Usprawnienie gospodarki kruszywem naturalnym i jego przewóz drogą kolejową.

UCHWAŁA NR 684
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 12 września 1953 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym i jego przewozów drogą kolejową.

Celem usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym oraz wyeliminowania gospodarczo nie uzasadnionych przewozów kolejowych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kruszywem naturalnym w rozumieniu niniejszej uchwały jest żwir, pospółka i piasek, używany do robót budowlanych i podsypek torowych.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy piasków do celów podsadzkowych i przemysłowych (piaski szklarskie, formierskie itp.), piasków do robót asfaltowych oraz żwirków filtracyjnych.
§  2.
Celem wprowadzenia jednolitych norm technicznego odbioru kruszywa zobowiązuje się Polski Komitet Normalizacyjny do opracowania i przedstawienia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 1 października 1953 r. norm państwowych dla kruszywa, jak tłuczeń, pospółka, żwir, podsypka pod tory kolejowe, piasek.
§  3.
1.
Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej do wydania w terminie do dnia 25 września 1953 r. zarządzenia zakazującego z dniem 15 października 1953 r. wywożenia kruszywa naturalnego drogą kolejową poza granice województw deficytowych.
2.
Jako deficytowe określa się w roku 1953 następujące województwa: bydgoskie, gdańskie, kieleckie, lubelskie, stalinogrodzkie, szczecińskie, warszawskie oraz m. st. Warszawę.
3.
Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej do wydawania co roku w terminie do dnia 15 listopada zarządzenia określającego, jakie województwa należy w roku następnym zaliczyć do deficytowych, w stosunku do których obowiązujące są ograniczenia wynikające z §§ 4, 5 i 6 niniejszej uchwały.
§  4.
Dopuszcza się do wywozu koleją kruszywo naturalne klasy 250 i klas wyższych z województw niedeficytowych.
§  5.
Przewożenie koleją kruszywa naturalnego, zawierającego ponad 70% piasku, jest w ogóle wzbronione.
§  6.
1.
Kruszywo naturalne, zawierające nie więcej niż 70% piasku, może być przewożone koleją jedynie w granicach danego województwa, nie wyłączając województw deficytowych.
2.
Kruszywo takie może być wywożone poza granice danego województwa jedynie w przypadkach konieczności i na odległość nie większą niż 50 km od granicy województwa.
§  7.
1. 1
W wyjątkowych przypadkach, podyktowanych względami gospodarczymi, przy przewozach kruszywa naturalnego koleją dopuszczalne są odstępstwa od zasad zawartych w §§ 3, 4, 5 i 6 niniejszej uchwały, jednakże tylko na podstawie zezwolenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej, wydanego na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego).
2.
Zezwolenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej, o których mowa w ust. 1, powinny opiewać na kruszywo określonej klasy z podaniem jego ilości i stacji wysyłkowej i docelowej.
§  8.
Dla poprawienia jakości produkowanego kruszywa, zmniejszenia zbędnych przewozów kruszywa nie uszlachetnionego oraz podniesienia jakości robót i uzyskania oszczędności cementu zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 1 października 1953 r. w porozumieniu z właściwymi ministrami przepisów wprowadzających obowiązek:
1)
badania laboratoryjnego kruszywa,
2)
zorganizowania we wszystkich zakładach i punktach eksploatacji kruszywa podręcznych laboratoriów,
3)
klasyfikowania kruszywa według obowiązujących norm; do czasu wydania w myśl § 2 norm państwowych przez Polski Komitet Normalizacyjny klasyfikowanie kruszywa należy oprzeć na instrukcji dla laboratoriów betonowych na budowach i w wytwórniach, wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej w r. 1953,
4)
wystawiania atestów dla każdej partii kruszywa, nadawanego do przewozu,
5)
zakwalifikowania czynnych żwirowni z punktu widzenia jakości produkowanego kruszywa.
§  9.
Zobowiązuje się Ministra Kolei do wydania w terminie do dnia 15 września 1953 r., na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 dekretu z dnia 24 grudnia 1952 r. o przewozie przesyłek i osób kolejami (Dz. U. z 1953 r. Nr 4, poz. 7), zarządzenia o przewozie kruszywa naturalnego koleją według zasad zawartych w niniejszej uchwale.
§  10.
Zobowiązuje się resortowych ministrów (kierowników urzędów centralnych) do wydania w terminie do dnia 25 września 1953 r. zarządzeń dostosowujących plany zaopatrzenia podległych jednostek w kruszywo oraz zarządzeń zmieniających warunki jego przewozu do postanowień wynikających z niniejszej uchwały.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej, Ministrowi Kolei oraz wszystkim zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  12.
Uchwała obowiązuje z dniem jej ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 824 z dnia 2 listopada 1953 r. (M.P.53.A-104.1400) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 listopada 1953 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024