Umundurowanie i odznaki służbowe oraz dodatek za wysługę lat pracowników resortu komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych.

UCHWAŁA NR 184
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 1954 r.
w sprawie umundurowania i odznak służbowych oraz dodatku za wysługę lat pracowników resortu komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych. 1

W celu podniesienia dyscypliny służbowej oraz podkreślenia godności zawodu kolejarza Rada Ministrów na podstawie art. 3, 4 i 5 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. Nr 16, poz. 59) uchwala, co następuje:

Rozdział  1. 2

(skreślony)

§  1-13. 3
(skreślone).

Rozdział  2.

Umundurowanie służbowe.

§  14. 4
1.
Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin pracownikom:
1)
przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz przedsiębiorstw (zakładów pracy) wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji, z wyjątkiem kierowniczek i wychowawczyń przedszkoli;
2)
Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Wełnowcu, Gotartowickiej Fabryki oraz Fabryki Sygnałów Kolejowych w Żarach;
3)
Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa;
4)
szkół kolejowych resortu komunikacji;
5)
komórek organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji objętych przepisem art. 1 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216);
6) 5
Zjednoczenia Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.
2.
Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje również Ministrowi Komunikacji, podsekretarzom stanu w Ministerstwie Komunikacji oraz uczniom szkół kolejowych resortu komunikacji.
3.
Warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, o którym mowa w ust. 1, nie odnosi się do pracowników mianowanych (etatowych).
4.
Umundurowanie powinno być zasadniczo koloru granatowego, obuwie koloru czarnego. Odznaki (dystynkcje) służbowe powinny być koloru srebrnego i złotego. Części składowe i jakość umundurowania służbowego, zakres uprawnień do umundurowania, urzędową tabelę uprawnionych do umundurowania ze wskazaniem minimalnych okresów zużycia poszczególnych części oraz wzory mundurów, odznak (dystynkcji) służbowych i rozróżnienia służb ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych P.R.L.
§  15. 6
(skreślony).
§  16.
1.
Umundurowanie staje się własnością pracownika (ucznia) z chwilą upływu minimalnych okresów jego noszenia. Umundurowanie powinno być naprawiane i konserwowane przez pracownika (ucznia) we własnym zakresie i na własny koszt.
2. 7
Pracownicy uprawnieni do bezpłatnego umundurowania zachowują w razie zwolnienia ze służby z urzędu, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego lub z winy pracownika, umundurowanie na własność, bez obowiązku jakiejkolwiek dopłaty. Uczeń, który ukończył naukę w szkole, zachowuje umundurowanie na własność.
3.
W innych przypadkach zwolnienia ze służby pracownik zachowuje umundurowanie na własność, z tym że za okresy niewynoszenia tego umundurowania obowiązany jest uiścić proporcjonalną należność pełnych kosztów. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do uczniów.
4.
W razie śmierci pracownika (ucznia) jego rodzina nie ma obowiązku zwrotu umundurowania ani uiszczenia dopłaty za okresy niewynoszenia umundurowania.
§  17. 8
1.
Obowiązek noszenia munduru w służbie z odpowiednimi dystynkcjami służbowymi mają pracownicy pełniący służbę na stanowiskach, których wykaz ustali Minister Komunikacji. Noszenie munduru w służbie przez pozostałych pracowników, jak również noszenie umundurowania poza służbą przez wszystkich pracowników uprawnionych do umundurowania, pozostawia się ich uznaniu.
2.
Pracownicy nie mający obowiązku noszenia umundurowania w służbie otrzymują według własnego wyboru bądź umundurowanie gotowe, bądź kupon materiału z dodatkami krawieckimi lub ekwiwalent umundurowania w wysokości cen zakupu umundurowania gotowego.
§  18.
1.
Zabrania się pracownikom (uczniom) pozbywania (odstępowania, sprzedawania) przydzielonych umundurowań.
2.
Minister Kolei określa zasady odpowiedzialności służbowej w innych naruszenia przepisu ust. 1.

Rozdział  3.

Dodatek za wysługę lat.

