Organizacja służby urządzeń rolnych i geodezyjnej w resorcie rolnictwa oraz gospodarki komunalnej.

UCHWAŁA NR 72
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1953 r.
w sprawie organizacji służby urządzeń rolnych i geodezyjnej w resorcie rolnictwa oraz gospodarki komunalnej.

Na podstawie art. 20 i 24 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W załączniku do uchwały nr 382 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1951 r. w sprawie tymczasowej struktury organizacyjnej Ministerstwa Rolnictwa (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-61, poz. 813 oraz z 1952 r Nr A-1, poz. 8 i Nr A-64, poz. 986) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 skreśla się:
a)
wiersz 13 zawierający wyrazy "Departament Urządzeń Rolnych",
b)
wiersz 17 zawierający wyrazy "Departament Funduszu Ziemi" oraz
c)
wiersz 19 zawierający wyrazy "Sekretariat Głównej Komisji Ziemskiej";
2)
w § 1 ust. 1 na końcu po wyrazach "Centralny Zarząd Szkolenia Kadr" dodaje się w nowym wierszu wyrazy "Centralny Zarząd Urządzeń Rolnych".
§  2.
1.
W prezydiach wojewódzkich rad narodowych w miejsce dotychczasowych oddziałów: urządzeń rolnych, pomiarów rolnych i finansów rolnych w wydziałach rolnictwa i leśnictwa tworzy się "Wojewódzkie Zarządy Urządzeń Rolnych", zwane dalej w skrócie "W. Z. U. R.".
2.
W. Z. U. R. przejmą równocześnie agendy wydziałów geodezyjnych należące do zakresu działania Ministra Rolnictwa na podstawie dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162).
3.
Działalnością wojewódzkich zarządów urządzeń rolnych kieruje i sprawuje nad nimi nadzór Minister Rolnictwa za pośrednictwem Centralnego Zarządu Urządzeń Rolnych.
4.
Dyrektor W. Z. U. R. podlega kierownikowi wydziału rolnictwa i leśnictwa. Minister Rolnictwa określi w drodze zarządzenia zakres kompetencji kierownika wydziału rolnictwa i leśnictwa w stosunku do W. Z. U. R.
5.
Do zakresu działania W. Z. U. R. należą sprawy:
1)
opracowywania na podstawie wytycznych Centralnego Zarządu Urządzeń Rolnych rzeczowych i finansowych planów urządzeniowo-pomiarowych oraz sprawozdawczości i statystyki;
2)
regulacji osiedli wiejskich oraz miejskich w zakresie ustalonym dla resortu rolnictwa;
3)
pomiarów dla celów urządzeń rolnych i regulacji osiedli;
4)
osadnictwa rolnego;
5)
zapasu i obrotu ziemią;
6)
administracji majątku rzeczowego Państwowego Funduszu Ziemi;
7)
katastru gruntowego i budynkowego oraz sieci geodezyjnej;
8)
opracowywania spraw prawno-hipotecznych;
9)
aktualizacji mapy gospodarczej Państwa;
10)
sporządzania dokumentacji technicznej oraz odpisów i odrysów z dokumentów pomiarowych będących w ewidencji prezydiów właściwych rad narodowych;
11)
ewidencji i przechowywania operatów geodezyjnych;
12)
nadzoru technicznego i administracyjnego nad robotami geodezyjnymi i osobami wykonującymi techniczne czynności geodezyjne;
13)
wykonywania prac nie wymienionych w art. 6 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162), a które na mocy przepisów szczególnych należą do właściwości organów administracji mierniczej w zakresie resortu rolnictwa;
14)
nadzoru i koordynacji działalności referatów urządzeń rolnych i pomiarów rolnych w prezydiach powiatowych rad narodowych.
6.
Organizację i szczegółowy zakres działania W. Z. U. R. określi instrukcja Ministra Rolnictwa, wydana w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
7.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych dokonują obsady oraz zmiany na stanowiskach kierowniczych w W. Z. U. R. łącznie z awansowaniem pracowników na tych stanowiskach i rozwiązaniem z nimi stosunku służbowego za zgodą Ministra Rolnictwa. W odniesieniu do pozostałych pracowników decydują w zakresie oznaczonym w zdaniu poprzednim W. Z. U. R. za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
8.
Przenoszenie geodetów do innego województwa odbywa się na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
9.
Ilość etatów osobowych W. Z. U. R. ustali Państwowa Komisja Etatów na wniosek Ministra Rolnictwa.
10.
Pracownicy dotychczasowych oddziałów urządzeń rolnych, pomiarów rolnych i finansów rolnych oraz pracownicy wydziałów geodezyjnych, którzy na podstawie porozumienia Prezesa Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii, Ministra Gospodarki Komunalnej i Ministra Rolnictwa zostaną przydzieleni do prowadzenia agend katastru gruntowego i budynkowego w ramach resortu rolnictwa, stają się pracownikami W. Z. U. R.
11.
Personel techniczny przydzielony do pracy przez Ministra Rolnictwa poszczególnym W. Z. U. R. do wykonania określonych czynności urządzeniowo-rolnych będzie opłacany z budżetu Ministerstwa Rolnictwa.
12.
Do czasu ustalenia na wniosek Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów przez Prezydium Rządu zasad wynagrodzenia pracowników W. Z. U. R. przejęci przez W. Z. U. R. pracownicy zlikwidowanych w ramach niniejszej uchwały jednostek administracyjnych będą wynagradzani według dotychczasowego ich zaszeregowania z uwzględnieniem posiadanych dodatków funkcyjnych i służbowych oraz dotychczasowego wynagrodzenia akordowego, ustalonego uchwałą Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r. (Monitor Polski Nr A-17, poz. 175).
13.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przydzielą W. Z. U. R. do użytkowania niezbędne lokale biurowe oraz sprzęt biurowy.
§  3.
1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 pkt 10 - Wydział Rolnictwa i Leśnictwa - w rubrykach "Oddział" i "Zakres spraw" skreśla się pkt 4, 5 i 6 oraz zmienia się odpowiednio numerację następnych oddziałów;
2)
w § 1 pkt 16 - Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej:
a)
w rubrykach "Oddział" i "Zakres spraw" dotychczasowy pkt 4 oznacza sio jako pkt 5 i dodaje się po pkt 3 nowy pkt 4 w brzmieniu:

