzona w trybie przewidzianym w § 7, upoważnia się Ministra Finansów do pokrycia poniesionych z tego tytułu przez spółdzielnie strat do wysokości kwoty 20 milionów złotych.
§  9.
1.
Minister Skupu wyda szczegółowe przepisy w sprawie trybu prowadzenia przez prezydia gromadzkich rad narodowych ewidencji zadłużeń posiadaczy gospodarstw z tytułu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz w sprawie włączenia powyższego zadłużenia do zawiadomień o wysokości i terminach obowiązkowych dostaw zbóż.
2.
Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministerstwem Skupu wyda szczegółowe przepisy zabezpieczające zaliczanie w pierwszej kolejności zboża odstawionego przez gospodarstwa rolne tytułem dostaw obowiązkowych na spłatę pożyczek siewnych, określi tryb wystawiania, przechowywania i ewidencjonowania skryptów dłużnych oraz ustali formę i treść wykazów składanych przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" prezydiom gromadzkich rad narodowych.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrom: Rolnictwa, Skupu i Finansów, Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz prezydiom rad narodowych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024