§  19. 9
1.
Pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach (jednostkach organizacyjnych) określonych w § 14 ust. 1, z wyjątkiem niektórych pracowników obsługowo-gospodarczych oraz robotników niewykwalifikowanych zaszeregowanych do kategorii 1 i 2 taryfikatora kwalifikacyjnego, których wykaz ustali Minister Komunikacji, przyznaje się dodatek za wysługę lat.
2.
Pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", wynagradzanym według kolejowego systemu płac, przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości określonej w tabelach podanych w załączniku do uchwały, zależnie od zajmowanego stanowiska, osiągniętego stażu pracy (lat wysługi) oraz posiadanej grupy uposażenia.
3. 10
Pracownikom przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", w odniesieniu do których nie stosuje się kolejowego systemu płac (ust. 2), oraz pracownikom innych przedsiębiorstw (jednostek) objętych uchwałą przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości określonej w tabelach podanych w załączniku do uchwały, zależnie od zajmowanego stanowiska, osiągniętego stażu pracy (lat wysługi) oraz grupy uposażenia, o której mowa w ust. 2, przyrównanej do zajmowanego stanowiska.
4.
Minister Komunikacji dokonuje przyrównania stanowisk pracowników, o których mowa w ust. 3, do grup uposażenia pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", przewidzianych na podobnych w zasadzie stanowiskach.
5.
Pracownik może pobierać tylko jeden dodatek za wysługę lat w razie zbiegu uprawnień do dwóch dodatków za wysługę lat, uprawnionemu przysługuje prawo wyboru.
§  20. 11
1.
Dodatek za wysługę lat wypłaca się raz w roku w Dniu Kolejarza, przyjmując za podstawę do ustalenia wysokości tego dodatku za poszczególne miesiące roku obrachunkowego stawki określone w tabelach podanych w załączniku.
2.
Dodatek za wysługę lat zwolniony jest od podatku od wynagrodzeń.
§  21.
Pracownik, który w ciągu roku, za jaki ma nastąpić wypłata dodatku za wysługę lat, opuścił bez należytego usprawiedliwienia jeden dzień pracy, traci - 25%, dwa dni pracy - 50%, trzy dni pracy i więcej - 100% przypadającego do wypłaty dodatku za wysługę lat.
§  22.
Dodatek za wysługę lat wypłaca się niezależnie od dodatku przewidzianego uchwałą nr 100 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1953 r. w sprawie przyznania niektórym kategoriom pracowników państwowych dodatków uzasadnionych specjalnymi kwalifikacjami i warunkami służby (Monitor Polski Nr A-10, poz. 139) oraz uchwałą nr 550 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1953 r. o rozciągnięciu uchwały Rady Ministrów z dnia 9 września 1950 r. w sprawie dodatku przemysłowego na niektórych nauczycieli w szkołach podległych Ministrowi Kolei (Monitor Polski Nr A-72, poz. 865).
§  23.
1.
Ogólny staż pracy, dający prawo do dodatku za wysługę lat, oblicza się od dnia objęcia służby po dniu 22 lipca 1944 r.
2.
Pracownikom zatrudnionym w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały zalicza się do wysługi z zachowaniem przepisu ust. 1 cały czas pracy na stanowiskach, które dają prawo do otrzymania dodatków.
3.
Sposób obliczania stażu podany w ust. 2 stosuje się również do pracowników przebywających na urlopach płatnych i bezpłatnych, udzielonych do pracy w innych jednostkach resortu lub innych działach gospodarki grodowej, którzy w przyszłości powrócą do służby na stanowiskach wymienionych w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały, oraz w przypadku przystąpienia do pracy emerytów.
4. 12
Pracownicy, z którymi został rozwiązany stosunek służbowy (pracy), w razie ponownego zatrudnienia w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" lub w innych jednostkach organizacyjnych resortu komunikacji, w których pracownicy objęci są przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych, na stanowisku dającym prawo do dodatku za wysługę lat zachowują poprzedni staż pracy, jeżeli przerwa w pracy w wymienionych jednostkach nie trwała dłużej niż trzy miesiące. W razie gdy rozwiązanie stosunku służbowego (pracy) nastąpiło z powodu choroby pracownika, okres trzech miesięcy liczy się od dnia ustania niezdolności do pracy. Za zgodą Ministra Komunikacji pracownicy mogą zachować poprzedni staż pracy również wtedy, gdy przerwa w pracy w wymienionych jednostkach z przyczyn niezależnych od pracownika trwała dłużej niż trzy miesiące.
5. 13
Pracownicy, z którymi został rozwiązany stosunek służbowy (pracy) w związku z przejściem na kolejową rentę starczą lub inwalidzką, zachowują w razie ponownego podjęcia służby (pracy) na stanowiskach dających prawo do dodatku za wysługę lat poprzedni staż pracy wymagany do nabycia prawa do tego dodatku.
§  24.
Do stażu pracy włącza się:
1)
czas pracy w organizacjach partyjnych i związkowych,
2)
czas nauki na kursach zawodowych z oderwaniem od pracy, czas nauki w technikach dla wysuniętych robotników oraz w szkołach wyższych, jeżeli do tego czasu i po tym czasie pracownik był zatrudniony w jednostkach wymienionych w § 1 na stanowiskach dających prawo do otrzymania dodatku za wysługę lat,
3)
czas, w którym pracownik odbywał ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe albo zasadniczą służbę wojskową - na zasadach przewidzianych w dekrecie z dnia 6 września 1951 r. o szczególnych uprawnieniach i ulgach dla żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin (Dz. U. Nr 46, poz. 339).
4) 14
czas pracy zaliczony do wysługi lat na podstawie szczególnych przepisów prawnych,
5) 15
czas urlopu bezpłatnego, w granicach nie przekraczających pięciu lat, udzielonego pracownikowi w związku ze skierowaniem do pracy w innych przedsiębiorstwach resortu komunikacji lub pełnieniem funkcji w związku zawodowym pracowników kolejowych.
§  25.
Nie włącza się do stażu pracy, lecz nie przerywa stażu:
1)
czas, w którym pracownik nie miał prawa do dodatku za wysługę lat,
2)
czas, w którym pracownik był zawieszony w służbie.
§  26.
1.
Pracownik odbywający karę pozbawienia wolności traci staż poprzedniej pracy.
2.
Odstępstwa od zasady ustalonej w ust. 1 dopuszczalne są za zgodą Ministra Kolei.
§  27.
Do ustalenia po raz pierwszy procentu dodatku za wysługę lat należy przyjąć lata wysługi osiągnięte przez pracownika do dnia 1 sierpnia 1954 r.
§  28.
Szczegółowe przepisy w zakresie ustalania stażu pracy i trybu postępowania przy ustalaniu czasu pracy wyda Minister Kolei.
§  29.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kolei.
§  30.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

