Zasady spłaty kredytów długoterminowych udzielonych jednostkom spółdzielczym na finansowanie działalności inwestycyjnej.

UCHWAŁA NR 127
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 27 marca 1954 r.
w sprawie zasad spłaty kredytów długoterminowych udzielonych jednostkom spółdzielczym na finansowanie działalności inwestycyjnej.

Celem unormowania spłaty kredytów długoterminowych udzielonych jednostkom spółdzielczym na finansowanie działalności inwestycyjnej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostkami spółdzielczymi w rozumieniu niniejszej uchwały są centrale oraz spółdzielnie w nich zrzeszone i spółdzielnie nie zrzeszone.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni mieszkaniowych, gminnych kas spółdzielczych, a nadto kredytów długoterminowych udzielonych jednostkom spółdzielczym na nabycie środków trwałych, które następnie zostały przez te jednostki przekazane jednostkom państwowym.
3.
Ilekroć w uchwale jest mowa o kredycie, należy przez to rozumieć kredyt długoterminowy udzielony lub udzielany jednostkom spółdzielczym przez banki specjalne na finansowanie działalności inwestycyjnej, ilekroć zaś jest mowa o dłużnikach, należy rozumieć jednostki spółdzielcze mające zobowiązania z tytułu udzielonych im kredytów.
§  2.
1.
W roku 1954 dłużnicy obowiązani są na poczet spłaty kredytów udzielonych im do roku 1953 włącznie dokonać wpłat w wysokości 30% faktycznych odpisów na fundusz amortyzacyjny dokonanych w kwartałach I, II i III 1954 r. oraz 30% odpisów planowanych na kwartał IV 1954 r.
2.
Dłużnicy obowiązani są dokonywać określonych w ust. 1 wpłat w ratach kwartalnych płatnych do dnia ostatniego każdego kwartału w wysokości 30% funduszu amortyzacyjnego planowanego na dany kwartał. Jeżeli wynikające z zamknięć kwartalnych za kwartały I, II i III odpisy amortyzacyjne okażą się w danym kwartale wyższe od planowanych, dłużnicy obowiązani są łącznie z ratą płatną w kwartale następnym wpłacić 30% nadwyżki faktycznie zakumulowanego funduszu ponad jego akumulację planowaną. Jeżeli zaś wynikające z zamknięć rachunkowych za kwartały I, II i III odpisy okażą się niższe od planowanych, dłużnicy uprawnieni są potrącić nadpłatę w wysokości 30% różnicy między faktycznie zakumulowanym funduszem a jego akumulacją planowaną.
3.
Banki specjalne zaliczają wpłaty, o których mowa w ust. 2, przede wszystkim na pokrycie zaległych odsetek od kredytów.
4.
Banki specjalne uprawnione są do odroczenia terminów spłaty, o których mowa w ust. 2, na okres nie dłuższy niż do końca 1954 r. pod warunkiem przedłożenia przez dłużnika zaświadczenia właściwej jednostki bezpośrednio nadrzędnej, stwierdzającego ujemne skutki jakie wynikłyby dla działalności dłużnika w przypadku dotrzymania terminów.
§  3.
1.
W odniesieniu do kredytów, udzielanych jednostkom spółdzielczym poczynając od 1954 r., banki specjalne ustalają terminy ich spłaty w porozumieniu z kredytobiorcami, z tym że spłata kredytów musi być rozpoczęta najpóźniej po upływie roku od zakończenia roku, w którym kredyt został zrealizowany.
2.
Okres spłaty kredytów udzielanych od r. 1954 nie może przekraczać:
1)
dla kredytów udzielanych na zakup środków transportowych - lat sześciu;
2)
dla kredytów udzielanych na zakup innych dóbr inwestycyjnych i przebudowę budynków - lat dziesięciu;
3)
dla kredytów udzielanych na budowę budynków - lat dwudziestu.
3.
Raty roczne kredytów płatne będą w czterech równych częściach w terminach do końca każdego kwartału danego roku wraz z odsetkami przypadającymi za dany okres.
§  4.
Banki specjalne ustalą wzory formularzy planów i sprawozdań w zakresie wykonania przez dłużników obowiązków wynikających z postanowień § 3, jak również zasady współpracy w tym zakresie z Narodowym Bankiem Polskim.
§  5.
1.
W okresie do dnia 30 kwietnia 1954 r. banki specjalne sporządzą szczegółowe wykazy kredytów według stanu na dzień 31 grudnia 1953 r. odrębne dla jednostek zrzeszonych w poszczególnych centralach i przekażą je do uzgodnienia zainteresowanym centralom. Takie same wykazy banki sporządzą dla spółdzielni nie zrzeszonych.
2.
Centrale oraz spółdzielnie nie zrzeszone obowiązane są uzgodnić z bankami specjalnymi w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. przekazane im wykazy kredytów.
3.
Na podstawie wykazów, o których mowa w ust. 1, banki specjalne skonwertują z dniem 31 grudnia 1954 r. nie spłacone w tym dniu kredyty poszczególnych jednostek udzielone w okresie do dnia 31 grudnia 1953 r. oraz w terminie do dnia 31 grudnia 1954 r. uzgodnią z dłużnikami plan spłaty tychże kredytów poczynając od 1955 r.
4.
Przepisy § 3 ust. 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie.
5.
Niedopełnienie przez centrale oraz spółdzielnie nie zrzeszone obowiązku uzgodnienia stanów udzielonych przez banki specjalne kredytów (ust. 2) nie wstrzymują dokonania przez te banki wyżej określonych czynności. W tym przypadku banki specjalne przyjmą do konwersji stany kredytów według zapisów bankowych.
§  6.
1.
Uchyla się obowiązujące dotychczas, a sprzeczne z postanowieniami niniejszej uchwały, przepisy dotyczące spłaty kredytów długoterminowych przez jednostki spółdzielcze.
2.
Uchyla się ustalone dotychczas przez banki specjalne terminy spłat kredytów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024