Zasady ustalania ceny sprzedaży budynków i czynszu za mienie nierolnicze oraz sposób spłaty należności.

UCHWAŁA NR 187
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad ustalania ceny sprzedaży budynków i czynszu za mienie nierolnicze oraz sposobu spłaty należności.

Na podstawie art. 8 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wartość budynków i gruntów ustala prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), właściwej ze względu na położenie nieruchomości, na podstawie przepisów dotyczących norm szacunkowych obowiązujących przy nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
2.
Cenę sprzedaży budynku stanowi jego wartość ustalona stosownie do ust. 1.
§  2.
1.
W przypadku gdy odstępowany budynek został naprawiony przez nabywcę, dla określenia jego wartości z czasu przed naprawą odlicza się od wartości budynku naprawionego, ustalonej stosownie do § 1, wartość naprawy, obliczoną w stosunku procentowym do wartości budynku naprawionego.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy nabywca posiadał odstępowane mienie nierolnicze na podstawie przydziału przez władze państwowe lub organy b. samorządu terytorialnego.
§  3.
Czynsz za ustanowienie użytkowania gruntu jako prawa wieczystego na gruncie ustala się w wysokości 1% wartości gruntu w stosunku rocznym.
§  4.
Czynsz za dzierżawę jednorodzinnego domu mieszkalnego z zabudowaniami gospodarczymi ustala się w wysokości 1% ich wartości w stosunku rocznym.
§  5.
Prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na poszczególnych obszarach, z urzędu lub na wniosek prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), zmniejszyć lub podwyższyć w granicach do 25% normy szacunkowe gruntów i budynków.
§  6.
Na poczet czynszu dzierżawnego lub sprzedaży za odstąpione mienie nierolnicze może być zaliczona wartość placów nie zabudowanych, stanowiących własność nabywcy, lub zabudowanych bez zezwolenia. Wartości budynków wzniesionych bez zezwolenia nie bierze się pod uwagę, zezwalając właścicielom na ich rozebranie i zabranie materiałów w określonym terminie.
§  7.
1.
W przypadku określonym w art. 14 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zalicza się na pokrycie ceny nabycia lub czynszu za państwowe mienie nierolnicze - wartość pozostawionego za granicą mienia nieruchomego; w tym przypadku nabywca obowiązany jest przedłożyć kartę ewakuacyjną i urzędowy opis mienia pozostawionego lub odpis zaświadczenia odszkodowawczego, wydanego przez Państwowy Urząd Repatriacyjny.
2.
Urzędowe obliczenia wartości mienia pozostawionego za granicą, dokonane przed wejściem w życie dekretu wymienionego w ust. 1, zachowują swą ważność.
3.
Zawarte w opisie mienia pozostawionego za granicą dane o jego wartości wyrażone w rublach należy przyjąć w stosunku 1 rubel równa się 1 złotemu.
4.
Wartość mienia pozostawionego za granicą ustala się w braku danych wymienionych w ust. 2 i 3 w sposób przewidziany w § 1.
§  8.
Górną granicę kwoty, ulegającej w myśl § 7 zarachowaniu na cenę nabycia, stanowi wartość odstępowanego mienia,
§  9.
Należność za sprzedane budynki na wniosek nabywcy rozkłada się na raty miesięczne, przy czym suma rat w ciągu roku nie może być, z wyjątkiem roku, w którym płatna jest ostatnia rata, niższa od kwoty 1.500 złotych.
§  10.
Czynsz dzierżawny oraz za użytkowanie gruntu płatny jest z góry miesięcznie.
§  11.
Inkaso należności powstałych z tytułu sprzedaży mienia nierolniczego oraz należności z tytułu zawartych umów dzierżawnych lub o użytkowanie dokonuje prezydium rady narodowej, które zawarło umowę.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Gospodarki Komunalnej i Finansów.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024