CZĘŚCI SKŁADOWE I JAKOŚĆ UMUNDUROWANIA SŁUŻBOWEGO

A.

Części składowe umundurowania.

I.

Pracownicy, którym nadano stopnie służbowe w ramach III i IV kategorii, otrzymują umundurowanie składające się z:

minimalny okres noszenia lat:
1) czapki mundurowej gabardinowej 2
2) kurtki mundurowej gabardinowej 2
3) spodni mundurowych gabardinowych długich 1
4) płaszcza mundurowego sukiennego 3
5) płaszcza letniego gabardinowego 4
6) obuwia skórzanego (trzewików lub półbucików) 11/2

II.

Pracownicy, którym nadano stopnie służbowe w ramach I lub II kategorii, oraz pracownicy, którym nie nadano w ogóle stopni służbowych, a na których obowiązek noszenia umundurowania w służbie został nałożony "Tabelą uprawnień do umundurowania służbowego PKP", otrzymują umundurowanie składające się z:

minimalny okres noszenia lat:
1) czapki mundurowej sukiennej 2
2) czapki zimowej narciarki (dla zatrudnionych przy pracach na zewnątrz) 3
3) kurtki mundurowej sukiennej 21/2
4) kurtki mundurowej drelichowej 2
5) spodni mundurowych sukiennych długich 1
6) płaszcza mundurowego sukiennego (pracownikom otrzymującym ciepłą odzież ochronną przedłuża się do 4 lat okres noszenia płaszcza mundurowego sukiennego) 3 lub 4
7) a) płaszcza przeciwdeszczowego (dla pracowników, którym nadano stopnie służbowe w ramach II kategorii) 4
b) płaszcza lub kurtki albo peleryny przeciwdeszczowej (dla zatrudnionych przy pracach na zewnątrz) 4
8) obuwia skórzanego (trzewików lub półbucików) (w zależności od wykonywanych czynności służbowych) 1/2,1,11/2 lub 2
9) długich butów skórzanych (saperek) (tylko dla niektórych kategorii pracowników wykonawczej służby zewnętrznej) (w zależności od wykonywanych czynności służbowych) 2 lub 3

III.

