Tryb akumulacji środków przeznaczonych na remonty awaryjne w przedsiębiorstwach państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 lipca 1953 r.
w sprawie trybu akumulacji środków przeznaczonych na remonty awaryjne w przedsiębiorstwach państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki wydzielone jako rezerwa na remonty awaryjne z przeznaczonej na sfinansowanie kapitalnych remontów części funduszu amortyzacyjnego przedsiębiorstw państwowych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, akumulowane będą, począwszy od dnia 1 sierpnia 1953 r., na rachunkach scentralizowanej rezerwy awaryjnej, otwieranych:
1)
dla każdego centralnego zarządu (jednostki równorzędnej) właściwego dla podporządkowanych przedsiębiorstw (zakładów), rozliczających się z budżetem centralnym, oraz
2)
dla każdego wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw terenowych lub w razie jego braku - dla każdego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwego dla podporządkowanych przedsiębiorstw, rozliczających się z wszystkimi budżetami jednostkowymi, objętymi budżetem zbiorczym danego województwa.
2.
Środki podlegające zgodnie z ust. 1 akumulacji na rachunkach scentralizowanej rezerwy awaryjnej przelewane będą przez przedsiębiorstwa (zakłady) w trybie i terminach ustalonych w odrębnych przepisach dla przelewów części funduszu amortyzacyjnego, przeznaczonej na finansowanie kapitalnych remontów planowych oraz finansowanie inwestycji.
3.
Rachunki scentralizowanej rezerwy awaryjnej prowadzone będą w Narodowym Banku Polskim.
§  2.
1.
Na rachunki wymienione w § 1 odprowadzona zostanie w dniu 1 sierpnia 1953 r. całość nie zużytych środków zakumulowanych, jako rezerwa na remonty awaryjne, na rachunkach kapitalnych remontów przedsiębiorstw (zakładów) według stanu na dzień 31 lipca 1953 r.
2.
Przelewu, o którym mowa w ust. 1, dokonają banki na podstawie poleceń udzielonych przez poszczególne przedsiębiorstwa (zakłady), po uzgodnieniu z bankiem stanu środków podlegających odprowadzeniu na rachunki scentralizowanej rezerwy awaryjnej.
§  3.
Finansowanie remontów awaryjnych odbywać się będzie począwszy od dnia 1 sierpnia 1953 r. ze środków przekazanych przedsiębiorstwu (zakładowi) na jego rachunek kapitalnych remontów z właściwego rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej. W tym samym trybie będą pokrywane należności powstałe przed dniem 1 sierpnia 1953 r. z tytułu wykonanych remontów awaryjnych.
§  4.
1.
Przekazywanie środków z rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej na rachunek kapitalnych remontów przedsiębiorstwa dokonywane będzie na wniosek przedsiębiorstwa (zakładu), do którego powinien być załączony protokół stwierdzający konieczność usunięcia awarii lub konieczność wykonania robót zapobiegających jej powstaniu (protokół konieczności). W protokole tym należy ponadto określić koszt nakładów oraz nazwę obiektu remontowanego i jego wartość.
2.
Dysponent rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej obowiązany jest dokonać przelewu środków, o którym mowa w ust. 1, w wysokości odpowiadającej wartości nakładów, zatwierdzonych przez siebie, na wniosek przedsiębiorstwa (zakładu).
§  5.
W przypadkach gdy kwota planowo zakumulowana na rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej jest niższa od zapotrzebowania środków wynikającego ze zgłoszonych i zatwierdzonych wniosków przedsiębiorstw (zakładów) (§ 4), bank może udzielić dysponentowi rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej kredytu antycypacyjnego w granicach środków zaplanowanych do zakumulowania do końca danego roku, dla których nie upłynęły jeszcze terminy akumulacji.
§  6.
Środki zakumulowane na rachunkach scentralizowanej rezerwy awaryjnej, nie wykorzystane w ciągu roku, nie podlegają zablokowaniu i mogą być wykorzystywane przez dysponentów tych rachunków zgodnie z przeznaczeniem w roku następnym.
§  7.
Uchyla się § 4 pkt 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 marca 1951 r. w sprawie zasad finansowania i bankowej kontroli kapitalnych remontów przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-35, poz. 444).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024