"4. Geodezyjny - Sprawy geodezyjne w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej",

b)
dotychczasową uwagę oznacza się jako "Uwaga 3" i poprzedza się ją uwagami w brzmieniu:

"Uwaga. 1. Oddział geodezyjny tworzy się w prezydiach wszystkich wojewódzkich rad narodowych z wyjątkiem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach.

Uwaga 2. Jeżeli rozmiar agend to uzasadnia, prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej zaniechać tworzenia oddziału geodezyjnego, a jego sprawy przekazać oddziałowi gospodarki mieszkaniowej.";

3)
w § 1 pkt 25 otrzymuje brzmienie:
Wydział Oddział Zakres spraw
"25. Geodezyjny 1. Administracji Mierniczej Nadzór administracyjny nad robotami geodezyjnymi i osobami wykonującymi techniczne czynności geodezyjne, sprawy administracyjno-prawne, sprawozdawczości i planowania robót geodezyjnych, koordynacja planów wydziału z planami innych komórek organizacyjnych, sprawy osobowe pracowników wydziału oraz sprawy gospodarcze wydziału.
2. Nadzoru Robót Geodezyjnych Sprawy wstępnej dokumentacji technicznej, zlecenia robót, kosztorysów, kalkulacji, sieci geodezyjnej, nadzoru technicznego i koordynacji robót geodezyjnych.
3. Katastru Sprawy sporządzania dokumentacji technicznej oraz odpisów i odrysów z dokumentów pomiarowych, katastru gruntowego i budynkowego, aktualizacji mapy gospodarczej Państwa, współudział przy inwentaryzacji gruntów, sprawy ewidencji punktów pomiarowych, ewidencji i przechowywania operatów.

Uwaga 1. Wydział geodezyjny tworzy się tylko w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach.

Uwaga 2. Zakres działania wydziału geodezyjnego obejmuje sprawy geodezyjne w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej.";

4)
w § 2 pkt 3 - Wydział Rolnictwa i Leśnictwa - w rubryce "Referaty" dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9. Pomiarów Rolnych";

5)
w § 10 po ust. 4 dodaje się nowy ust. 5 w brzmieniu:

"5. W wydziałach rolnictwa i leśnictwa prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie nie ma referatu pomiarów rolnych.";

6)
w § 12 po ust. 2 dodaje się nowy ust. 3 w brzmieniu:

"3. W Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi tworzy się wydziały geodezyjne. Postanowienia § 1 dotyczące Wydziału Geodezyjnego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach mają odpowiednie zastosowanie do wydziałów geodezyjnych prezydiów rad narodowych tych miast.";

7)
w § 13:
a)
w rubrykach "Wydział" i "Zakres spraw" pkt 7 oznacza się jako pkt 8 i po pkt 6 dodaje się nowy pkt 7 w brzmieniu:

"7. Geodezyjny - Sprawy geodezyjne w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej.",

b)
dodaje się na końcu uwagę w brzmieniu:

"Uwaga: w prezydiach miejskich rad narodowych wymienionych w ust. 2 nie ma oddziału geodezyjnego.",

c)
dotychczasową treść § 13 oznacza się jako ust. 1 i dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. W Prezydiach Miejskich Rad Narodowych w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu tworzy się wydziały geodezyjne. Postanowienia § 1 dotyczące Wydziału Geodezyjnego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach mają odpowiednie zastosowanie do wydziałów geodezyjnych prezydiów rad narodowych tych miast.";

8)
w § 14 w rubryce "Referaty" dotychczasowy pkt 6 oznacza się jako pkt 7 i dodaje się po pkt 5 nowy pkt 6 w brzmieniu:

"6. Geodezyjny".

§  4.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1:
a)
w pkt 14 skreśla się wyrazy "(z wyjątkiem Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi)",
b)
wprowadza się nowy pkt 15 w brzmieniu:

"15. Kwaterunkowy (tylko w Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi)", a dotychczasowy pkt 15 oznacza się jako pkt 16 i zmienia się odpowiednio numerację następnych punktów,

c) po wyrazach "19. Geodezyjny" dodaje się wyrazy "(tylko w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach oraz w Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi)";

2)
w § 1 skreśla się ust. 2 i zmienia się odpowiednio numerację dalszych ustępów;
3)
w § 2 ust. 1 skreśla się pkt 8 w brzmieniu:

"8. Geodezyjny" i zmienia się odpowiednio numerację następnego punktu;

4) dotychczasową treść § 3 oznacza się jako ust. 1 i dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Postanowienia § 1 ust. 1 pkt 14 i 15 stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych wszystkich miast liczących ponad 100.000 mieszkańców, a postanowienie § 1 ust. 1 pkt 19 - do Prezydiów Miejskich Rad Narodowych w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu."

§  5.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany.
1)
w § 22 ust. 1 lit. k) wyraz "oraz" zastępuje się przecinkiem, a po wyrazie "kwaterunkowego" dodaje się wyrazy "oraz geodezyjnego";
2)
w § 22 ust. 1 lit. m) otrzymuje brzmienie:

"m) dla referatu geologicznego - Prezes Rady Ministrów, który swoje uprawnienia może przekazać Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii."

§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrom: Finansów, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024