Pracownicy, którym nie nadano stopni służbowych i na których obowiązek noszenia umundurowania w służbie nie został nałożony "Tabelą uprawnień do umundurowania służbowego PKP", otrzymują umundurowanie w zakresie ustalonym w części A ust. II, lecz bez kurtki letniej. Minimalny okres noszenia kurtki mundurowej sukiennej wynosi dla tych pracowników 2 lata. Pracownicy ci stosownie do wyrażenia swej woli mogą:

1)
zamiast umundurowania, wykonanego według numerów wielkości, otrzymać kupony materiałów na czapkę mundurową, kurtkę, spodnie i płaszcz sukienny z dodatkami krawieckimi (podszewka, sztywnik) lub też
2)
zrzec się umundurowania sukiennego (czapka, kurtka, spodnie i płaszcz sukienny) oraz obuwia (trzewików lub półbucików) w zamian za ekwiwalent pieniężny wypłacany miesięcznie.

IV.

Uczniowie szkół kolejowych otrzymują umundurowanie składające się z:

minimalny okres noszenia lat:
1) czapki mundurowej sukiennej 2
2) kurtki mundurowej sukiennej 2
3) spodni mundurowych sukiennych długich 1
4) płaszcza mundurowego sukiennego 3
5) obuwia skórzanego (trzewików dla chłopców, półbucików dla dziewcząt) 11/2
Uwagi:
1.
Pracownicy-mężczyźni, którym nadano stopnie służbowe w ramach II, III lub IV kategorii, otrzymują kurtki mundurowe z wyłożonymi klapami, pozostali pracownicy-mężczyźni oraz uczniowie (chłopcy) - kurtki zapinane pod szyję.
2.
Pracownicy-mężczyźni, uprawnieni do otrzymania długich butów skórzanych (saperek), otrzymują w jednym terminie rozdzielnictwa spodnie sukienne długie, a w drugim terminie rozdzielnictwa - spodnie sukienne do długich butów.
3.
Pracownice-kobiety oraz uczennice otrzymują umundurowanie jak mężczyźni (uczniowie), z tym że przysługuje im kurtka z wyłożonymi klapami, spódnica zamiast spodni oraz trzewiki lub półbuciki damskie zamiast męskich.
4.
Kobiety obowiązane do pełnienia służby w mundurze, a zatrudnione przy pracach na zewnątrz otrzymują w jednym terminie rozdzielnictwa odzieży jedną parę spodni sukiennych typu narciarskiego (zamiast spódnicy sukiennej) oraz w drugim terminie rozdzielnictwa odzieży - jedną spódnicę sukienną.
5.
Z wymienionej w ust. 4 kategorii pracowników kobiety pełniące służbę związaną z ruchem pociągów, w szczególności: dyżurni ruchu, konduktorzy, rewizorzy pociągów, otrzymują zamiast spódnicy normalnej tzw. spódnicę-spodnie.
6.
Kobiety, którym przydziela się spodnie typu narciarskiego, otrzymują w jednym terminie rozdzielnictwa obuwia trzewiki damskie a w drugim terminie rozdzielnictwa obuwia - półbuciki damskie.

B.

Jakość umundurowania służbowego.

1.
Odzież gabardinowa powinna być wykonana z gabardiny koloru granatowego o zawartości 80% wełny.
2.
Płaszcze mundurowe sukienne dla pracowników otrzymujących umundurowanie gabardinowe powinny być wykonane z sukna koloru granatowego o zawartości 80% wełny. Odzież sukienna dla pozostałych pracowników i dla uczniów powinna być wykonana z sukna koloru granatowego o zawartości 60% wełny.
3.
Kurtki letnie dla pracowników powinny być wykonane z tkaniny drelichowej bawełnianej koloru granatowego.
4.
Odzież przeciwdeszczowa (płaszcz, kurtka lub peleryna) powinna być wykonana z podgumowanej tkaniny bawełnianej koloru granatowego.
5.
Dla pracowników administracyjno-biurowych trzewiki lub półbuciki o wierzchu wykonanym ze skóry bukatowej koloru czarnego o podeszwie skórzanej lub gumowej.
6.
Dla pozostałych pracowników trzewiki lub półbuciki o wierzchu wykonanym ze skóry bukatowej lub juchtowej koloru czarnego o podeszwie skórzanej.
7.
Dla uczniów trzewiki jak w ust. 5, dla uczennic półbuciki jak w ust. 5.
8.
Buty skórzane długie (saperki) wykonane ze skóry juchtowej (kolor brązowy lub czarny) o podeszwie skórzanej.

Szczegółowe warunki techniczne, jakim powinno odpowiadać umundurowanie służbowe, ustali Minister Kolei w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Przemysłu Lekkiego.

C.

Niniejszym załącznikiem nie są objęci członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa, których uprawnienie do umundurowania i odznak służbowych regulują odrębne przepisy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 16

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 17

TABELE MIESIĘCZNYCH STAWEK DODATKU ZA WYSŁUGĘ LAT

Grupa uposażenia PKP Stawka Tabela A Tabela B
Maszyniści kolei normalnotorowych Pomocnicy maszynistów kolei normalnotorowych Maszyniści kolei dojazdowych oraz maszyniści Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego Pomocnicy maszynistów kolei dojazdowych oraz pomocnicy maszynistów Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego Palacze parowozu Pozostali pracownicy
lata wysługi lata wysługi lata wysługi lata wysługi lata wysługi lata wysługi
2 5 10 15 2 5 10 15 2 5 10 15 2 5 10 15 2 5 10 15 3 5 15
1 150 300 450
2 115 230 345
3 90 180 270
4 80 160 240
5 75 150 225
6 a 160 240 320 400 70 140 210
b 175 263 350 438
7 a 150 225 300 375 130 195 260 325 130 195 260 325 65 130 195
b 165 248 330 413 150 225 300 375
8 a 140 210 280 350 130 195 260 325 120 180 240 300 120 180 240 300 60 120 180
b 155 233 310 388 145 218 290 363 140 210 280 350
9 a 130 195 260 325 120 180 240 300 110 165 220 275 110 165 220 275 110 165 220 275 55 110 165
b 145 218 290 363 135 203 270 338 130 195 260 325 120 180 240 300
10 a 120 180 240 300 110 165 220 275 100 150 200 250 100 150 200 250 100 150 200 250 50 100 150
b 135 203 270 388 125 188 250 313 120 180 240 300 110 165 220 275
11 a 110 165 220 275 100 150 200 250 90 135 180 225 90 135 180 225 90 135 180 225 45 90 135
b 125 188 250 313 115 173 230 288 110 165 220 275 100 150 200 250
12 a 90 135 180 225 80 120 160 200 80 120 160 200 80 120 160 200 40 80 120
b 105 158 210 263 100 150 200 250 90 135 180 225
13 a 85 128 170 213 75 113 150 188 75 113 150 188 38 75 113
b 100 150 200 250 85 128 170 213
14 a 70 105 140 175 70 105 140 175 35 70 105
b 80 120 160 200
Uwaga: Dodatek za wysługę lat według stawek "b" przysługuje wyłącznie maszynistom oraz pomocnikom maszynistów zatrudnionym w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" na terenie niecki węglowej.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
2 Rozdział 1 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
3 § 1-13 skreślone przez § 1 pkt 2 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
5 § 14 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 uchwały nr 138 z dnia 28 kwietnia 1960 r. (M.P.60.39.195) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1960 r.
6 § 15 skreślony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
7 § 16 ust 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
8 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.
9 § 19:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 464 z dnia 25 lipca 1956 r. (M.P.56.63.747) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 168 z dnia 1 lipca 1958 r. (M.P.58.60.335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 sierpnia 1958 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 24 z dnia 2 lutego 1968 r. (M.P.68.5.29) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1968 r.

10 § 19 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 166 z dnia 12 sierpnia 1971 r. (M.P.71.44.278) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1971 r.
11 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 24 z dnia 2 lutego 1968 r. (M.P.68.5.29) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1968 r.
12 § 23 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 172 z dnia 11 maja 1962 r. (M.P.62.45.214) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 maja 1962 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 166 z dnia 12 sierpnia 1971 r. (M.P.71.44.278) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1971 r.

13 § 23 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 172 z dnia 11 maja 1962 r. (M.P.62.45.214) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 maja 1962 r.
14 § 24 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 172 z dnia 11 maja 1962 r. (M.P.62.45.214) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 maja 1962 r.
15 § 24 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 172 z dnia 11 maja 1962 r. (M.P.62.45.214) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 maja 1962 r.
16 Załącznik nr 2 uchylony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 464 z dnia 25 lipca 1956 r. (M.P.56.63.747) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1956 r.
17 Załącznik nr 3:

-dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 24 z dnia 2 lutego 1968 r. (M.P.68.5.29) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1968 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 166 z dnia 12 sierpnia 1971 r. (M.P.71.44.278) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1971 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-39.531

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Umundurowanie i odznaki służbowe oraz dodatek za wysługę lat pracowników resortu komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych.
Data aktu: 21/04/1954
Data ogłoszenia: 30/04/1954
Data wejścia w życie: 30/04/1954